Śląsk

Ogólnopolska Inne

WSiP w edukacyjnym projekcie fotograficznym

od 21 sierpnia do 28 sierpnia 2007
Wpis archiwalny
Na zaproszenie Akademii Pstryk i Stowarzyszenia Edukacji i Postępu STEP Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne wzięły partnerski udział w adresowanym do dzieci z Szaflar projekcie „Romski Pstryk”, finansowanym w głównej części przez Fundację Batorego.

W ramach projektu na osiedlu romskim w Szaflarach zorganizowane zostały kilkudniowe zajęcia dodatkowe, poszerzające wiedzę o świecie i o kulturze romskiej, a jednocześnie rozwijające zainteresowania 23 dzieci romskich w wieku od 3 do 17 lat. W ramach zajęć dzieci skonstruowały kilka aparatów otworkowych (tzw. camera obscura), za pomocą których pod okiem profesjonalnego fotografa Marty Kotlarskiej z Akademii Pstryk oraz malarki romskiego pochodzenia, Małgorzaty Mirgi, wykonały zdjęcia-ilustracje do baśni cygańskich Jana Mirgi „Skąd się wzięli Romowie?” i „Kamień mądrości”. W prowadzeniu zajęć dla najmłodszych uczestniczyła przedstawicielka Wydawnictw. Komplety publikacji edukacyjnych WSiP zostały przekazane Zespołowi Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Maruszynie Dolnej, gdzie uczą się dzieci romskie z Szaflar, oraz jedynemu w Małopolsce przedszkolu romskiemu w Czarnej Górze. Publikacje WSiP wykorzystane zostały także podczas zajęć.



W Polsce mieszka obecnie około 20 tys. osób należących do romskiej mniejszości etnicznej. Kultura romska nie jest dobrze znana Polakom. Wielu Romów żyje na obrzeżach społeczeństwa, a edukacja dzieci romskich, mimo realizacji „Programu na rzecz społeczności romskiej” MSWiA oraz innych inicjatyw, wciąż pozostawia wiele do życzenia. W tym roku ukazał się pierwszy w Polsce, wydany m.in. dzięki staraniom przyjaciół społeczności romskiej z Gorzowa Wielkopolskiego, wzorowany na „Elementarzu” Falskiego WSiP elementarz do nauki języka romani „Miri szkoła”, autorstwa Karola Parno Gierlińskiego.



Na zdjęciu: Na zakończenie uczestnicy warsztatów otrzymali wyprawki szkolne, a najmłodsze dzieci - przybory plastyczne, materiały edukacyjne i maskotki.

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć