Śląsk

Ogólnopolska Artykuł sponsorowany

Krecik ma 50 lat!

od 9 sierpnia do 9 września 2007
Wpis archiwalny
 
Krecik ma 50 lat
 
Historia Krecika zaczęła się w latach 50 ubiegłego wieku.  ZDENĚK MILER ojciec Krecika w zbiorze „ZDENĚK MILER dzieciom[1]” opisuje to tak:
 
Drogie dzieci!
To już naprawdę dawno, gdy namalowałem Krecika pierwszy raz, ale pamiętam to jak dziś. Namalowałem mu wtedy czerwona bejsbolówkę a on mi w mgnieniu oka uciekł z kartki. Bejbolówkę zrzucił, usiadł na rogu stołu i powiedział: „Bejbolówki nie chcę. Narysuj mi łopatkę!“ Byłem tak zaskoczony, ze naprawdę narysowałem mu tę łopatkę.
„No widzisz, całkiem Ci się udała“ powiedział Krecik z uznaniem i wrócił z powrotem na kartkę. Bez czapeczki ale z łopatką.
Od tego czasu ciągle tak się bawimy. Czasem mam ochotę dać mu klapsa! Ale i tak bardzo się kochamy. Jeden bez drugiego nie mógłby  być  szczęśliwy.
 
Za nas obu, szczerze Wam oddany
 
Zdeněk Miler
 
 
Nim Krecik pojawił się na kartce papieru, Zdenek Miler dostał zlecenie z Ministerstwa Edukacji na film. Przed twórcą postawiono zadanie stworzenia obrazu filmowego, w  którym młodym widzom w przejrzysty sposób wyjaśni technologię produkcji materiałów. Zdeněk Miler przygotowuje film „Jak Krecik dostał nowe spodenki“. Twórca wspomina:
 
 
“ Pierwotnie miał to być film o tym jak powstaje płócienna koszula. Dostałem pomysł jak go przygotować (1956), scenariusz jednak nie podobał mi się, gdyż były w nim same maszyny i nic poza tym.
Pomyślałem sobie iż historia musi być ciekawa, musi opierać się o przygody jakiejś postaci, która by demonstrowała produkcję płótna od samego początku aż do końcowej fazy.
Długa zastanawiałem się nad postacią, nie chciałem jednak kopiować bohaterów Disneya. Długo też nic nie przychodziło mi do głowy. Po przechadzce w lesie, zobaczyłem na polu kopiec kreta.
Pomyślałem, że bohaterem mojego filmu mógłby być kret ale  jak właściwie wygląda kret?  W domu przejrzałem atlas Brehma, nie spodobał mi się. Zacząłem rysować własnego Krecika, rysowałem, rozrysowywałem przyszłe sceny, bardzo szybko Krecik stał się moim przyjacielem“
 
Krecik nie jest pierwszym bohaterem serii filmowej ZDENKA MILERA, w latach 1960 do 1961 stało się nim małe szczenię, które dzięki swej ciekawości i dziecięcej naiwności poznawało prawa przyrody w otaczającym świecie. O szczeniaczku powstały też książeczki w formie leporello i opowiadania dźwiękowe dla młodszych dzieci.
 
O ciekawskim szczeniaczku – okładka płyty
  
Przed „Ciekawskim szczeniaczkiem” były także inne filmy. Zdenek Miler pracował początkowo jako animator w Studiu Filmów Animowanych w Zlinie ( tu w latach 60 powstawały rysunki do serialu WB Tom & Jerry). Jest twórcą znaku graficznego i nazwy Studia Filmowego  Bratři v triku, w którym powstawała większość znanych czeskich kreskówek.
Oficjalny znaczek studia Bratři v triku aut. Zdenek Miler
 
 
 Zdenek Miler tworzy filmy: O milionerze, który ukradł słońce (1948), O kogutku i kurce (1952), Kuba i Kubula Kubikula I (1955), Jak Krecik dostał nowe spodenki (1956), Księżycowa bajka (1958), Jak słoneczko oddało szczeniaczkowi wodę (1960), Jak szczeniaczek chciał małe pieski (1960), Jak szczeniaczek miał ochotę na miód (1961), Krecik a autko (1962).
  
Krecik gwiazda serialu.
 
Dopiero w roku 1963 mały Krecik wraca na filmowy ekran w przygodzie nazwanej Krecik i autko.
Krecik i autko
W tym filmie Krecik już nie mówi, ale mimo to nie traci nic ze swojej jasności przekazu, wręcz przeciwnie – zyskuje! I to właśnie jest doskonałe twórcze mistrzostwo Zdeňka Milera. Dokładnie rzecz ujmując: filmy są bez komentarza, bez monologu i dialogu, Krecik wyraża się poprzez proste dziecięce odgłosy – radości, śmiechu, niekiedy płaczu lub zniecierpliwienia.
 
  
Zdeněk Miler zdradza:
 
„To dźwiękowy zapis głosów moich dwóch córek z okresu gdy były małe. Wtedy je nagrałem i do dziś kopiuję te nagrania w filmach.  I mimo, że poświęciłem wiele czasu i pracy na znalezienie czegoś innego, do dziś nic  lepszego nie znalazłem.” 
 
Stopniowo popularność serialu rozeszła się po całym świecie, powstawały nowe serie i nowe odcinki: Krecik i rakieta, Krecik i tranzystor, Krecik i telewizja
 
Dlaczego Krecik, prawie nigdy się nie chmurzy?
 
Dlatego, iż jego autor stara się ograniczyć wszystko, co mogłoby na widza wpływać przygnębiająco.
 
„W dziewięćdziesięciu procentach Krecik śmieje się, śmieją się także inne zwierzątka”. Krecik jest ciekawym, odważnym chłopcem, który do wszystkiego podchodzi z zabawą.“
 
 
Czy zmienił się przez lata?
 
„Odmłodniał! Kiedy malowałem pierwszego Krecika miał dług nosek, który powodował, że wyglądał na starszego, więc powiedziałem animatorom by miał nosek krótszy. Znikł ogonek a pojawiły się włoski. Chce by Krecik  był cały czas małym chłopcem. Był jak  małe wesołe dzieci. Dzięki temu ma wielu przyjaciół właśnie wśród dzieci.”
 
Okładka płyty z opowiadaniem o Kreciku, Krecik w wersji z lat 50. Długi zadarty nosek, brwi, ogonek, małe oczy.
 
Okładka kolorowanki Krecik i lato. Współczesny Krecik, krótszy nosek, bez wąsków, bez ogonka, większe oczy. Wyd. DISA 2007.
 
Dziś wielbiciele Krecika w Polsce dzięki firmie DISA
mogą cieszyć się licencyjnymi produktami ze swoim ulubionym bohaterem.
 
Produkty z Krecikiem mają gwarancję najwyższej jakości, autor dba o dobre imię Krecika. Krecik to jakość. Wszystkie produkty spełniają najwyższe normy i wymogi produktów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej, są to produkty bezpieczne. 95% zabawek pluszowych posiada atest dopuszczający dla dzieci poniżej 3 roku życia.
Asortyment „krecikowych“ produktów dostępny w sklepach i stoiskach „Krecik i przyjaciele“, w sklepie internetowym www.krecik.eu jest bardzo szeroki. Część produktów to produkty typowo dziecięce, np.: zabawki pluszowe, kolorowanka i książeczki wydawnictwa DISA, puzzle i klocki...
Najszerszą gamę stanowią zabawki pluszowe. Najnowszy katalog dystrybutora firmy DISA zawiera ponad 60 modeli różnych zabawek pluszowych lic. Krecik Zdenka Milera. Od najmniejszych pacynek, breloczków poprzez Kreciki mini, małe, średnie kocyki do łóżeczka, pluszowe poduszeczki do wielkich Krecików  120 cm.
 
Na szczególną uwagę, ze względu na walory edukacyjne, zasługuje seria pacynek „Krecik i przyjaciele“ Krecik, Myszka, Żabka, Zajączek i Jeżyk czarny lub niebieski.
            
Najpopularniejszym Krecikiem jest produkowany od wielu lat model „Krecik mały“, nowością i odpowiednikiem przypominającym Krecika z najnowszych bajek jest model „Krecik mały BABY“.
Krecik mały (25 cm) wersja starsza
Krecik mały BABY (25 cm) wersja nowsza
 
 
Na szczególną uwagę zasługują także produkty do wystroju wnętrz. Dzięki dekoracją do dziecięcego pokoju, można w krótkim czasie urządzić krecikowy kącik.
dekoracja naścienna maxi
 
Dekoracje naścienne MAXI, Dekoracje duża, metry wzrostu, bordiury, podkładki – obrazki. Dodatkowo do wystroju wnętrz DISA proponuje zegary naścienne, nalepki D3 nadające się do naklejania na wyłączniki światła, kubki, lustra, kafelki, telefony itd.
 
Pozostałe  produkty stanowi asortyment skierowany do odbiorców w różnym wieku:
koszulki w pełnej gamie kolorystycznej i wszystkich rozmiarach, skarpetki bawełniane i frotte,  kubki – 12 małych wzorów, 4 wzory duże, miseczki, talerzyki, cukierniczki. , magnesy, notatniczki, itp.
Zegar Krecik
 
Krecik to także, dziesiątki książeczek i kolorowanek dla dzieci wydawnictwa DISA. Malowanki dla najmłodszych, kolorowanki A5 oraz kolorowanki A4 tematyczne związane są zawsze z konkretnym filmem lub opowiadaniem o Kreciku. W kolorowance zawsze znajduje się barwna reprodukcja Zdeněk Milera oraz kontur. Dziecko ma podpowiedź jakie kolory może zastosować przy wypełnianiu konturu.
Kolorowy obrazek, w większości przypadków umieszczony jest nad konturem, tak by nie dyskryminować dzieci leworęcznych.
Co roku DISA oferuje wielbicielom Krecika ekskluzywny kalendarz z 12 reprodukcjami Zdenka Milera z bajki o Kreciku.
Kalendarz 30 x 30 2008
Krecikowe produkty do nabycia w sieci w sklepie www.krecik.eu
oraz w sieci stoisk i sklepów Krecik i przyjaciele w całej Polsce a także u wybranych handlowych partnerów DISY.
 
Więcej o Zdenku Milerze, reprodukcje bohaterów z filmów Zdenka Milera oraz ciekawostki na stronie Klubu Przyjaciół Krecika www.klubkrecika.pl
 
Materiały i tekst: DISA www.disa-in.pl
 


[1] Zdeněk Miler, Hana Doskočilová: Dětem Zdeněk Miler a Krtek Albatros 2004

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć