Śląsk

Śląsk, Bytom Pod naszym patronatem

Becekobus, czyli Ogórkiem do Lata!

od 17 sierpnia do 29 sierpnia 2009
Wpis archiwalny

Becekobus, czyli Ogórkiem do Lata!

Doczekaliśmy się! Na ulice Bytomia już po raz drugi wyjeżdż artystyczny autobus. Znany już mierszkańcom okolicy pojazd zawita do różnych zakątków miasta. W tegorocznej edycji akcji w roli głównej udział weźmie niepowtarzalny Ogórek, czyli produkowany przez lata w zakładach Jelcza model autobusu. Pierwsza przejażdżka już 17 sierpnia!

 

W ramach akcji zapraszamy na:

 

Warsztaty plastyczne: „Zabawy z wiatrem"
17-21 sierpnia – warsztaty plastyczne (Wojciech Grzywaczyk)
uczestnicy: 6 –15 lat
Papierowe wiatraczki, wycinanki w kształcie ptaszków i motylków, samolociki z papieru i ilustracje związane z tematyką wiatru. To zajęcia, które Ogórek przywiezie młodszym dzieciom. Ci nieco starsi zajmą się bardziej skomplikowanymi konstrukcjami, do wykonania których wykorzystają papier, bibułę, listewki, sznurek oraz inne ciekawe materiały. Będzie można stworzyć imitacje samolotów i innych latających wehikułów.

Prowadzenie: Wojciech Grzywaczyk – artysta rzeźbiarz, pedagog
Absolwent Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
oraz Wydziału Rzeźby, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Inspiracją dla jego prac jest świat przyrody i człowiek współczesny. Z powodzeniem tworzy formy abstrakcyjne, jak i naturalistyczne.

 

Warsztaty bębniarskie: „Rytm & puls”
17-21 sierpnia – warsztaty bębniarskie (Łukasz Mazur)
uczestnicy: od 10 lat

Rytm fascynuje od wieków, pobudza i rozwesela. Warsztaty pozwolą odkryć kilka z jego tajemnic. Program zajęć obejmował będzie zapoznanie się z różnymi instrumentami, przedstawienie podstawowych technik wydobywania dźwięków, naukę prostych rytmów wprowadzających oraz rytmów takich jak: „senegal”, „samba”, tumbao”. Kto ma swoje instrumenty, powinien przynieść je ze sobą.

Prowadzenie: Łukasz Mazur – członek Teatru Gry i Ludzie, gra na bębnach od 10 lat. Zaprasza wszystkich zainteresowanych na warsztaty bębniarskie, podczas których chętnie podzieli się swoim doświadczeniem oraz muzyką wypływającą prosto z serca.

 

Gry planszowe i towarzyskie
22,23,24,27,28,29 sierpnia - gry planszowe i towarzyskie (Agnieszka Sitarz)
uczestnicy: 11 –15 lat

Gry planszowe nie kończą się na „Chińczyku” i „Eurobiznesie”. Oprócz nich istnieje mnóstwo ciekawych, zabawnych i wciągających gier towarzyskich, między innymi: „Pędzące żółwie”, „Prawo dżungli”, „Jenga”, „Sabotażysta”. To nie tylko doskonała rozrywka i niekonwencjonalny sposób spędzenia wolnego czasu, ale również możliwość rozwijania umiejętności logicznego myślenia. Dostarczają one wielu emocji, dodatkowo ucząc strategii, spostrzegawczości, zręczności i szybkiej reakcji.

Prowadzenie: Agnieszka Sitarz – absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej.

 

Warsztaty kuglarskie

22-26 sierpnia (aktorzy-kuglarze z Grupy GAMBADA)
uczestnicy: 9 –16 lat

W czasie zajęć dzieciaki zdobywają liczne umiejętności cyrkowo-teatralne. Dzięki zabawom integracyjnym w grupie oswajają się z innymi dziećmi i prowadzącymi. Dzielimy się na 3 grupy – każda będzie pracowała z innym animatorem. W każdej będzie się można nauczyć czegoś innego. Kiedy dziecko zechce spróbować „co się dzieje” w innej grupie – po prostu zgłosi to prowadzącemu i będzie mogło uczyć się wielu różnych rzeczy. Będą to m.in. podstawowe umiejętności aktorskie – proste ćwiczenia z pantomimy i dramy, zabawy inscenizacyjne, etiudy teatralne. Nauczymy podstaw żonglerki - piłeczki, obręcze, maczugi, kiwido, flower sticks, diabolo. A dla wyjątkowo zapalonych uczestników zajęć - nauka chodzenia na szczudłach. Będzie się kuglarzyło!


Warsztaty biżuterii koralikowej i makramowej: „Rafa koralikowa”
25. 29 sierpnia - warsztaty biżuterii koralikowej i makramowej (Aleksandra Herisz)
uczestnicy: 7 –15 lat

Małe cudeńka z koralików i sznurków. Koralikowe zwierzątka i bransoletki z paciorków. Możliwość poznania technik tkania z koralików, używanych przez północnoamerykańskich Indian. Techniki, którą wykonywano wisiory, bransolety i inne ozdoby stroju indiańskiego. Będzie można wykonać biżuterię i inne małe przestrzenne formy ze szklanych paciorków.

Prowadzenie: Aleksandra Herisz – artysta plastyk. Absolwentka PWSSP w Poznaniu oraz studiów podyplomowych na Wydziale Szkła i Ceramiki na ASP we Wrocławiu. Artystka zajmuje się tkaniną i wikliną unikatową, rysunkiem, witrażem oraz projektami i działaniami edukacyjnymi z zakresu sztuki. Od 1993 roku prowadzi młodzieżową pracownię działań twórczych „Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów”.Jest także twórcą Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „SILEZIANY”, którego celem jest rozwój aktywności twórczej oraz propagowania współczesnej sztuki włókna.

 

sczegòły na stronie organizatora: www.becek.pl/index.php

Zapisy w sekretariacie BCK pod numerem telefonu (032) 389-31-09 wew. 100. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.
W przypadku rezygnacji niektórych uczestników możliwe jest wzięcie udziału w warsztatach bez wcześniejszych zapisów! Warto więc pytać tuż przed zajęciami.

WARSZTATY ADRESOWANE SĄ DO DZIECI I MŁODZIEŻY I SĄ CAŁKOWICIE BEZPŁATNE

Organizator:

Bytomskie Centrum Kultury

Plac Karin Stanek 1
41-902 Bytom
tel.: 48 32 389 31 09, 48 32 389 31 10, +48 32 787 00 48

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć