Śląsk

Ogólnopolska Konkurs

Na tropach astronomii

od 21 lipca do 15 października 2009
Wpis archiwalny

Konkurs na wakacyjny reportaż
o tematyce astronomicznej:

 

Na tropach astronomii

 

,,Nie uwierzysz, co widziałem….”

 

Uwierzymy! Tylko opowiedz nam o tym. Interesują nas tematy astronomiczne. Chętnie przeczytamy o wycieczce, którą odbyłeś do obserwatorium, do planetarium, do muzeum... A może byłeś na obozie astronomicznym lub po prostu znalazłeś czas, aby wybrać się tam, gdzie dobrze widać gwiazdy? Może porwiesz nas opowieścią o pamiątkach związanych ze sławnym astronomem, który mieszkał w twojej okolicy. Oglądałeś meteoryt lub miejsca jego spadku?
 

Z zaciekawieniem dowiemy się, że podczas spaceru zauważyłeś stary zegar słoneczny ukryty za bluszczem na ścianie kościoła. Przypominamy, że dokładniejsze zbadanie zegara pozwala na wystartowanie w konkursie „Zegary Słoneczne ”, który ma na celu stworzenie katalogu zegarów słonecznych w naszym kraju.
 

Nie zwlekaj. Zostań reporterem. Napisz reportaż i wyślij go do nas! A może będziesz miał okazję zobaczyć tegoroczne zaćmienie słońca? Podziel się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami, pochłoniemy Twoją relację! Czekamy na Wasze reportaże!

 

Weźmy na przykład taki Kraków... Czy zwiedzając to królewskie miasto można znaleźć ślady astronomii? Oczywiście, że tak! Trzy obserwatoria astronomiczne, pięć pomników Kopernika, zbiory muzealne, kolekcje meteorytów to wszystko możesz znaleźć w naszym mieście. Ocenimy wszystkie prace i przyznamy nagrody w dwóch kategoriach: „Kraków i okolice” oraz „Reszta Świata”.


Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów. Prace konkursowe w formie dokumentów MSWord prosimy przysłać na adres rok2009@astro.as.up.krakow.pl do 15 października 2009, z dopiskiem „na tropach astronomii” w temacie wiadomości. Reportaże mogą być zilustrowane fotografiami wykonanymi przez Autora. Pomoc rodziców i nauczycieli jest wskazana i mile widziana! Prosimy jedynie o ograniczenie się do 10 stron A4. Najlepsze prace zostaną nagrodzone a ich autorzy otrzymają teleskopy, albumy, mapy i książki astronomiczne. Wszystkie prace opublikujemy w Internecie
 

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

www.malopolska.astronomia2009.pl

 

Wiecej informacji o Międzynarodowym Roku Astronomii 2009

 

 

Regulamin konkursu
1. Organizatorem konkursu „Na tropach astronomii” jest Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
2. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie wszystkich rodzajów szkół.
3. Prace konkursowe składające się z ankiety i zdjęcia należy wysłać na adres e-mailowy: rok2009@astro.as.up.krakow.pl z dopiskiem „Na tropach astronomii” w temacie wiadomości.
4. Prace należy przysyłać do 15 października 2009 roku.
5. Ankieta w formacie MSWord (rtf lub doc) powinna być nazwana tak jak nazwisko uczestnika (np.: kowalski.rtf).
6. Dane adresowe zawarte w ankiecie zostaną wykorzystane jedynie w celu przesłania nagród laureatom.
7. Zdjęcie zegara słonecznego powinno zostać wykonane samodzielnie przez uczestnika konkursu.
8. Zdjęcie powinno być wklejone do pliku z ankietą oraz przysłane, jako osobny plik graficzny (formaty gif lub jpg). Wymagana zdolność rozdzielcza 640 x 480 lub lepsza. Nazwa pliku powinna być taka, jak nazwa pliku ankiety z pominięciem polskich znaków diakrytycznych w literach ą,ć,ę,ó,ł,ń,ó,ż,ź.
9. Przysłanie zdjęć konkursowych jest jednoznaczne ze zgodą autora (lub jego prawnych opiekunów) na publikację zdjęcia w Internecie oraz na wykorzystanie zdjęcia do innych celów edukacyjno-dydaktycznych związanych z obchodami Międzynarodowego Roku Astronomii 2009
10. Reportaże będzie opublikowany w Internecie na stronach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009
11. Organizator konkursu powoła jury konkursowe w skład którego wejdą pracownicy Obserwatorium Astronomicznego na Suhorze, Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciele komitetu organizacyjnego MRA2009 i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.
12. Spośród prac spełniających wymagania konkursowe jury wskaże zdobywców 1, 2 i 3 miejsca oraz kilkudziesięciu wyróżnionych laureatów w dwóch kategoriach: „Kraków i okolice” i „Reszta Świata”.
13. Nagrody konkursowe (teleskopy astronomiczne Celestron, lunety astronomiczne „Galileoskop”) zostaną wysłane drogą pocztową na adres uczestnika konkursu.
14. Lista nagrodzonych osób zostanie opublikowana stronach internetowych MRA2009
15. Decyzje jury są ostateczne.


 

Organizator:

Malopolski komitet obchodow Miedzynarodowego Roku Astronomii 2009

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć