Śląsk

Otwarcie Bajki Pana Kleksa, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach
Śląsk, Katowice Nowość! Nasz Patronat

Otwarcie Bajki Pana Kleksa, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach

od 5 grudnia do 19 grudnia 2019
Wpis archiwalny

Wielki powrót filmowego pana Kleksa, kultowego polskiego superbohatera. Od 5 grudnia 2019 roku zapraszamy do Bajki Pana Kleksa, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach.

 

Bajka Pana Kleksa promuje wartości, które uosabiał Wielki Czarodziej i Nauczyciel. Inspiruje tysiące dzieciaków do nauki i rozbudza w nich miłość do czytania książek, będąc atrakcyjną alternatywą dla smartfona czy komputera. Bajka stawia na interdyscyplinarność i pragnie uzupełniać edukację szkolną o zapomniane dziś praktycznie umiejętności, jak np. czytanie map, wiązanie lin, odczytywanie kompasu czy busoli. To miejsce ma także aktywizować rodziny do wspólnego, kreatywnego spędzania czasu. 


„Bajka to z wielu powodów miejsce z misją. Po pierwsze: wierzymy, że dzięki połączeniu niezwykłej wyobraźni literackiej i filmowego świata, który od lat urzekał, zaciekawiał i otwierał głowy kilku pokoleń, z nowoczesną technologią i interaktywną przestrzenią, uda się zapalić tysiące współczesnych dzieciaków do nauki. Nauki, która może być naprawdę fascynująca. Wierzę, że Pan Kleks ma szansę zachęcić do sięgnięcia po dzieła opowiadające o jego przygodach i odkryć pasjonujący świat książek, porwać rodziny do wspólnego spędzania czasu oraz być dla dzieci atrakcyjną alternatywą dla przysłowiowych smartfonów. Idea tego projektu zakłada także promowanie wartości, które uosabiał Pan Kleks – otwartości, tolerancji, chęci odkrywania świata, podejmowania wyzwań i pokonywania przeszkód, jakie stają na życiowej drodze. To dziś bardzo potrzebne” mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa.


Powstała na terenie dawnej Fabryki Porcelany w Katowicach instytucja to miejsce dla rodzin, dzieci i nauczycieli, w którym poznając przygody bohatera książek Jana Brzechwy i filmów Krzysztofa Gradowskiego, można zgłębić tajemnice otaczającego nas świata.

 

Bajka Pana Kleksa obejmuje przestrzeń ponad 1000 m2 i jest podzielona na 8 stref tematycznych: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Abecja, Planeta Fantazja i Złomowisko Robotów. Przewodnikiem po poszczególnych częściach Bajki jest głos samego Piotra Fronczewskiego.
Ekspozycja przygotowana została przez Fabrykę Dekoracji, znane i cenione studio specjalizujące się w tworzeniu centrów nauki i nowoczesnych placówek muzealnych.

 

W projekt Bajki Pana Kleksa od początku zaangażowani są spadkobiercy Jana Brzechwy oraz wiele instytucji kultury i nauki w Polsce. Są to m.in. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna w Katowicach. Miasto Katowice i Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska objęły otwarcie Bajki Pana Kleksa patronatem honorowym.


WYSTAWA STAŁA BAJKI PANA KLEKSA – OPIS STREF:

  • Bebok – Śląski Przyjaciel Pana Kleksa

Wystawę można zwiedzać zgodnie z chronologią przygód Pana Kleksa lub poprzez zwiedzanie poszczególnych stref oddzielnie. W każdej z nich czekają na zwiedzających liczne aktywności i zadania. Mają one pomóc dzieciom w odnalezieniu ważnych dla Pana Kleksa przedmiotów, które ukrył na wystawie przyjaciel Wielkiego Nauczyciela, Bebok, postać zaczerpnięta ze śląskich legend. Są to guzik z czapki Bogdyhanów, magiczny kałamarz
z niekończącym się atramentem i szmaragdowa szkatułka doktora Paj-Chi-Wo.
Dzieci, które zdobędą wszystkie przedmioty otrzymują nagrodę.

 

  • Strefy Główne

Cała przygoda w Bajce Pana Kleksa startuje w Międzybajkowym Biurze Podróży. Tu znajduje się recepcja, szatnia, sklep i kasy.

 

 

Kraina Szpaka Mateusza jest pierwszą strefą główną, inspirowaną filmem i książką pod tym samym tytułem „Akademia Pana Kleksa”. W tej części znajdują się dwie podstrefy – Kuchnia Pana Kleksa, w której odbywają się zajęcia kulinarne i artystyczne pod okiem animatorów oraz Psi Raj, strefa, która zachęca do swobodnego ruchu. I to nawet bez butów! W Psim Raju zwiedzający dowiedzą się również wszystkiego o psach, ich upodobaniach, psich rasach
i na koniec poznają historie znanych ludzi i ich pupilów.

 


Do wnętrza Krainy Szpaka Mateusza prowadzi brama, za którą zwiedzający natkną się na kolorową „brodę Pana Kleksa” – gąszcz kolorowych pasków oraz liczne stanowiska, przy których będą mogli m.in. wziąć udział w zajęciach kleksografii, odkrywać, jak smakują barwy czy usłyszeć, co skrywają furtki do bajek. W tej strefie mali zwiedzający uczą się kreatywności, otwartości, rozwijają własne umiejętności plastyczne, ćwiczą pamięć i budzą w sobie miłość do książek.


Przestrzeń dedykowana „Podróżom Pana Kleksa”, Królestwo Bajdocji jest podzielona na trzy części – Bajdocję, statek Pana Kleksa „Apolinary Baj” i Abecję – podwodny świat Królowej Aby. Jest to idealna strefa dla wielbicieli przygód i podróży.

 


Ta przestrzeń rozwija w dziecku zamiłowanie do odkrywania świata, pobudza ciekawość, wyobraźnię, rozwija umiejętności manualne i utrwala podstawowe pojęcia geograficzne.
W trakcie zadań uczestnicy uczą się m.in. różnych technik wiązania węzłów, czytania mapy, posługiwania się kompasem, a nawet stawiania żagli na statku.

Planeta Fantazja została zainspirowana filmem pt. „Pan Kleks w Kosmosie”. Przestrzeń Planety dzieli się na czarną kosmiczną pustkę ze złomowiskiem robotów i gwiazdozbiorem oraz kosmiczny ścigacz Voltan II, na pokładzie którego na zwiedzających czekają szkolenia z wiedzy o Układzie Słonecznym oraz testy, mające na celu sprawdzenie siły, szybkości i refleksu. Poza szkoleniami zwiedzający mogą schować się w kosmicznej kapsule, usiąść
w fotelu Wielkiego Elektronika i razem z Robotem Silverem wziąć udział w quizach dotyczących wiedzy nt. odkryć kosmicznych.

W tej strefie uczestnicy rozwijają zainteresowanie astronomią, zdobywają podstawowe pojęcia z fizyki, poprawiają własną sprawność fizyczną, a także uczą się ekologii i zasad zdrowego stylu życia.
Ostatni Rezerwat Przyrody to przestrzeń, która otwiera lub zamyka wystawę. Tutaj znajdziemy kawiarnię Meluzynę z napojami i słodkimi deserami oraz będziemy mogli poznać zasady działania całej wystawy, a także odebrać nagrody za znalezione w trakcie zwiedzania przedmioty. W tej części nie zabraknie też zabaw, które pozwolą dzieciom poznawać świat zwierząt i roślin oraz budować ich świadomość ekologiczną.

 

Godziny otwarcia: Bajka Pana Kleksa będzie czynna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-19:00, a w soboty i niedziele w godzinach 10:00-20.00.

 

Rezerwacje: bilety na wystawę można zakupić poprzez stronę www.bajkapanakleksa.pl
oraz na miejscu w dniu zwiedzania wystawy głównej.


Przed nami: uruchomienie Akademii Pana Kleksa, cyklicznych zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i rodziców. Uczestnicy zajęć będą spotykać się w wybrane weekendy w 3 grupach dostosowanych do wieku (5-6 lat, 7-9 lat i 10-12 lat). Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów i warsztatów, a w ich prowadzenie zaangażowali się naukowcy, artyści, popularyzatorzy wiedzy i specjaliści z różnych dziedzin.

 

 

Dodatkowe informacje: Anna Krzyżanowska, anna.krzyzanowska@big-picture.pl,
tel.: 501 308 880

Miejsce wydarzenia:
Katowice
ul. Porcelanowa 23?
Organizator:

Bajka Pana Kleksa - Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy

Katowice
ul. Porcelanowa 23

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć