Śląsk

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki
Śląsk Impreza portalu Czasdzieci.pl do 12 lat

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

7 grudnia 2019
Wpis archiwalny

Program na trzeci dzień Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.

 

Program:

 

11:00-11:50 - Spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk 

 

Spotkanie z Agnieszka Stelmaszyk, autorką książek: “Kroniki Archeo” i “Mazurscy w podróży”.


Jeśli znacie “Kroniki Archeo”, nie trzeba Was przekonywać, że warto pojawić się na tym spotkaniu! Poświęcimy je kolejnej fenomenalnej serii książek autorki -  “Mazurscy w podróży”. Wartka akcja porywa od pierwszej strony! Są podróże, przygody i zagadka, która nie pozwala odłożyć książki aż do ostatniej strony. Czym autorka zaskoczy nas teraz?

 

Wiek: 7 - 10

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 2)

Zapisyhttps://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/

 

UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

 

12:00-13:00 - Spotkanie z Agnieszką Taborską

 

Bo nie ma to jak sąsiedzi! Spotkanie z Agnieszką Taborską.


Ekscentryczni lokatorzy z książki Agnieszki Taborskiej kochają swój dom! W kamienicy nad kanałkiem można spotkać Koguta Konsjerża, Pawia Próżnego, Gęś Łyżwiarkę i najczystszego Słonia na świecie, a może nawet i Smoka Nie-Smoka, a także wiele innych niesamowitych zwierząt. Pochodzą z różnych stron świata, mają różne zwyczaje, ale żyć bez siebie nie mogą!

 

Wiek: 6-7

Organizator: Wydawnictwo Debit i Fundacja Czas Dzieci

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 2)

Zapisyhttps://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/

 

11:00-15:00 - Ostry Dyżur Literacki

 

W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

 

Wiek: 0-12 lat

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Stoisko portalu CzasDzieci.pl)

Zapisyhttps://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/

 

13:00-14:30 - Na tropie Tomka

 

Animacja w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”.


Od piątku do niedzieli zapraszamy na animacje do świata przygód Tomka Wilmowskiego w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”. Ta przestrzeń to miejsce dla całej rodziny, łączące pokolenia i zachęcające do wspólnego odkrywania świata. Trasa wyprawy prowadzi przez pięć kontynentów: Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Australię i Azję. Na każdym z nich dzieci wraz z opiekunami poznają bogate tradycje odległych kultur oraz faunę i florę nieznanych zakątków globu.

 

Dzięki specjalnie zaprojektowanej ścieżce zwiedzania łączącej naukę z zabawą dorośli i dzieci poznają świat powieści Alfreda Szklarskiego, rozbudzą swoje pasje, nauczą się szacunku dla różnorodności kulturowej świata. Na rodziny wcielające się w podróżników czeka wiele twórczych wyzwań i fascynujących opowieści. A wszystko to w przyjaznej przestrzeni pobudzającej zmysły i wspomagającej naturalną kreatywność. W stolarni zwiedzającym będzie towarzyszył animator, który pomoże w odkrywaniu znajdujących się na wystawie ciekawostek.

 

Wejścia: godz. 13.00, 13.30, 14.00, 14.30

Wiek: 6-9 lat

Miejsce: Muzeum Śląskie (Przestrzeń edukacyjna “Na Tropie Tomka”)

Zapisy: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/

 

15:30-16:30 - Zimowe warsztaty plastyczne

 

Zimowe warsztaty plastyczne z ilustratorką Marianną Sztymą.


Kiedy temperatura staje się coraz niższa, a zalegająca na ziemi warstwa śniegu coraz grubsza, ptaki, których śpiewem cieszyliśmy się latem, odlatują w poszukiwaniu ciepła do egzotycznych krajów. Oczekując na ich powrót, możemy stworzyć swoje własne, których wielobarwnym upierzeniem będziemy mogli cieszyć się przez cały rok! Pomoże nam w tym Marianna Sztyma, malarka i ilustratorka, specjalizująca się w zdobieniu książek dla dzieci. Zimowe warsztaty z jej udziałem to zaproszenie do kolorowego świata plastyki, w którym najmłodsi będą mieli okazję wcielić się w rolę prawdziwych artystów!

 

Wiek: 3-6 lat

Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów Strefa Centralna

Zapisyhttps://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/

 

UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

 

17:00-18:00 - Mikołajkowe spotkanie

 

Mikołajkowe spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

 

Czy Grzegorz Kasdepke wierzy w Świętego Mikołaja? Jakie świąteczne potrawy najbardziej przypadłyby do gustu postaciom z jego książek? Te i inne pytania zadamy popularnemu autorowi literatury dla dzieci podczas mikołajkowego spotkania w trzeci dzień Festiwalu! Grzegorz Kasdepke opowie nam o swoich Bożonarodzeniowych tradycjach i wspomnieniach, a także wytłumaczy, dlaczego Marysia z naszej ulubionej festiwalowej publikacji mówi: „A ja nie chcę być księżniczką”. Na małych – i grzecznych! – uczestników spotkania będzie też czekać zostawiona dzień wcześniej przez Mikołaja niespodzianka!

 

Wiek: 6-101 lat

Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów Strefa Centralna

Zapisyhttps://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/

 

UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

 

16:00-17:30 - Wystawy Muzeum Śląskiego

 

Oprowadzanie po wystawach Muzeum Śląskiego z ilustartorką Ulą Palusińską.


O czym mówi sztuka i czym ona w ogóle jest? Czy sztukę można zrozumieć? A może wystarczy, że nas zachwyca? Może wcale nie musi zachwycać, ale powinna za to poruszać? A jeśli ktoś jest obojętny na sztukę? Na wszystkie te pytania i wiele więcej odpowie Ula Palusińska - młoda, niezwykle utalentowana artystka, nagradzana w międzynarodowych konkursach za twórczość dla dzieci. Ula zaprasza dzieci (wraz z opiekunami) na niezwykłe zwiedzanie znakomitej ekspozycji Muzeum Śląskiego. Artystka udowodni, że sztuka jest dla każdego, bez względu na wiek, ale każdy może ją czuć i czytać nieco inaczej. Nie przegapcie tego!

 

Wiek: 6-12 lat

Miejsce: Muzeum Śląskie

Zapisy: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/

 

18:00-19:00 - Męskie czytanie z Szymonem Radzimierskim

 

Męskie czytanie z Szymonem Radzimierskim - podróżnikiem, blogerem, ambasadorem i reporterem National Geographic Kids.

 

Każde dziecko ma w sobie potrzebę odkrywania, naturalną ciekawość świata i ludzi, dlatego dzieci tak bardzo lubią książki przygodowe. Gdy ich autorem jest niemal ich rówieśnik, rzecz staje się arcyciekawa. Zapraszamy na spotkanie niezwykłe z Szymonem Radzimierskim - podróżnikiem, blogerem, ambasadorem i reporterem National Geographic Kids, autorem książek, które inspirują nie tylko dzieci.

Radzimierski odwiedził prawie 40 krajów świata. Relacje z wypraw zamieszcza na blogu planetkiwi.pl, którego prowadzi w dwóch językach (po polsku i angielsku) od ósmego roku życia. Publikował w magazynie Victor Junior i portalach o tematyce podróżniczej, od 2019 roku pisze reportaże w stałej rubryce Simon’s Corner w miesięczniku National Geographic Kids.

 

Autor serii książek podróżniczych dla dzieci "Dziennik Łowcy Przygód", w której ukazały się dotychczas: "Extremalne Borneo", "Etiopia. U stóp góry ognia" oraz "Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura". Zagrał główną rolę w filmie "Władcy Przygód. Stąd do Oblivio" – familijnej komedii przygodowej w reżyserii Tomasza Szafrańskiego, a także znaczącą rolę dziecięcą w filmach Patryka Vegi "Kobiety Mafii" i "Kobiety Mafii 2".

 

Radzimierski zorganizował na Borneo projekt ekologiczno-edukacyjny dla ochrony dżungli i orangutanów, a także akcję charytatywną “Książka dla Afryki”, dzięki której zebrał i zawiózł 120 kg książek dla sierocińca w Kenii. Dzieci też mogą zmieniać świat! Niech to spotkanie będzie dla Was inspiracją i dobrą zabawą.

 

Wiek: 6-101 lat

Miejsce: Muzeum Śląskie

Zapisyhttps://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/

Miejsce wydarzenia:
Śląskie Targi Książki - Plac Sławika i Antalla 1; Katowice
Katowice Miasto Ogrodów - plac Sejmu Śląskiego 2 40-032 Katowice
Muzeum Śląskie - Dobrowolskiego 1, Katowice
Organizator:

Fundacja CzasDzieci

Wydarzenia na Śląsku

Warto zobaczyć