Śląsk

Piątka z przyrody! - piknikowe warsztaty w Bytomiu
Śląsk, Bytom Zapisy Wstęp wolny Nasz Patronat

Piątka z przyrody! - piknikowe warsztaty w Bytomiu

16 czerwca 2019
Wpis archiwalny

Zapraszamy na pierwsze warsztaty z cyklu „Piątka z przyrody!” dla dzieci i młodzieży, które towarzyszyć będą piknikom w Parku Miejskim im. F. Kachla w Bytomiu.


W niedzielę 16 czerwca razem z artystą Pawłem Szeiblem zakładać będziemy mini ogrody na trocinach, które następnie przyjmą formę oryginalnych eko-maskotek. Naszemu piknikowemu spotkaniu towarzyszyć będą również zajęcia jogi dla dzieci prowadzone przez Monikę Kiełbowicz ze studia Yoga Balance w Bytomiu.

 

Ponadto zapraszamy wszystkich chętnych do spędzenie tego dnia z nami: wystarczy zabrać ze sobą koc, kosz piknikowy i  udać się na polanę w okolicach Amfiteatru i Torkaciku w Bytomiu. Zapewniamy wyśmienita atmosferę, bańki mydlane, lemoniadę i wspaniałe towarzystwo!


Wydarzenie jest bezpłatne, ale na warsztaty obowiązują zapisy - mailowe: landszaft.bytom@gmail.com, telefoniczne tel. 32 386 36 69 (Biuro Promocji Bytomia).


Projekt „Piątka z przyrody! - piknikowe warsztaty w Bytomiu” realizowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Lokalnych 2018-2019.
Realizatorem projektu jest grupa nieformalna Landszaft.


Więcej o całym projekcie:
„Piątka z przyrody!” to cykl warsztatów i spacerów skierowanych do dzieci i młodzieży, towarzyszących letnim, rodzinnym piknikom w bytomskim Parku Miejskim. Od czerwca do września czeka na Was 5 bloków warsztatowych dotyczących eko tematyki!
Zabierzcie ze sobą wygodne obuwie, piknikowe koce, przekąski i otwórzcie się na przyrodę!

 

Czy zakładaliście kiedyś ogród na trocinach? A może chcielibyście stworzyć z nami prawdziwe dzieło malarskie? Możecie zostać też projektantami naszego parku lub gwiazdami parkowej mody! A czy na pewno znacie wszystkie gatunki ptaków zamieszkujących nasz mały miejski las?


Przyjdźcie na Polanę Piknikową niedaleko Amfiteatru, zapraszamy z całymi rodzinami - znajdzie się rozrywka i dla tych najmłodszych, i dla nieco starszych.

 

A co na Was czeka?

16.06 (niedziela) warsztaty ogrodnicze
Zajęcia prowadzone przez artystę-botanika Pawła Szeibla będą inspirowane działalnością współczesnych artystów wizualnych, pracujących w obszarach land-artu, ekofilozofii i ekoaktywizmu. Warsztaty zakładają wspólne tworzenie rzeźb zwierząt, tzw. ekomaskotek. Tworzone przez międzypokoleniowe zespoły - dziecko i opiekuna - pełnić będą funkcję mini ogródków. Po warsztacie zabierzemy je ze sobą do domu i będziemy obserwować zmiany zachodzące w rzeźbach w trakcie kiełkowania i rozwoju zasianych na nich roślin.
wiek: 6-12 lat

 

20.07 (sobota) spacer ornitologiczny i warsztaty projektowania
Spotkanie rozpocznie się od spaceru w towarzystwie ornitologa Łukasza Fuglewicza, który opowie o najciekawszych gatunkach ptaków zamieszkujących bytomski park, wskaże miejsca ich występowania oraz metody obserwacji. Następnie wraz ze Stowarzyszeniem Majstersztyk będziemy projektować tablice informacyjne dotyczące m.in. zasad właściwego karmienia ptaków oraz dbania o nasze najbliższe otoczenie. Tablice umieścimy w przestrzeni parku, tak by każdy przechodzień pamiętał o parkowym savoir vivre.
wiek: 6-12 lat

 

17.08 (sobota) warsztaty plecenia wianków
Warsztaty, polegające na własnoręcznym przygotowaniu wianków poprowadzi niezwykła florystka: Katarzyna Sztandar znana szerzej na Śląsku jako Pani Kwiatkowska. Ozdobne wianki będzie można zabrać do domu, ale wcześniej wykonamy sesję zdjęciową, która pokaże jak różnorodne dzieła mogą wyjść z rąk kreatywnych, młodych ludzi. Dodatkowo nakarmimy niejednego psiaka - zachęcamy do przyniesienia ze sobą dobrej karmy, która trafi do bezdomnych milusińskich - Pani Kwiatkowska tak samo jak rośliny, kocha wszystkie zwierzęta.
wiek: 11-18 lat

 

24.08 (sobota) warsztaty plastyczno-botaniczne
Wspólne tworzenie niepowtarzalnego dzieła dedykowanego bytomskiemu parkowi miejskiemu rozpocznie spacer edukacyjny z Gosią Bednarek - botaniczką, dla której przyroda nie jest jedynie pasją, jest jej życiem. Opowie nam o najciekawszych gatunkach roślin występujących w naszym najbliższym otoczeniu. Następnie pod czujnym okiem prowadzących nauczymy się samodzielnego wytwarzania farb z użyciem naturalnych składników, które posłużą do namalowania wielkoformatowego obrazu. Cały proces nadzorowany będzie przez malarkę Kamilę Loskot (no hejo), która wtajemniczy nas w skomplikowany proces twórczy. Na specjalnie przygotowanych deskach powstanie dzieło malarskie, które - kto wie - być może w przyszłości trafi do bardzo ważnego punktu w mieście!
wiek: 6-12 lat

 

7.09 (sobota) warsztaty zielarskie i upcyclingowe
Zajęcia dotyczyć będą idei recyclingu, upcyclingu i życia w duchu eko. Poprowadzi je ekolożka, zielarka, którą już za chwilę przedstawimy oraz pomysłodawczyni niezwykłego sklepu Odpady Spod Lady: Agata Maciejczyk. Zebrane przez nas w parku rośliny i zioła posłużą do wytworzenia naturalnych kosmetyków. Mogą zostać także umiejscowione w saszetkach, które wykonane zostaną pod czujnym okiem Agaty Maciejczyk. Powstaną również ekologiczne siatki na zakupy. Na tym pewnie nie poprzestaniemy, bo natura to nieskończona ilość możliwości. Wszystko po to, by pomóc naszej planecie poprzez małe, lokalne działania.
wiek: 6-18 lat

 


Sylwetki prowadzących warsztaty:

Paweł Szeibel tworzy obrazy, warsztaty, akcje społeczne oraz instalacje w przestrzeni miejskiej. W swojej twórczości sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. Od lat prowadzi warsztaty z dziećmi i nie boi się zadawanych przez nie trudnych, filozoficznych pytań. Zieleń i rośliny to bardzo ważne elementy jego artystycznej drogi. Interesują go eksperymenty i niespodziewane efekty związane z powstającymi spod jego rąk dziełami

 

Gosia Bednarek jest edukatorką, ogrodniczką, ekolożką i absolwentką Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz studiów podyplomowych Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Akademii Rolniczej w Krakowie. Przyroda nie jest jej pasją, jest całym życiem. W swojej pracy stara się ponownie zbliżyć ludzi do natury, oswoić i uświadomić, że jesteśmy jej nierozerwalnym elementem, a kontakt z nią jest pierwotną potrzebą każdego człowieka. To w świecie przyrody dzieci są radosne, swobodne i szczęśliwe. Każdą wolną chwilę spędza poza domem na obserwacjach roślin czy zwierząt, które uwielbia fotografować.

 

Kamila Loskot to entuzjastka różnych form plastycznych, wliczając nawet pieczątki robione z ziemniaków. Nałogowo kupuje różnorakie papiery, kredki i plastelinę. Wolne chwile spędza z książką. Gdy nie ma siły myśleć, koloruje kolorowanki. Ilustratorka ze Śląska, której ewidentnie nie wychodzi pisanie w trzeciej osobie. Niezwykle utalentowana autorka wielu dziecięcych ilustracji, działająca pod marką „No hejo”.

 

Pani Kwiatkowska (Katarzyna Sztandar) to szalona, kreatywna kwiaciarka, która od kilku lat wprowadza zieloną rewolucję w Gliwicach. Podobno gdyby musiała zdecydować się tylko na jedną rzecz do zabrania na bezludną wyspę, miałaby problem: bo zabrać trzeba drzewko oliwne, zioła i eukaliptus, no i oczywiście Fifkę, swojego psa, do którego uśmiecha się najbardziej na świecie. Dziś jej kwiaciarnio-warsztatownia to jedno z najmodniejszych miejsc w tym mieście, a gliwiczanie na pytanie, gdzie kupować kwiaty, odsyłają tylko do niej. Podczas naszych warsztatów stworzymy z jej pomocą kwietne wianki i pewnie zakochamy się po uszy - tak jak ona - w roślinach.

 

Agata Maciejaszek to pomysłodawczyni i właścicielka magicznego miejsca na mapie Bytomia, czyli sklepu Odpady spod lady. Sklejanie, skręcanie, wiązanie, malowanie, drapanie i wszelkie inne czynności dające nowego ducha rzeczom, które – wydawałoby się – tegoż ducha już dawno wyzionęły, towarzyszyły jej od zawsze. Zajmuje się upcyklingiem, czyli formą wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż pierwotny surowiec. Idea upcyklingu i „zero waste” („zero odpadów”) wpisuje się postulaty ograniczenia konsumpcji i ochrony środowiska poprzez zmniejszenie ilości śmieci.

Miejsce wydarzenia:
Park Miejski Bytom - Polana Piknikowa obok Muszli Koncertowej
Organizator:

grupa nieformalna Landszaft

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć