Śląsk

Ferie w Muzeum
Śląsk, Tychy Zima! Wstęp wolny Nasz Patronat

Ferie w Muzeum

od 12 lutego do 22 lutego 2019
Wpis archiwalny

Tradycyjnie już Muzeum Miejskie w Tychach przygotowało cykl spotkań dla dzieci na czas ferii zimowych.

 

W tym roku dowiemy się, czy miasto to organizm do życia, zagłębimy się w świat mitologii słowiańskiej, wykonamy witraże według własnego pomysłu, zajrzymy do najciekawszych miejsc na Stadionie Miejskim, będziemy także mieli okazję wcielić się w rolę dziennikarzy sportowych.


Propozycje spotkań dla dzieci

 

  • 12 lutego 2019, godz. 12.00, Zwiedzaj, pytaj i oglądaj! TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7

Uczestnicy spotkania obejrzą najciekawsze miejsca na Stadionie Miejskim w Tychach, jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Dowiedzą się wielu ciekawostek na temat stadionu, organizacji meczów oraz historii piłki nożnej w mieście.

W drugiej części spotkania będzie możliwość zwiedzenia wystawy stałej TGS „Sportowa historia miasta” i obejrzenia zestawu ciekawych filmów sportowych.

Prowadzenie: Adam Natkaniec, Piotr Zawadzki

Czas trwania: ok. 1 h

Dla dzieci w wieku 7-12 lat

 

  • 13 lutego 2019, godz. 10.00, M.i.a.s.t.o.o.t.s.a.i.M – co to jest?

TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7

Czy miasto Tychy to organizm do życia? Czy może „miasto-sypialnia” – jak wielu uważa? Jak wyglądało w budowie, jak funkcjonowało i jak dziś funkcjonuje? Podczas warsztatów uczestnicy przyjrzą się Tychom od początku ich istnienia; porównają Tychy do górnośląskich miast, powstających w XIX w. oraz miast europejskich. Wspólnie porozmawiamy o najciekawszych miejscach w naszym mieście, o tych, które są niezbędne do życia – dla dzieci i dorosłych – do odpowiedniego funkcjonowania. W eksplorowaniu miasta pomogą im archiwalne fotografie.

Prowadzenie: Agata Berger, Anna Kura

Czas trwania: do 1,5 h

Dla dzieci w wieku 7 +

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

 

  • 15 lutego 2019, godz. 11.00-13.00, W ŚWIECE TWÓRCZEJ WYOBRAŹNI – TRZECIA EDYCJA, Spotkanie nr 1: Warsztaty na temat witrażu, STARY MAGISTRAT, pl. Wolności 1

Nawiązując do prezentowanej aktualnie w Muzeum wystawy poświęconej tyskiej architekturze sakralnej, podczas warsztatów spróbujemy samodzielnie wykonać projekt witrażu. Zanim damy się pochłonąć pracy zdominowanej użyciem kolorowej bibuły, kartonu, kleju i nożyczek, przyjrzymy się historii powstania tego fascynującego typu ozdobnego wypełnienia okna, jakim jest witraż. Zajrzymy do wnętrz średniowiecznych, gotyckich katedr, w których światło, wpadające przez kawałki barwionego szkła, stwarzało zawsze niezwykłą atmosferę. Prowadzenie: Monika Sojka

Dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Czas trwania: 2 h

Koszt: 10 zł (płatne przed warsztatami)

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Ilość miejsc ograniczona

 

  • 19 lutego godz. 12.00, I Ty możesz zostać dziennikarzem sportowym, TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7

Uczestnicy spotkania zapoznają się z warunkami, w jakich pracują profesjonalni dziennikarze sportowi podczas meczów na Stadionie Miejskim w Tychach: m.in. przejdą procedury akredytacji meczowej, zobaczą miejsca prasowe i kabiny sprawozdawców telewizyjnych, wezmą udział w konferencji prasowej. Na koniec spotkania spróbują rozwiązać – według wskazówek doświadczonego dziennikarza sportowego – filmową zagadkę piłkarską i na jej podstawie napisać własne sprawozdanie z meczu.

Prowadzenie: Adam Natkaniec, Piotr Zawadzki

Czas trwania: ok. 1 h

Dla dzieci w wieku 7-12 lat

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

 

  • 20 lutego 2019, godz. 11.00, KAŻDY SNUJE OPOWIEŚĆ

Spotkanie nr 1: Wyprawa w świat mitologii słowiańskiej

TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7

Czy zastanawialiście się kiedyś jak żywe mogą być mity i legendy? Albo nad tym jak często ludzie opowiadają i że opowiadają w konkretny sposób? Jakie postaci pojawiają się w ich historiach? Dlaczego wciąż je pamiętamy? Co to jest oralność i czy kultura może być oralna? No i przede wszystkim – po co nam te historie?

Być może okaże się, że nie jesteśmy wcale tak różni od siebie, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy? Być może dawni herosi wciąż są obecni we współczesnych opowieściach – muzycznych, bajkowych, filmowych i literackich? Być może każdy potrzebuje bohatera i opowieści, by oswoić sobie świat?

Każde spotkanie zakończymy formą twórczej pracy.

Prowadzenie: Anna Kura

Czas trwania: do 1,5 h

Dla dzieci w wieku 7-14 lat

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Propozycje dla młodzieży i osób dorosłych

 

  • Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym, wystawa czasowa

do 13 kwietnia 2019, Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Wystawa prezentuje obiekty sakralne zaprojektowane w okresie wielkiej budowy miasta (1951-1989) oraz te istniejące już wcześniej – starotyski kościół p.w. Marii Magdaleny i świątynie, które znalazły się na obszarze Tychów w związku z rozszerzaniem granic administracyjnych.

Na ekspozycję składają się modele najciekawszych kościołów, projekty architektoniczne, fotografie archiwalne oraz współczesne – wykonane z ziemi i z powietrza. Zestawienie to uwidacznia zmiany jakie zaszły w ramach samych obiektów oraz w ich kontekście przestrzennym, dając równocześnie możliwość refleksji nad teraźniejszością.

 

 

  • Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie

wystawa stała

Tyska Galeria Sportu – Oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, ul. Edukacji 7

Wystawa prezentuje związki rozwoju miasta i sportu.
W atrakcyjny i czytelny sposób pokazuje, kiedy pojawiły się pierwsze organizacje kultury fizycznej i jak rozwijał się sport wśród mieszkańców Nowych Tychów.

Ekspozycja to również fascynujące historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców: medalistek olimpijskich Lucyny Langer – Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwii Pyci, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adam Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego oraz wielu innych.

Wstęp na wystawy jest wolny.


Godziny otwarcia

Stary Magistrat, pl. Wolności 1
Wtorek – 12.00 – 16.00
Środa – 10.00 – 17.00
Czwartek – 10.00 – 19.00
Piątek, sobota – 10.00 – 18.00
Niedziela, poniedziałek – nieczynne

Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7
Wtorek – piątek – 10.00 – 16.00
dni meczowe – w godzinach rozgrywania meczu

Organizator:

Muzeum Miejskie w Tychach

43-100 Tychy,
Plac Wolności 1
tel.: 032 327 18 20 22

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć