Śląsk

Śląsk, Gliwice Impreza okolicznościowa

Wielkanocny Ogród Sztuk

od 29 marca do 29 marca 2009
Wpis archiwalny

Wielkanocny Ogród Sztuk 2009

29 marca w Programie:

Ogłoszenie wyników konkursu "Najpiękniejsze Kroszonki 2009", otwarcie wystaw "Pisanki ze świata:, "Górnośląska Wielkanoc na starych fotografiach", Koncert kwartetu Jorgi, oraz pokaz filmu Grażyny Herich „Górnośląskiej rodziny portret własny”
10.30
Gala XX konkursu „Najpiękniejsze Kroszonki 2009”
(zaproszenia),

12.00
Otwarcie Wielkanocnego Ogrodu Sztuk 2009
12.10
Szukanie Zajączka
impreza plenerowa dla dzieci
Na szczęśliwych znalazców pięćdziesięciu kraszanek
ukrytych w ogrodzie Willi Caro czekają podarunki !

Udostępnienie wystaw:

„Najpiękniejsze Kroszonki 2009”
Wystawa jest pokonkursową prezentacją kraszanek. Trwać będzie do 26 kwietnia.

„Pisanki ze świata”
Wystawa powstała na bazie kolekcji Aleksandry i Arkadiusza Beliców, miłośników pisanek i propagatorów tradycji zdobienia wielkanocnych jajek. Państwo Belicowie to laureaci wielu konkursów kraszankarskich, są członkami Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Na wystawie znalazły się pisanki batikowe zdobione woskiem, a także malowane różnymi rodzajami farb, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia, kolorową włóczką, cekinami, włosami, ziarnami różnych roślin, oczywiście pokazujemy również kraszanki, a więc jajka zdobione techniką rytowniczą. Pisanki i kraszanki pochodzą z różnych regionów Polski i świata, m.in. z Huculszczyzny, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Słowacji, Rosji, Czech, Węgier, Rumunii, Niemiec, Włoch, Holandii, wyspy Bali, Kenii oraz wielu innych krajów.
Wystawa trwa do 26 kwietnia

Górnośląska Wielkanoc na starych fotografiach

Prezentacja archiwalnych fotografii ze zbiorów własnych Muzeum. Fotografie są zapisem górnośląskich obrzędów i zwyczajów wielkanocnych utrwalonych przez nieznanych fotografów między 1910 a 1930 rokiem.
Prezentacja trwa do 26 kwietnia.

13.00
Koncert Kwartetu Jorgi
„Muzykę naszą tworzy wędrówka. Spotykamy muzyków. Tak jak inni podarowują sobie przedmioty, oni przekazują nam część swego dziedzictwa. Sami też kiedyś zostali obdarowani. Kręci się kołowrotek. Jest jeszcze zapis. On jest jak ziarno. Poświęcamy mu swoją uwagę, Część naszej biografii. Wrasta w nas. To ważna część naszego życia." Tak Kwartet Jorgi pisze o sobie na stronie internetowej.

14.00
Pokaz zdobienia jajek techniką batikową w wykonaniu Arkadiusza Belicy

W roku 1999 państwo Belicowie zainteresowali się pisankami batikowymi i sami zaczęli pisać woskiem. Początkowo opierali się na wzorach kurpiowskich, następnie lubelskich, opoczyńskich i rzeszowskich. Ich celem było jednak tworzenie pisanek huculskich. Mając za wzór pisanki sprzed stu lat znajdujące się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Poznaniu sami odkrywali technikę ich powstawania.

13.00 – 15.00
Malowanie pisanek w ogrodzie
W ogrodzie Willi Caro pojawią się niezwykłe, specjalne jajka, które można będzie własnoręcznie ozdobić. To propozycja dla dzieci w wieku do lat 8. 

16.00
Pokaz filmu „ Górnośląskiej rodziny portret własny” w reż. Grażyny Herich
wstęp bezpłatny

Film jest opowieścią o życiu czterech śląskich rodzin: Łysków, Mandryszów, Rymerów oraz Oślizłów. Z opowieści bohaterów wyłania się obraz śląskiej kultury, z jego tradycyjnym obliczem i wartościami, takimi jak rodzina, czy przywiązanie do regionu. Film powstał w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Grażyna Herich jest dziennikarką telewizyjną, laureatką wielu przeglądów filmowych oraz reportażowych, m.in. Nagrody Publiczności za reportaże zrealizowane w cyklu „Express reporterów” dla Programu II TVP.

Wstęp na wystawy i udział w propozycjach WOS 29.03. bezpłatny

Wszystkie imprezy w ramach Wielkanocnego Ogrodu Sztuk odbywają się w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a.
 

Organizator:

Muzeum w Gliwicach- Willa Caro

ul. Dolnych Wałów 8a; 44-100 Gliwice
tel.: 032 231 08 54

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć