Śląsk

Ogólnopolska Pod naszym patronatem

Dzielny Despero w kinach - premiera już 27 marca!

od 23 marca do 5 kwietnia 2009
Wpis archiwalny

Dawno, dawno temu w magicznym królestwie Dor panowała radość, gdyż wszyscy mieli pod dostatnie zupy. Przerażający wypadek sprawił, że król pogrążył się w rozpaczy, księżniczkę ogarnęła tęsknota,a mieszkańcy pozostali bez zupy. Zgasło słońce. Świat stał się szary. Całą krainę opuściła nadzieja... Aż do dnia narodzin Despero Tillinga... Drobniutki i obdarzony zbyt dużymi uszami Despero urodził się zbyt wielki dla swojego małego świata. Zaprzyjaźnia się z księżniczką i czyta książki pełne opowieści o rycerzach, smokach i pięknych dziewicach. Kiedy Pi zostaje porwana, Despero odkrywa, że tylko on może ją uratować. Nawet mysz potrafi znaleźć w sobie waleczność rycerza w lśniącej zbroi. W tej historii o odwadze, przebaczeniu i odkupieniu mały Despero nauczy całe królestwo, że liczy się to, kim się jest, a nie jak się wygląda.

 

Film zrealizowany na podstawie książki Kate Di Camillo. Jest to zadziwiająca, trzymająca w napięciu historia, łącząca elementy przygodowe i fantastyki.

 

Piękna i mądra opowieść, w której jest miejsce na żart i dowcip; przypomina baśnie braci Grimm, a ze współczesnej literatury fantastykę Roalda Dahla i Lemony Snicketta, mistrzów dziecięcego horroru. 

 

UNIVERSAL PICTURES
przedstawia film
DZIELNY DESPERO

GŁOSÓW UZYCZAJĄ

NARRATOR - SIGOURNEY WEAVER
DUSTIN HOFFMAN - ROSCURO
MATTHEW BRODERICK - DESPERO
EMMA WATSON - PEA
KEVIN KLINE - ANDRE
WILLIAM H. MACY - LESTER
TRACEY ULLMAN - MIGGERY SOW

 

TWÓRCY
Reżyseria - ROB STEVENHAGEN; SAM FELL
Scenariusz - GARY ROSS
Scenografia - EVGENI TOMOV
Producent - GARY ROSS
Zdjęcia - BRAD BLACKBOURN
Montaż - MARK SOLOMON
Animacja - GABRIELE ZUCCHELLI
Muzyka - WILLIAM ROSS

 

CZAS TRWANIA - 94 min.
PREMIERA W POLSCE: 27.03.2009
DYSTRYBUCJA W POLSCE: United International Pictures

 

Wersja Polska : Start International Polska

Reżyseria: Andrzej Chudy

Tekst polski: Joanna Serafińska

Dźwięk i montaż: Sławomir Czwórnóg

Kierownictwo produkcji: Dorota Nyczek


Udział wzięli:
DESPERO – Tomasz Bednarek
ROSCURO – Miłogost Reczek
KSIĘŻNICZKA - Joanna Kudelska
ANDRE – Jacek Kopczyński
BOLDO – Cezary Kwieciński
MIG – Agnieszka Fajlhauer
GREGORY – Paweł Szczesny
PAN TILLING – Mieczysław Morański
PANI TILLING – Anna Apostolakis


NARRATORKA – Hanna Chojnacka


W pozostałych rolach:

Andrzej Chudy, Jarosław Domin, Andrzej Kozak, Mikołaj Muller, Mirosława Nyckowska, Anna Sroka, Tomasz Steciuk, Joanna Węgrzynowska, Janusz Wituch i inni

 

“Filmowa wersja ‘Dzielnego Despero’ /The Tale of Despereaux/ to prawdziwa uczta dla oka, serca i umysłu. To błyskotliwa, piękna, oparta na bogatej wyobraźni opowieść, która świeci wyjątkowym, wspaniałym światłem. Ten film niesie głębokie przesłanie o sile nadziei i przebaczenia, a jednocześnie przypomina nam prostą prawdę o możliwości zmieniania naszych serc i zmienianiu świata.”

—Kate DiCamillo

 

Średnio raz na dekadę, pojawia się książka, którą miliony dzieci znają i kochają. W 2003 roku KATE DICAMILLO napisała opowieść o Dzielnym Despero – małej, odważnej myszy, obdarzonej przez matkę naturę wielkimi uszami i nieustraszonym sercem. Despero wiedziony wrodzoną ciekawością zapuszcza się w rewiry niezbadane przez swoich współbraci. Nastawiony do życia aż nazbyt optymistycznie, patrząc z punktu widzenia jego małego, mysiego świata, Despero Tilling robi rzeczy zdawałoby się niemożliwe - zaprzyjaźnia się z odrzuconym przez otocznie szczurem, zakochuje się w samotnej księżniczce, a na koniec ratuje Królestwo Dor z tyranii ciemności i zgryzoty.
Już w momencie wejścia na rynek, opisana przez DiCamillo historia stała się natychmiast klasyczną pozycją literatury dziecięcej. Wskoczyła na szczyt listy bestselerów The New York Timesa, gdzie utrzymywała się przez 96 tygodni. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych sprzedano prawie dwa miliony egzemplarzy książki.
Wkrótce po jej wydaniu, książka autorstwa DiCamillo zwróciła na siebie uwagę czterokrotnie nominowanego do Oscara® twórcy filmowego GARY’EGO ROSSA. Okazało się, że oboje twórcy mają wiele wspólnego, w tym zacięcie do opowiadania historii o nietypowych bohaterach, co można było wykorzystać pracując nad nowym projektem filmowym.
Przez lata, specjalnością producenta i scenarzysty Rossa było odkrywanie wartości i człowieczeństwa słabszych jednostek naszego społeczeństwa: niewymiarowego konia, obdarzonego jednak wielkim sercem do walki w obrazie „Niepokonany Seabiscuit” /Seabiscuit/, chłopaka, który staje się lepszą wersją samego siebie odnajdując w sobie dziecko w filmie „Big”, a także ‘everymana’, który dokonuje odkupienia wartości Gabinetu Owalnego w obrazie „Dave”. Kiedy żona Rossa, współproducentka ALLISON THOMAS, zwróciła mu uwagę na wartość książki DiCamillo, on od razu był przekonany, że tekst ten znakomicie przełoży się na obraz w cyfrowej technice animacyjnej.
Ross miał niezachwianą pewność, że powieść ta znakomicie zaakcentuje postawę godności jednostki, dając jednocześnie pole do rozwoju inteligencji młodych widzów oraz głębii ich myślenia i postrzegania świata. Rossowi przypadło do gustu również to, że w całej historii nie było zdecydowanie ‘czarnych charakterów’. Co prawda, niektóre postaci powieści uciekają się do krzywdzenia innych po tym jak same zostały skrzywdzone, ale koniec końców nawet w ich przypadku następuje odkupienie i przebaczenie.
W momencie nabycia praw do ekranizacji książki Ross i Thomas poświęcili się zachowaniu wymowy i bogactwa literackiego pierwowzoru, zapewniając, że wartości przekazywane przez DiCamillo w “Dzielnym Despero” znajdą swoje miejsce również na dużym ekranie.
Cztery lata później, Despero zawitał wśród nas.

SAM FELL (“Wpuszczony w kanał” /Flushed Away/) oraz występujący po raz pierwszy w roli reżysera ROB STEVENHAGEN – pracując w oparciu o scenariusz autorstwa Gary’ego Rossa opowiadają historię czterech wyrzutków: Despero (MATTHEW BRODERICK, “Król lew” /The Lion King/), myszy, która kocha muzykę, ciekawe historie oraz księżniczkę; Roscuro (DUSTIN HOFFMAN, „Poznaj moich rodziców” /Meet the Fockers/), żyjącego w ciemnościach szczura, który marzy o słońcu; Pea (EMMA WATSON, seria filmów o „Harrym Potterze”), księżniczki, która marzy o zwyczajnym życiu; oraz Miggery Sow (TRACEY ULLMAN, „Następny poziom” /State of the Union/), niezbyt błyskotliwej służącej, której niemożliwym do spełnienia marzeniem jest zostać księżniczką. Wśród artystów, którzy użyczyli swoich głosów postaciom filmu w wersji oryginalnej znaleźli się również znani z poprzednich produkcji Rossa: SIGOURNEY WEAVER („Dave”) w roli narratorki; KEVIN KLINE („Dave”) jako królewski kucharz Andre; WILLIAM H. MACY („Niepokonany Seabiscuit” /Seabiscuit/) w roli nerwowego ojca Despero - Lestera; oraz FRANK LANGELLA („Dave”) jako burmistrz świata myszy. Obok nich usłyszymy także ROBBIEGO COLTRANE’A (seria “Harry Potter”), STANLEY’A TUCCI (“Diabeł ubiera się u Prady” /The Devil Wears Prada/), CIARANA HINDSA (“Monachium” /Munich/), TONY’EGO HALE’A (“A właśnie, że tak!” /Because I Said So/) FRANCES CONROY (“Sześć stóp pod ziemią” /Six Feet Under/), RICHARDA JENKINSA („Tajne przez poufne” /Burn After Reading/) oraz CHRISTOPHERA LLOYDA („Powrót do przyszłości” /Back to the Future/).
Na czele pracującej przy filmie ekipy filmowców znaleźli się autor zdjęć BRAD BLACKBOURN (“Wpuszczony w kanał” /Flushed Away/), scenograf EVGENI TOMOV (“Trio z Bellville” /The Triplets of Belleville/), montażysta MARK SOLOMON (“Uciekające kurczaki” /Chicken Run/), art director OLIVIER ADAM (“Nowe szaty króla” /The Emperor’s New Groove/), nadzorujący prace animacyjne GABRIELE ZUCCHELLI („Mustang z Dzikiej Doliny” /Spirit: Stallion of the Cimarron/) oraz kompozytor muzyki WILLIAM ROSS („Harry Potter i komnata tajemnic” /Harry Potter and the Chamber of Secrets/). W roli producentów wykonawczych filmu wystąpili WILLIAM SARGENT (“Złoty kompas” /The Golden Compass/), RYAN KAVANAUGH („3:10 do Yumy” /3:10 to Yuma/), DAVID LIPMAN („Shrek 2”) i ROBIN BISSELL („Niepokonany Seabisuit” /Seabiscuit/).

 

 

1/9
1/9
2/9
2/9
3/9
3/9
4/9
4/9
5/9
5/9
6/9
6/9
7/9
7/9
8/9
8/9
9/9
9/9

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć