Śląsk

Królowa Śniegu - Katowickie Ateneum
Śląsk

Królowa Śniegu - Katowickie Ateneum

Historia przyjaźni czy raczej miłości dwojga bohaterów – Gerdy i Kaja – to klasyka baśni literackiej, która wciąż inspiruje kolejne pokolenia twórców.

Odłamek diabelskiego lustra, jaki utkwił w oku chłopca sprawia, że Kaj zmienia się nie do poznania; staje się złośliwym, wyrachowanym egoistą, złym i zamkniętym w sobie, a w końcu znika bez słowa i śladu. Odnaleźć go i pomóc może mu tylko Gerda, która wyrusza w niebezpieczną drogę do symbolicznej Królowej Śniegu, ale robi to również, a może nawet przede wszystkim dla siebie.

 

Cała historia jest bowiem inicjacyjną wędrówką bohaterki, pełną przeszkód i trudnych wyborów, przekraczaniem własnych granic, poszukiwaniem tożsamości, podróżą w głąb duszy. To szczególne doświadczenie, bo dokonujące się przede wszystkim w świecie kobiet i ich losów. Męskie postaci nie mają w opowieści Andersena większego znaczenia, są niedojrzałe i bierne.

 

Autorka adaptacji i reżyserka Karolina Maciejaszek zwraca na to szczególną uwagę w swojej koncepcji przedstawienia, podkreślając siłę sprawczą kobiet, również poprzez obsadę (tylko Kaj grany jest przez aktora). To one – wiedźmy, "szeptuchy" są animatorkami baśniowej i scenicznej rzeczywistości, to one prowadzą Gerdę przez życie wcielając się we wszystkie przywoływane role (również męskie).

 

Nad inscenizacją pracują także prawie same kobiety: obok Karoliny Maciejaszek – Marika Wojciechowska (scenografia), Ewelina Ciszewska (ruch sceniczny), Aleksandra Ołdak (projekcje wideo) i jeden mężczyzna, kompozytor Szczepan Pospieszalski.

 

W obsadzie: Katarzyna Prudło (Gerda), Michał Skiba (Kaj) oraz Marta Popławska, Ewa Reymann, Aleksandra Zawalska i Beata Zawiślak (Wiedźmy).


Renata Chudecka

Wydarzenia na Śląsku

Warto zobaczyć