Śląsk

Trzy Złote Włosy
Śląsk 6–12 lat

Trzy Złote Włosy

Trzy Złote Włosy

Milan Pavlík, autor kilkudziesięciu utworów scenicznych, scenariuszy filmowych i telewizyjnych, uchodzi za jednego z najlepszych czeskich dramaturgów tworzących dla teatru lalek.

Napisane w 1971 r. „Trzy złote włosy” to klasyczna baśń o charakterze inicjacyjnym, której bohater musi zmierzyć się z niebezpieczeństwem i pokonać na swej drodze wiele przeszkód, aby dorosnąć i otrzymać nagrodę .

W ubogiej chacie węglarza rodzi się chłopiec. Prządki losu wróżą mu małżeństwo z królewną, która w tym samym czasie przyszła na świat na królewskim dworze. Władca pragnął syna, jest więc zawiedziony i zazdrosny, a usłyszana w lesie przepowiednia rodzi w nim wściekłość. Postanawia pozbyć się przyszłego, niechcianego zięcia.

Sztuka odwołuje się do uniwersalnych wartości, takich jak dobro, miłość, mądrość, sprawiedliwość, niezwykle ważnych dla najmłodszej publiczności, do której spektakl jest adresowany.

W poetyckiej, pełnej subtelnego liryzmu i baśniowej magii inscenizacji Karela Brožka, animacja przenika się z żywym planem, a muzyka wybitnego czeskiego kompozytora, Bohuslava Martinů, którą reżyser wykorzystał w przedstawieniu, uwodzi zarówno małych, jak i dużych widzów. Szlachetna, pełna prostoty drewniana scenografia powstała wg koncepcji zmarłego niedawno Aloisa Tomanka (warto zwrócić uwagę na piękne, bardzo wyraziste lalki).

Dodajmy, że Trzy złote włosy przetłumaczyła Renata Chudecka, a na scenie zobaczymy Martę Popławską, Katarzynę Prudło, Beatę Zawiślak, Grzegorza Eckerta (w roli głównego bohatera o intrygującym imieniu Wodniczek), Piotra Janiszewskiego i Jacka Popławskiego.

Wydarzenia na Śląsku

Warto zobaczyć