Strefa rodzica » Artykuły » 5 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice lecząc samodzielnie dzieci

5 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice lecząc samodzielnie dziecipowiększ

5 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice lecząc samodzielnie dzieci

Dziecko to pacjent wymagający szczególnej uwagi. Brak czasu i bagatelizowanie objawów choroby powodują, że rodzice coraz częściej podają dziecku leki bez konsultacji z pediatrą. Tymczasem takie postępowanie nie tylko nie pomoże, ale wręcz może narazić małego pacjenta na poważne powikłania.

 

Kto wie lepiej?

Rodzic zawsze stawia na pierwszym miejscu dobro swojego dziecka, jednak nawet największa troska nie zastąpi fachowej wiedzy medycznej i doświadczenia lekarza. Podobne objawy jak u kolegi czy koleżanki naszej pociechy niekoniecznie świadczą o tej samej chorobie. Trendem staje się korzystanie z tzw. wiedzy ludowej. O ile domowe sposoby na łagodne dolegliwości zwykle nie są w stanie zaszkodzić maluchowi, o tyle usługi osób niezwiązanych z medycyną nie należą do bezpiecznych rozwiązań. Farmaceuci z portalu efarmaceuta.pl przygotowali listę pięciu największych błędów, które można popełnić lecząc dzieci samodzielnie.

 

Błąd nr 1 - dziecko to nie mały dorosły

U dziecka na innym etapie rozwoju zachodzi np. dojrzewanie enzymów wątrobowych, a na innym zmiana proporcji ciała, stąd nie wolno nam zakładać, że jest ono prostą miniaturką rodzica. Niektóre z leków (np. teofilina - lek na astmę) mogą spowodować zgon niemowlęcia już po 1 tabletce, dlatego należy zawsze wybierać preparaty bezpieczne dla dzieci (np. leki przeciwbólowe - paracetamol i ibuprofen). Dodatkowo nie należy zakładać, że w mniejszym organizmie podajemy po prostu mniejsze dawki, bez stosowania się do odpowiednich schematów. Lek należy podawać zgodnie z informacją podaną na ulotce, nie częściej i nie rzadziej. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nie podajemy dziecku dwóch preparatów z tą samą substancją leczniczą.

 

Błąd nr 2 - zła postać leku

Dziesięciolatek nie będzie chciał przyjąć czopka, a najmłodsi pacjenci nie połkną tabletki. Postać leku należy zawsze dobierać do wieku i umiejętności dziecka. Preparaty doodbytnicze i w postaci płynnej (np. krople, zawiesiny, syropy) będą właściwe zarówno dla niemowląt jak i pięciolatków. Im dziecko starsze, tym lepiej poradzi sobie z pastylkami oraz tabletkami.

 

Błąd nr 3 - czytanie (lub nieczytanie) ulotek

Ulotka stanowi informację dla pacjenta i jej przeczytanie jest konieczne przed każdym zastosowaniem leku. Zawiera wiele cennych informacji nie tylko o dawkowaniu, ale także o przeciwwskazaniach (m.in. alergiach dziecka) i możliwych skutkach ubocznych. Czasem jednak zapoznanie się z ulotką przynosi odwrotny skutek - rodzic zaniepokojony ilością informacji stwierdza, że leku nie poda. Jeśli nie chcemy czekać na informację od lekarza, wątpliwości pomoże rozwiać konsultacja z farmaceutą.

 

Błąd nr 4 - złe przechowywanie

Nie bez powodu producenci piszą “przechowywać poza zasięgiem dzieci”. Jeśli podajemy maluchowi syrop czy witaminy w żelkach, odłóżmy je z powrotem na właściwe miejsce. Dziecko nie rozróżnia leków od słodyczy i w chwili nieuwagi może spróbować przyjąć większą ilość preparatu. O ile w przypadku witamin czy suplementów diety nie stanowi to poważnego zagrożenia, o tyle przedawkowanie leków może skończyć się źle. Bardzo ważne jest również przechowywanie w oryginalnych opakowaniach - pozwala to uniknąć pomyłek.

 

Błąd nr 5 - obawa przed lekarzem

Od nadmiernej wrażliwości i zbyt częstych wizyt u pediatry gorsze może być tylko zwlekanie z pójściem do przychodni. Infekcje u dziecka rozwijają się w bardzo szybkim tempie, nie wszystkie dolegliwości można zwalczyć za pomocą leków bez recepty. Rodzicom zaniepokojonym stanem malucha zalecamy przede wszystkim zaufanie własnej intuicji - jeśli widzimy, że mimo podania preparatu objawy choroby nie ustępują, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wyruszcie szlakiem "Polskich Księżniczek" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wyruszcie szlakiem "Polskich Księżniczek"

Wyruszcie szlakiem "Polskich Księżniczek"

Historia nie jest waszym konikiem? A może jest zupełnie na odwrót i to wasza mocna strona? W obu przypadkach z pewnością pokochacie nauczyciela jakim jest Historiusz ? skrzat, który zabierze was w podróż w czasie. A jaką trasą? Szlakiem polskich księżniczek! więcej »
Już w lipcu złożycie wniosek o 500+ na pierwsze dziecko

Już w lipcu złożycie wniosek o 500+ na pierwsze dziecko

Od tego dnia nie obowiązuje już kryterium dochodowe, świadczenie będzie zatem wypłacane na wszystkie dzieci do 18 roku życia. więcej »
Czas na spotkanie - 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci już we wrześniu!
Patronat CzasDzieci.pl

Czas na spotkanie - 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci już we wrześniu!

Już po raz szósty, między 21 a 29 września, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci - filmowe święto dla młodych i najmłodszych widzów. więcej »
Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci potrzebują odpowiednich narzędzi czyli zabawek, by mogły realizować swój kreatywny potencjał. Nie muszą to być wcale skomplikowane zabawki. Wystarczy spojrzeć na klocki, by zobaczyć, jak proste przedmioty otwierają drogę do wielu godzin inspirującej zabawy. więcej »
Trampoliny ogrodowe

Trampoliny ogrodowe

Jak wiadomo skakanie daje dużo radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Z nadejściem wiosny, kiedy dzień staje się dłuższy, każdy szuka rozrywki poza domem... więcej »
"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

Wywiad z Dorotą Piwowarczyk ? specjalistką ds. edukacji w Bramie Poznania/CTK TRAKT. więcej »
Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Okres od marca do czerwca to czas, w którym częstotliwość pojawiania się kleszczy jest zwiększona. Jak zatem skutecznie chronić przed kleszczami siebie i swoich najbliższych? więcej »
Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Dzieciństwo jest okresem, kiedy to mały organizm, w tym układ immunologiczny, są w trakcie ciągłego rozwoju. Z tego powodu bardzo często okazuje się, że odporność dziecka jest wciąż niewystarczająca, aby obronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dochodzi wówczas do rozwoju różnego rodzaju alergii.
więcej »
Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Czas spędzony przed komputerem stają się produktywny i rozwijający. Dzieci są wciągnięte w świat języka angielskiego i nie mogą oderwać się od nauki. więcej »
Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Dajcie się ponieść ponadczasowym piosenkom, które zachwyciły miliony dzieci i dorosłych na całym świecie! Album zawiera piosenki w polskiej wersji językowej! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  

Wydarzenie na Czasie

Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty

Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty

Już po raz dziewiąty zapraszamy rodziny z dziećmi na wakacyjną przygodę z międzymuzealną grą.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019