Strefa rodzica » Artykuły » 5 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice lecząc samodzielnie dzieci

5 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice lecząc samodzielnie dziecipowiększ

5 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice lecząc samodzielnie dzieci

Dziecko to pacjent wymagający szczególnej uwagi. Brak czasu i bagatelizowanie objawów choroby powodują, że rodzice coraz częściej podają dziecku leki bez konsultacji z pediatrą. Tymczasem takie postępowanie nie tylko nie pomoże, ale wręcz może narazić małego pacjenta na poważne powikłania.

 

Kto wie lepiej?

Rodzic zawsze stawia na pierwszym miejscu dobro swojego dziecka, jednak nawet największa troska nie zastąpi fachowej wiedzy medycznej i doświadczenia lekarza. Podobne objawy jak u kolegi czy koleżanki naszej pociechy niekoniecznie świadczą o tej samej chorobie. Trendem staje się korzystanie z tzw. wiedzy ludowej. O ile domowe sposoby na łagodne dolegliwości zwykle nie są w stanie zaszkodzić maluchowi, o tyle usługi osób niezwiązanych z medycyną nie należą do bezpiecznych rozwiązań. Farmaceuci z portalu efarmaceuta.pl przygotowali listę pięciu największych błędów, które można popełnić lecząc dzieci samodzielnie.

 

Błąd nr 1 - dziecko to nie mały dorosły

U dziecka na innym etapie rozwoju zachodzi np. dojrzewanie enzymów wątrobowych, a na innym zmiana proporcji ciała, stąd nie wolno nam zakładać, że jest ono prostą miniaturką rodzica. Niektóre z leków (np. teofilina - lek na astmę) mogą spowodować zgon niemowlęcia już po 1 tabletce, dlatego należy zawsze wybierać preparaty bezpieczne dla dzieci (np. leki przeciwbólowe - paracetamol i ibuprofen). Dodatkowo nie należy zakładać, że w mniejszym organizmie podajemy po prostu mniejsze dawki, bez stosowania się do odpowiednich schematów. Lek należy podawać zgodnie z informacją podaną na ulotce, nie częściej i nie rzadziej. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nie podajemy dziecku dwóch preparatów z tą samą substancją leczniczą.

 

Błąd nr 2 - zła postać leku

Dziesięciolatek nie będzie chciał przyjąć czopka, a najmłodsi pacjenci nie połkną tabletki. Postać leku należy zawsze dobierać do wieku i umiejętności dziecka. Preparaty doodbytnicze i w postaci płynnej (np. krople, zawiesiny, syropy) będą właściwe zarówno dla niemowląt jak i pięciolatków. Im dziecko starsze, tym lepiej poradzi sobie z pastylkami oraz tabletkami.

 

Błąd nr 3 - czytanie (lub nieczytanie) ulotek

Ulotka stanowi informację dla pacjenta i jej przeczytanie jest konieczne przed każdym zastosowaniem leku. Zawiera wiele cennych informacji nie tylko o dawkowaniu, ale także o przeciwwskazaniach (m.in. alergiach dziecka) i możliwych skutkach ubocznych. Czasem jednak zapoznanie się z ulotką przynosi odwrotny skutek - rodzic zaniepokojony ilością informacji stwierdza, że leku nie poda. Jeśli nie chcemy czekać na informację od lekarza, wątpliwości pomoże rozwiać konsultacja z farmaceutą.

 

Błąd nr 4 - złe przechowywanie

Nie bez powodu producenci piszą “przechowywać poza zasięgiem dzieci”. Jeśli podajemy maluchowi syrop czy witaminy w żelkach, odłóżmy je z powrotem na właściwe miejsce. Dziecko nie rozróżnia leków od słodyczy i w chwili nieuwagi może spróbować przyjąć większą ilość preparatu. O ile w przypadku witamin czy suplementów diety nie stanowi to poważnego zagrożenia, o tyle przedawkowanie leków może skończyć się źle. Bardzo ważne jest również przechowywanie w oryginalnych opakowaniach - pozwala to uniknąć pomyłek.

 

Błąd nr 5 - obawa przed lekarzem

Od nadmiernej wrażliwości i zbyt częstych wizyt u pediatry gorsze może być tylko zwlekanie z pójściem do przychodni. Infekcje u dziecka rozwijają się w bardzo szybkim tempie, nie wszystkie dolegliwości można zwalczyć za pomocą leków bez recepty. Rodzicom zaniepokojonym stanem malucha zalecamy przede wszystkim zaufanie własnej intuicji - jeśli widzimy, że mimo podania preparatu objawy choroby nie ustępują, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak przekonać dziecko do przedszkola? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być dla malucha trudne. Dlatego warto wiedzieć, jak w kilku prostych krokach przygotować swą pociechę na moment rozłąki z rodzicem. więcej »
50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

Motywacyjnych zdań, jakie można powiedzieć do swej pociechy jest mnóstwo. Większość z nich jest prosta, jednak siła ich oddziaływania jest jednak ogromna. więcej »
Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Dzieci kochają pomagać rodzicom w kuchni. Kiedy można zacząć wprowadzać je w tajniki kulinariów? Okazuje się, że im wcześniej tym lepiej, bo może to się przełożyć nie tylko na ich pasję do gotowania w przyszłości. więcej »
II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety
Patronat CzasDzieci.pl

II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety

Akcja skierowana jest do wszystkich kobiet , które mają ochotę przejść metamorfozę pod okiem wykwalifikowanej kadry, trenerów, specjalistów z zakresu medycyny estetycznej, psychologów. więcej »
10 zabaw na deszczowy dzień

10 zabaw na deszczowy dzień

Jak sprawić by czas spędzany razem wyglądał o wiele ciekawiej bez konieczności włączenia telewizora? Oto 10 zabawnych zajęć, które pozwolą Wam dobrze się bawić. więcej »
Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać? więcej »
Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Pora na nowy etap w życiu naszego malucha ? przedszkole. Są dzieci, które śmiało i odważnie kroczą na spotkanie nowej przygody. Są i takie, które najlepiej czują się, trzymając rodziców za ręce. więcej »
Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.
Patronat CzasDzieci.pl

Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.

"Władcy przygód" opowiadają historię dwojga nastolatków - Franka i Izki - którzy łączą siły, aby pomóc przybyszowi z innego wymiaru powrócić do krainy Oblivio i udowodniają, że do odważnych świat należy i nie trzeba być superbohaterem, żeby przeżyć superprzygodę. więcej »
Dzieci a korzystanie z internetu

Dzieci a korzystanie z internetu

Coraz młodsze dzieci mają systematyczny kontakt z siecią. Nawet 2-latki potrafią bezbłędnie obsługiwać smartfon, a w nim serwis z treściami video YouTube. UNICEF podaje, że 1 na 3 użytkowników internetu to dziecko. Tymczasem wiele treści dostępnych w sieci nie jest przeznaczonych dla najmłodszych. Dlatego rodzic musi zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa dziecka w internecie.
więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać?  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Wideoprezentacja na Czasie

Pola mówi - nowa seria dla najmłodszych

Pola to bohaterka nowej serii dla najmłodszych czytelników. Dziewczynka mierzy się z wszystkimi wyzwaniami codzienności, z jakimi spotykają się małe dzieci. Zobaczcie jak wyglądają przygody Poli!  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019