Warszawa

Mazowsze jest piękne. TOP 8 miejsc, które warto odwiedzić

Mazowsze jest piękne. TOP 8 miejsc, które warto odwiedzić

O tym, że „Piękna nasza Polska cała” wiemy doskonale. W każdym regionie można napotkać skarby natury, ciekawe zabytki czy też miło się zaskoczyć odkrywaniem mało znanych punktów na turystycznych mapach kraju.

 

Polecamy Mazowsze, które kryje w sobie nieprzebrane skarby wszelkiej maści!
Oto TOP 8 wybranych miejsc w regionie. Zabytki, rozrywka, sport, wyprawa w przyrodę! Daj się oczarować Mazowszu.

 

Mazowsze, to kraina historyczna, położona w środkowym biegu Wisły w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce. Kryje w sobie niesamowite piękno i posiada ogromny potencjał.

 

Może najbliższy długi weekend, to dobry impuls na krótką wyprawę za miasto? Zachęcamy – Mazowsze jest piękne!

Opracowała i zebrała: Agnieszka Bińczycka

 

1/8
1/8

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
ul. Gabriela Narutowicza 64, Sierpc


Muzeum, dzięki ciekawej i różnorodnej ofercie spełnia wymagania szerokiego grona odbiorców. Skansen, to wierne odtworzenie klimatu wsi mazowieckiej, w której wokół budownictwa roztacza się przepiękny drzewostan. Ogródki, pasieki, kościół z dzwonnicą, karczma, zwierzęta gospodarskie – wieś zdaje się tętnić życiem jak za dawnych czasów.

Zaglądając do chałup można przekonać się, jak żyli ci bardziej i mniej zamożni, a także wziąć udział w prezentacji mistrzów sztuk dawnego rzemiosła.

Zwiedzający mogą przespacerować się ścieżką edukacyjno-przyrodniczą w lesie nad brzegiem rzeki Skrwy.
szczegóły i foto: mwmskansen.pl

2/8
2/8

Kościół św. Wawrzyńca w Bliznie (w gminie Szczutowo)


Jeden z najmniejszych kościołów drewnianych na terenie woj. mazowieckiego, wzniesiony w 1720 roku prawdopodobnie dla pustelników.  Do tej pory sąsiaduje z nim tylko jeden dom, a jego właściciele posiadają klucz do tej niezwykłej świątyni.

Całe wnętrze kościółka jest drewniane, z barokowym ołtarzem, na którym widnieje obraz św. Wawrzyńca i chrzcielnica XVIII wieku. Nad ołtarzem głównym umieszczony został niezwykły obraz Chrystusa z przeszytą raną, w koronie cierniowej. Miejsce odludne i tajemnicze!

3/8
3/8

Wioska pod Kogutem

ul. Długa 8 , Krępa /koło Zalesia Górnego


Na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego mieści się Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Kogutem”, które umożliwia spędzenie wolnego czasu na łonie natury.Obiekt posiada: bazę noclegową, sale konferencyjne, boisko sportowe, świetlicę, baseny, plac zabaw, staw z możliwością wędkowania, a także Mini Zoo, dzięki któremu dzieci mogą obcować ze zwierzętami gospodarskimi.

Miejsce ciche, bezpieczne, z daleka od miejskiego zgiełku, prowadzi także kolonie letnie, warsztaty, wycieczki, naukę jazdy konnej oraz edukację przyrodniczą dla grup przedszkolnych i szkolnych.
Warto zajrzeć tam dla tego niepowtarzalnego klimatu!
Szczegóły i foto: podkogutem.pl
 

4/8
4/8

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku


Ruiny zamku, klimat średniowiecznego grodu, a w nim moc wydarzeń związanych z czasami świetności rycerstwa. Odtwórstwo historyczne, średniowieczne uczty, pokaz walk rycerskich w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, tańce dworskie, pokazy sztuk kuglarskich, a także klimat średniowiecznego miasteczka z jego jarmarkiem i rękodziełem. Takie atrakcje w najbliższy weekend 13-15 sierpnia, ale obiekt sam w sobie wart jest także uwagi.

Na Zamku w każdy letni weekend moc atrakcji, warto zaprzyjaźnić się z historią odwiedzając takie właśnie miejsca!
Szczegóły i foto: zamekczersk.pl

5/8
5/8

Park Rozrywki Julinek
Julinek 1, Leszno k. Błonia


To jeden z najlepiej wyposażonych parków rozrywki w regionie. Przemawia za tym bajeczna wręcz lokalizacja: Julinek, to rozległy teren w sercu Puszczy Kampinoskiej, z ogromnym potencjałem.

Dawna baza cyrkowa wiele lat stała pusta i niezagospodarowana: od kilku lat tętni tam życie: to niecałe 40 km drogi od Warszawy, a dobrze bawić można się cały dzień: doskonale wyposażony plac zabaw, cyrkowy park linowy „Podniebny Julinek”, animacje i konkursy dla rodzin, pole do mini golfa, kraina dmuchańców, samochodziki elektryczne, ekologiczny plac zabaw, a także atrakcje dodatkowe: w sierpniu na terenie Parku Julinek gości Cyrkowy Teatr Cyrkland wystawiając swoje dwa przedstawienia.


Park Rozrywki Julinek zaprasza w weekendy od 10:00-19:00

foto: facebook.com/julinekpark

6/8
6/8

Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola 15, Żelazowa Wola


To muzeum oraz przepięknym parkiem. Misją Muzeum Fryderyka Chopina jest kultywowanie pamięci wielkiego Kompozytora oraz udostępnienie wiedzy na temat jego życia i twórczości szerokiemu gronu odbiorców. Innowacyjna forma zwiedzania oparta będzie na interakcji z publicznością i natychmiastowej reakcji na indywidualne potrzeby zwiedzających.

Oprócz zwiedzania muzeum, w którym każdy z obiektów muzealnych jest niemalże na wyciągnięcie ręki, można w weekendy wziąć udział w różnych wydarzeniach związanych z upowszechnianiem twórczości Fryderyka Chopina.

Park robi wielkie wrażenie: jest zadbany, a wyglądem przypomina bajkową scenerię.

fot. Marcin Czechowicz/NIFC

informacje: chopin.museum.pl

7/8
7/8

Puszcza Kampinoska

W Kampinoskim Parku Narodowym możliwa jest do uprawiania turystyka piesza, rowerowa, narciarstwo biegowe oraz jazda konna wierzchem. Rowerem można poruszać się po szlakach pieszych jednak należy pamiętać o tym, że piesi mają pierwszeństwo. Dla wędrowców  na szlakach turystycznych przygotowano miejsca wypoczynku: 12 polan wypoczynkowych wyposażonych w ławki i wiaty, na których możliwe jest organizowanie pikników. Na polanach Jakubów oraz Lipków są też place zabaw dla dzieci. 

Na stronie: kampinoski-pn.gov.pl/turystyka wymienione są trasy wycieczkowe, ścieżki dydaktyczne oraz inne atrakcje, ale także zagrożenia, na jakie należy uważać podczas wyprawy do Kampinosu.

8/8
8/8

Spływ kajakowy

Liwcem? Świdrem? Jak chcecie:)

Dla wszystkich, którym przyjemnie kołysać się wśród fal, nie straszna woda ani dystans kilkunastu kilometrów, mogą wybrać dogodny, wakacyjny termin i udać się na spływ. Koszt wynajęcia 2-osobowego kajaka, to około 60 zł. Spływ kończy się piknikiem w przyrodzie, a i trasy spływowe nie skąpią pięknych, okołorzecznych widoków. Dla wszystkich wielbicieli przyrody pozycja obowiązkowa!

Spływy organizuje m.in. AP Events

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć