Warszawa

Zielone świątki – historia i znaczenie

Zielone świątki – historia i znaczenie

Zielonymi Świątkami nazywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Przypada ona 50 dni po Wielkanocy, będąc tym samym jej zwieńczeniem i zakończeniem świątecznego cyklu.


Święto to ma korzenie ludowe, pastersko-rolnicze. Jego tradycja wywodzi się ze starosłowiańskich obrzędów związanych ze świętem zwanym "stado", podczas którego żegnano się wiosnę a witano lato.  Rozpoczynał je zwyczaj ozdabiania brzozowymi gałęziami ścian domów, płotów i furtek. Kolejnym istotnym elementem święta było pierwsze wypędzenie bydła na pastwiska. Robiło się to przez uderzanie zwierząt gałązkami. Wierzono, że dzięki temu krowy dadzą dużo mleka i będą się dobrze chowały. Wieczorem, ze specjalnie dobranych rodzajów drzew i krzewów rozpalano duże ogniska – ogień i dym miały posiadać magiczne właściwości zapobiegania gradom. Natomiast rozsypany na polach popiół miał przynieść urodzaj. Całość wieńczyły tańce i zabawa, w których brała udział cała społeczność.


W swej pierwotnej formie obchody te nie mogły zostać zaakceptowane przez chrześcijaństwo. Niezadowolenie ze strony Kościoła budziły zabawy, które niejednokrotnie odbywały się w dawnych pogańskich miejscach kultu. Potępiono także zwyczaj śpiewania pieśni pochwalnych bożkom oraz odprawiania dla nich rytuałów. Uważano je za niestosowne.


Zielone Świątki jakie znamy, obecnie niewiele mają wspólnego ze swoim słowiańskim pierwowzorem. I choć w praktyce niczym już nie przypomina dawnych obyczajów, to warto je nieco lepiej poznać. Dziś jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt w chrześcijaństwie. To właśnie Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów dało początek Kościołowi. Oprócz katolików, Zielone Świątki obchodzą także wyznawcy prawosławia oraz protestanci.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć