Strefa rodzica » Artykuły » Bajka Małgosi. Rozmowa z aktorką Małgosią Kosik

Bajka Małgosi. Rozmowa z aktorką Małgosią Kosikpowiększ

Bajka Małgosi. Rozmowa z aktorką Małgosią Kosik

11. Grudnia ukazał się najnowszy audiobook Gosi Kosik: Bajki Małgosi. A to doskonały pretekst do spotkania i rozmowy z aktorką znaną z desek teatralnych i programów telewizyjnych!

 


CzasDzieci.pl: Pani Małgosiu, w tym roku ukazała się nowa płyta dla dzieci: Bajki Małgosi. To autorskie bajeczki nagrane w formie słuchowiska, które przypadają do gustu i małym, i dużym. Skąd pomysł na tę płytę?

 

Małgosia Kosik: Pierwsze Bajki Małgosi wyszły w marcu 2015r,druga część ukazała się pół roku później, zaledwie kilka dni temu. A to najlepszy dowód na to, że jest zapotrzebowanie na słuchowiska, które pobudzają wyobraźnię dziecka.
Propozycja, żebym napisała własne bajeczki, padła od Witolda Karolaka-
wydawcy, producenta i kompozytora w jednej osobie. To on mnie zmobilizował
do tego, żebym spróbowała własnych sił w tej dziedzinie. Efekt mnie zaskoczył i uważam, że duża w tym  zasługa dodanych dźwięków właśnie przez Witolda . Melodie, efekty dźwiękowe: szum lasu, śpiew ptaków, deszcz, burza to cudowne uzupełnienie napisanych bajek i wielka siła tego projektu. To niesamowite, jak bardzo dźwięki oddziałują na dzieci, jak kształtują ich wyobraźnię.

 


CzasDzieci.pl: Bajki Małgosi w mig podbiły serca maluchów. Co jest w tych bajeczkach takiego, że najmłodsi nie mogą im się oprzeć?

 

Małgosia Kosik:  Bajki Małgosi oprócz tego, że ukazały się na płytach, są też wgrane w lampkę nocną Króliczka Alilo. Przed snem prawie każde dziecko domaga się od rodzica opowiedzenia bajki. Niestety, nie każdy rodzic ma wenę twórczą i tę umiejętność, by z głowy, szybko, spontanicznie, na poczekaniu, wymyślić historię, która malucha porwie. Nie każdy też umie wrócić do bajki opowiedzianej kilka dni temu i odtworzyć ją raz jeszcze: tak jak życzyłoby sobie tego dziecko. Jeśli bajki są nagrane, jest możliwość wielokrotnych powtórzeń.

 

Sama pamiętam bajki z płyt analogowych i kaset magnetofonowych ,znam je na pamięć, bardzo je lubiłam. Chyba nie jest to tylko kwestia konkretnie moich bajek, że są tak bardzo lubiane przez dzieci. Ogólnie bajki cieszą się powodzeniem.

 

Czytając czy opowiadając dziecku bajki, wprowadzamy je w świat kompletnie mu nieznany i fascynujący : tam, gdzie ryby, ptaki, owady mówią ludzkim głosem,. Ten świat jest pełen  magii, tajemnicy. To dziecięca ciekawość powoduje, że maluchy nie chcą z tego świata wychodzić, że chcą bajek słuchać.

 

 

CzasDzieci.pl: Ten rok jest dla Pani bardzo pracowity: nowa płyta, nowe klipy, nowe piosenki na płytę DJ MIKI HITY. Co było dla Pani największym
wyzwaniem?

 

Gosia Kosik: To prawda, to był pracowity rok .Koncerty, prowadzenie eventów, pisanie nowych piosenek, bajek , nagrywanie ich. Jednak największym wyzwaniem dla mnie było zrobienie pierwszych teledysków animowanych od A do Z. Od ilustracji przez animacje, po reżyserię i scenariusz. Z Pawłem
Kozłowskim uczyliśmy się tworzenia animowanych teledysków od podstaw.
Wymagało to od nas dużej cierpliwości, nauki oprogramowania, nakładów
finansowych, uruchomienia wyobraźni. Ale opłaciło się bo dzieciom się podoba
Kilka klipów jednak zamówiłam u profesjonalistów, bo zapotrzebowanie jest duże, a my jako początkujący animatorzy nie nadążaliśmy z produkcją.

 

 

CzasDzieci.pl: Dźwięki, melodie, muzyka w ogóle, mają ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Ważne jednak, aby sięgać po muzykę odpowiednią, dobrą,

jakościową, dedykowaną najmłodszym. Dlaczego to takie ważne?

 

Małgosia Kosik: A co Pani zdaniem jest dobrą muzyką? Dobra muzyka to pojęcie względne. Śmiać mi się chce z tych odgórnych ram, wedle których muzyka klastyczna jest piękna i potrzebna, a gatunek dance i disco polo to tandeta. Okazuje się , że każde dziecko, które słyszy muzykę disco polo podryguje, śmieje się i jest szczęśliwe- nawet jak ma zaledwie rok i nic nie rozumie z tych piosenek i ich przekazu.

 

Wydaje mi się , że wszystkie dźwięki dla dziecka są dobre i potrzebne , zarówno te klasyczne jak i rytmy disco. Wszystkie  dźwięki   wzbogacają rozwój dziecka.

 

Problemem w tych piosenkach z gatunku disco polo jest przekaz tekstowy. Kiedy dziecko już rozumie, o czym jest piosenka, to dobrze by było, żeby te teksty coś wnosiły w jego życie, uczyły, bawiły, żeby nie były głupie czy po prostu źle stylistycznie napisane.


Jakość przekazu dźwiękowego zawsze była ważna, zwłaszcza dla dzieci ze słuchem absolutnym, kiedy każde nieczystości czy szmery są wychwytywane przez wrażliwe uszy dziecka uzdolnionego muzycznie.
Dla dzieci trzeba robić po prostu dokładnie i ładnie


CzasDzieci.pl: Czytelnicy portalu CzasDzieci chętnie korzystają z podpowiedzi, jak ciekawie i z sensem spędzać czas z pociechą. A co Pani lubi robić w wolnym
czasie? Jak spędzacie wspólnie czas?

 

Małgosia Kosik: My z Natalką od wczesnych lat lubimy rysować, malować, kleić. Zdecydowanie wybieramy plastyczne i manualne zajęcia. Widzę też , że lubi gotować ze mną i oglądać bajki, które komentuje na bieżąco i przeżywa. Lubi też wybiegać się z koleżankami, więc place zabaw nie są nam obce. Powoli wprowadzam ją w teatr i imprezy organizowane dla dzieci,

gdzie jest wiele atrakcji.

 

CzasDzieci.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

Z Małgosią Kosik rozmawiała Ania Hacuś - Krawczyk


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 największych lęków najmłodszych więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Moda xxl - przygotuj się na lato!

Moda xxl - przygotuj się na lato!

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego to ostatni dzwonek, by uzupełnić letnią garderobę. Nawet sukienki, spódnice, szorty, topy i koszulki przydadzą się każdej kobiecie bez względu na wiek i tuszę. więcej »
Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka - Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę. więcej »
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Ten kto ma brata lub siostrę dobrze wie, że posiadanie rodzeństwa jest niezwykle piękne i cenne. Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju. więcej »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci. Przytulanie ich, zabieranie ze sobą podczas podróżowania czy nawet rozmawianie z ulubioną maskotką ma spory wpływ na to jak będą się rozwijać. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019