Warszawa

Inteligentne dziecko. Zacznij od zabawy

Dlaczego nauka przez zabawę jest tak ważna?

 

Najlepszym sposobem na pokazywanie świata najmłodszym jest zabawa. Znalezienie edukującej rozrywki, której maluch poświęci swoją uwagę to ważna sprawa, za którą odpowiedzialni są rodzice kilkulatka. Rzecz jest tym trudniejsza, że przedszkolak potrafi skupić swoją uwagę na czas od 3 do 5 minut, po czym interesuje go już zupełnie inna zabawa. Kiedy dziecko osiąga dojrzałość szkolną, czas ten wydłuża się do 15 minut. Właśnie dlatego, im rozrywka jest ciekawsza i bardziej pobudzająca różne dziecięce zdolności, tym lepiej. Świat pokazywany poprzez zabawę sprawia, że dziecko doświadcza coraz więcej i coraz chętniej poznaje nowe zagadnienia.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu http://www.duploswiat.pl/

 

Jako rodzic musisz pamiętać, że zachęcając dziecko do nauki, warto stawiać przed nim wymagania dostosowane do wieku i umiejętności, tak aby mogło ono odnosić sukcesy. Poza radością ze zwycięstwa, smyk musi jednak poznać także gorycz porażki. Wiek przedszkolny to właściwy moment na naukę przegrywania. Wielu rodziców we wspólnych zabawach z pociechą ułatwia dziecku zwyciężenie, chcąc dać mu jak najwięcej powodów do radości. Zawsze najlepszy jest jednak złoty środek – kilkulatek, które wie, że z porażek można także wynieść ważną lekcję, uczy się wiary we własne siły i wytrwałości.

 

Pomysły na rozwijające zabawy

Doskonałym pomysłem na edukacyjną rozrywkę jest po prostu pokazywanie pociesze otaczającego ją świata poprzez zróżnicowaną zabawę. Zajęcia pełne aktywności pobudzają ciekawość dziecka, rozwijają jego spostrzegawczość i wzmacniają pamięć, a jednocześnie nie obniżają jego koncentracji. Jeśli wpleciesz w nie również twórcze zadania, takie jak taniec, recytowanie wierszy, rysowanie czy granie na instrumencie, uwolnisz w smyku pokłady kreatywności. Od pomysłowości rodziców i nauczycieli przedszkolnych zależy bardzo wiele.
I tak, dla przykładu tłumaczenie dziecku najróżniejszych zjawisk przyrodniczych może być wyjątkowo interesującą i pouczającą zabawą.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu http://www.duploswiat.pl/

 

Zmiany poszczególnych pór roku kilkulatek może obserwować nie tylko patrząc na obrazki, ale  wybierając się z opiekunami na spacer do pobliskiego lasu, aby przyglądać się temu, jak wraz z nadejściem kolejnej pory roku zmieniają się kolory liści, krajobraz, temperatura powietrza etc. Brzdącowi łatwo jest pokazać, skąd pochodzi deszcz albo jak dzień zmienia się w noc. Wystarczy wlać wrzątek do kubka i tuż nad nim przytrzymać niewielki talerzyk – opadające krople symulują deszcz. Aby przedstawić cykl dobowy, wystarczy wziąć jabłko czy globus i poprosić malucha, żeby oświetlał obracany owoc, trzymając latarkę nieruchomo.

 

Klocki, czyli idealna zabawka edukacyjna dla przedszkolaka

Trudno znaleźć lepszą zabawkę edukacyjną niż klocki. Pamiętaj jednak, że wybrany zestaw musi być dostosowany do wieku Twojej pociechy, bo zbyt trudne zadania szybko zniechęcą ją do podejmowania wysiłków. Dla przedszkolaków, a nawet mniejszych pociech doskonałym rozwiązaniem są klocki Lego Duplo. Zaprojektowane zostały one specjalnie z myślą o małych rączkach dzieci w wieku już od 1. roku życia. Są całkowicie bezpieczne ze względu na to, iż stworzone zostały z dużych elementów. Co wyniesie brzdąc z układania klocków z rówieśnikami, starszym rodzeństwem albo mamą i tatą?

Z jednej strony, nauczy się czekać na swoją kolej i komunikować z innymi, aby osiągnąć konkretny cel. Wspólna zabawa klockami to ważna lekcja funkcjonowania w grupie, przyjmowania gratulacji i wspierania przegranego, czyli umiejętności społecznych przydatnych na każdym etapie życia. Z drugiej strony, układanie klocków Lego Duplo stymuluje orientację przestrzenną, uczy postrzegania ciągów przyczynowo-skutkowych, wzmacnia spostrzegawczość i umiejętność rozwiązywania problemów.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć