Warszawa

Sprawdź, zanim puścisz dziecko na plac zabaw

Sprawdź, zanim puścisz dziecko na plac zabaw

Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, by mieć pewność, że nasza pociecha może się bezpiecznie bawić?

 

 

Ogrodzenie

Plac zabaw powinien być ogrodzony. Nie jest to żadna fanaberia ale całkiem sensowny wymóg. Na ogrodzonym terenie trudniej zgubić dziecko, nie rozpędzi się i nie pobiegnie w siną dal. Ogrodzenia szczególnie błogosławią mamy kilkorga maluchów. Łatwo jest nie spuszczać z oka jednej pociechy, ale jeśli mamy ich więcej i bawią się w różnych miejscach jest trudniej. Wyraźne wyznaczenie granic to wygoda i bezpieczeństwo.

Ogrodzenie chroni, nie tylko przed psami, ale również przed rozpędzonymi rowerzystami i rolkarzami. Plac zabaw z definicji jest miejscem przeznaczonym do zabawy dzieci w różnym wieku, nikt nie powinien zakłócać ich spokoju.

 

Nawierzchnia

Beton jest równie praktyczny jak niebezpieczny. Praktyczny bo eliminuje błoto, niebezpieczny bo jest twardy. Upadek na beton nie ma prawa skończyć się dobrze. Dla dziecka nawet delikatne otarcie skóry to powód do płaczu przez najbliższe trzy dni. Dlatego wybetonowane place zabaw trzeba omijać szerokim łukiem. Również piaszczyste place zabaw z dołkami i wystającymi korzeniami lub kamieniami nie nadają się do zabaw dla dzieci. Idealna nawierzchnia powinna być miękka lub elastyczna, aby dobrze zamortyzować upadek malucha. Jest wymagana wszędzie tam gdzie wysokość zabawek przekracza jeden metr.

 

Stan sprzętu

Żaden plac zabaw nie jest niezniszczalny. Nawet najlepszy sprzęt wystawiony na stałe działanie deszczu i mrozu na zmianę ze słońcem i upałem ulega powolnemu ale nieodwracalnemu niszczeniu. Dlatego jeśli dziecko pędzi na huśtawkę to warto zerknąć czy jest dobrze osadzona w ziemi i czy łańcuchy się nie poprzecierały od długotrwałego używania. Zarówno drewniana jak i metalowa konstrukcja może być potencjalnie niebezpieczna. Dyskretne zerknięcie czy tuż przy ziemi wszystko w porządku uspokoi nerwy rodzica a maluchowi zapewni bezpieczną zabawę.

 

Wiek dziecka a sprzęt na placu zabaw

Zabawki na placu zabaw są projektowane z myślą o dzieciach w określonej grupie wiekowej. Jeśli więc Twoje dziecko nie sięga do pierwszego szczebla drabinki to prawdopodobnie jest za małe na wchodzenie na określoną zabawkę. Nie ma sensu pomagać dziecku wejść – prawdopodobnie kolejne elementy sprzętu również są niedostosowane do krótkich rączek i nóżek.

Laboratorium TÜV Rheinland Polska bada  urządzenia przeznaczone do zabawy. „Tutaj najczęstszą przyczyną niezgodności jest kwestia zakleszczeń całego ciała, głowy oraz palców. Często zdarzają się również miejsca zakleszczenia sznurków od kapturów czy włosów przy urządzeniach, w których występuje ruch wymuszony np. na zjeżdżalniach” - wyjaśnia Kierownik Laboratorium Mechanicznego TÜV Rheinland Polska.

 

To czego na pierwszy rzut oka nie widać

Inwencja twórcza maluchów jest praktycznie nieograniczona. To tylko dorośli uważają, że huśtawka służy do huśtania się a karuzela do kręcenia. Kilkulatek może potraktować taki sprzęt jako okazję do wspinania się lub schowania pod nim. Dlatego warto sprawdzić czy zabawki te są bezpieczne również od spodu, czy nie mają wystających ostrych elementów, o które łatwo się skaleczyć lub nabić guza.

 

Porządek

Przepełnione kosze na śmieci, walające się wszędzie papierki i inne śmieci wyraźnie wskazują, że plac zabaw nie jest regularnie sprzątany. A jeśli tak, to prawdopodobnie i prace konserwacyjne są zaniedbywane. Zaśmiecony plac zabaw to powód do wzmożonej czujności.

 

Zarządca placu zabaw

Jeśli zobaczysz na placu zabaw jakiekolwiek nieprawidłowości skontaktuj się z jego administratorem. Informacje o zarządcy placu zabaw powinny być umieszczone na tabliczce informacyjnej. Jeśli takowej nie ma trzeba zmienić plac zabaw.

U administratora placu zabaw można uzyskać również wszelkie informacje na temat częstotliwości przeprowadzania oraz wyników kontroli jakości sprzętu do zabawy dla dzieci. Przy czym nie daj się zbyć, słowa, że wszystko jest w porządku to za mało. Proś o szczegóły. Nie wystarczy, że raz na kwartał przysłowiowy pan Mietek wpadnie na plac zabaw ze śrubokrętem i młotkiem. Rzetelna ocena jakości urządzeń dla dzieci powinna być przeprowadzona przez  ekspertów z jednostki niezależnej od administratora placu zabaw.

Kwestię bezpieczeństwa urządzeń montowanych na placach zabaw oraz ich nawierzchni reguluje grupa norm PN-EN 1176 oraz norma PN-EN 1177” – mówi ekspert TÜV Rheinland   - „Nawet jeśli producent sprzętu posiada certyfikat zgodności z normą, konieczne jest prowadzenie regularnych inspekcji w miejscach zabaw dzieci. Częstym problemem jest bowiem wandalizm, a także zużycie sprzętu i jego naprawy, wykonywane we własnym zakresie”.

Kontrola powinna być przeprowadzana raz na rok, ale nie musi, stosowanie norm jest dobrowolne. Ale przecież Ty, świadoma mamo, dobrze wiesz, że uczciwy administrator nie ma nic do ukrycia. Jeśli nie zleca przeprowadzania kontroli to najwyraźniej się ich boi albo dobro dzieci jest mu kompletnie obce. W takim wypadku lepiej znaleźć inny plac zabaw.

 

 

Plac zabaw we własnym ogrodzie 

Jeśli dysponujemy własnym podwórkiem można pokusić się o prywatny plac zabaw pod domem. Na rynku jest bardzo duży wybór zabawek, z których można stworzyć taki plac zabaw.  Wiadomo, że kupuje się zabawki nowe, więc o ich stan techniczny nie ma potrzeby się martwić. Pozostaje druga kwestia – czy sprzęt jest bezpieczny dla dzieci. Najłatwiej się o tym przekonać sprawdzając czy na zabawkach lub ich opakowaniu/etykiecie widnieje znak CE. Jak wyjaśnia ekspert: „Wszystkie wyroby wprowadzane do obrotu lub oddawane do użytku na terenie Polski oraz innych państw Unii Europejskiej muszą spełniać zasadnicze i szczegółowe wymagania bezpieczeństwa, opisane w stosownych przepisach prawnych. Znak CE na wyrobie oznacza, że spełnia on wszystkie wymagania dyrektyw nowego podejścia oraz że został poddany stosownym procedurom oceny zgodności, zakończonym oceną pozytywną.

Poza tym jak na małej zabawce tak i na dużej musi być oznaczone, dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona oraz musi być widoczna nazwa i adres producenta.

 

 

Oprócz symbolu CE na zabawkach wchodzących w skład przydomowych placów zabaw warto poszukać znaku certyfikacji TÜV Rheinland. Jest to stosunkowo mało znany w Polsce a bardzo ważny znak. O tym co on oznacza mówi ekspert: „Zaprezentowany znak zgodności zawiera niepowtarzalny identyfikator w postaci numeru, który umożliwia zweryfikowanie i potwierdzenie autentyczności certyfikatu w międzynarodowej bazie www.certipedia.com. Znak zgodności TÜV Rheinland zawiera również QR kod, który po zeskanowaniu odsyła bezpośrednio do strony zawierającej podstawowe dane o certyfikowanym podmiocie, wyrobie oraz zastosowanych standardach podczas oceny zgodności.”

Przydomowy plac zabaw dla dzieci to doskonałe rozwiązanie gdy w pobliżu nie ma publicznego, lub gdy rodzice z różnych powodów mają opory by pozwalać się na nim bawić swoim dzieciom. Warto przy wyborze sprzętu kierować się nie tylko gustem przyszłych użytkowników ale również ich bezpieczeństwem.

Przydomowe place zabaw regulują następujące normy dotyczące zabawek:

EN 71-1:2011+A3:2014 Bezpieczeństwo zabawek – Część 1: Właściwości
mechaniczne i fizyczne
EN 71-2:2011+A1:2014 Bezpieczeństwo zabawek – Część 2: Palność
EN 71-3:2013 Bezpieczeństwo zabawek – Część 3: Migracja
określonych pierwiastków
EN 71-8:2011 Bezpieczeństwo zabawek – Część 8: Zabawki
aktywizujące przeznaczone do użytku domowego

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć