Strefa rodzica » Artykuły » Suplementy w diecie przedszkolaka – jak właściwie uzupełniać żywienie?

Suplementy w diecie przedszkolaka – jak właściwie uzupełniać żywienie?powiększ

Suplementy w diecie przedszkolaka – jak właściwie uzupełniać żywienie?

Suplementy w diecie przedszkolaka tylko od jesieni do przedwiośnia? To błąd. Dziecko w tym wieku intensywnie pracuje i dynamicznie się rozwija przez wszystkie dni w roku. Zatem jego dieta powinna niezależnie od sezonu dostarczać wszystkich składników zapewniających prawidłowy i niezakłócony przebieg tych procesów.

 

Jako troskliwa mama wiesz, że malec w wieku przedszkolnym potrzebuje nie tylko odpowiedniej liczby kalorii, ale także sporej dawki witamin i minerałów. Poszukujesz więc na straganach i w marketach najlepszych źródeł tych składników. Pomimo tej zapobiegliwości nie zapewnisz jednak dziecku wszystkiego, co wartościowe – zwłaszcza jeśli zabraknie słońca, dzięki któremu w skórze powstaje naturalna witamina D, lub jeśli nie będziesz mieć pewności, że produkty, które kupujesz, zawierają wystarczająco dużo składników odżywczych potrzebnych przedszkolakowi. Dlatego do diety kilkulatka warto włączyć suplementy – także poza sezonem uznawanym za ubogi w naturalne źródła witamin i minerałów.

 

Rozwój regulowany pogodą

 

W skład suplementów diety dedykowanych dzieciom najczęściej wchodzą witaminy i minerały. Witaminy należą do składników regulatorowych, minerały – do frakcji budulcowej i funkcjonalnej organizmu. Z powodu szybkiego tempa wzrostu oraz intensywnej aktywności fizycznej i umysłowej przedszkolaka zasoby tych składników w młodym organizmie – o ile nie są na bieżąco uzupełniane – w krótkim czasie ulegają wyczerpaniu.

 

Będąc odpowiedzialną mamą, musisz pamiętać, że niedobory pojawiają się szybko i mogą być poważne – między innymi dlatego, że żyjemy w specyficznej strefie klimatycznej – z cyklicznie zmieniającymi się okresami nasłonecznienia i wegetacji roślin. To wymaga dostosowania diety do warunków za oknem i zrekompensowania niedoboru promieni słonecznych.

 

Nie od razu zauważysz, że twojemu dziecku brak któregoś składnika funkcyjnego lub regulatorowego. W skrajnym przypadku o deficycie dowiesz się z wyników bilansu zdrowia pociechy, np. kiedy podczas badania lekarskiego zostanie wykryta krzywica spowodowana niedoborem witaminy D3.

 

Statystyka niedoborów witamin

 

Niedobór witaminy D (którą organizm potrafi wprawdzie sam wytworzyć w postaci cholekalcyferolu, ale potrzebuje do tego światła słonecznego) jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w naszym kraju. Co gorsza: Instytut Matki i Dziecka potwierdził, że polskie dzieci dotyka wyłącznie niedobór tej właśnie witaminy i, co z tym związane, wapnia – ponieważ witamina D reguluje m.in. wchłanianie tego pierwiastka. Z kolei z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce (opublikowanych w 2014 i w 2015 r.) wynika, że niedobór ten jest powszechny – w naszych warunkach klimatycznych dotyka przeciętnie 58-83% populacji (na północy kraju zbyt mało witaminy D ma aż 84,4% mieszkańców). Niedobory te wykrywa się u osób w różnym wieku, ale to dzieci w okresie wzrostu są najbardziej narażone na skutki spadku poziomu tej substancji regulatorowej.

 

Zażegnać niebezpieczeństwo

 

Z powodu ryzyka pojawienia się krzywicy w okresie dziecięcym lub osteomalacji u dorosłych oraz rozwoju osteoporozy czy zaburzeń odporności wywołanych niedoborem witaminy D nie wahaj się podawać dziecku suplementów tej witaminy przez cały rok. Uwzględnij tylko czas, jaki spędza ono na słońcu, przeanalizuj jego menu i dostosuj do tego wielkość dawki suplementu.

Zaleca się, aby przedszkolakom podawać przez cały rok 600-1000 IU (jednostek międzynarodowych) witaminy D, o ile w miesiącach letnich nie zapewniono odpowiedniej ilości światła słonecznego. Tak wynika z rekomendacji dotyczących suplementacji witaminą D dla mieszkańców Europy Środkowej, czyli również dla Polski, wydanych w 2013 r., a opracowanych przez międzynarodowy zespół, który działał pod egidą naszych naukowców z Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

 

Niewiedza krzywi życie

 

Tran z łyżeczki i glukoza w proszku serwowane w okresie jesienno-zimowym – tak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądała najpopularniejsza suplementacja dedykowana dzieciom od niemowlęctwa do 10 r.ż. Tran ceniono ze względu na wysoką zawartość witaminy D, o której było wówczas wiadomo tyle, że zapobiega krzywicy, ponieważ bierze udział w gospodarce fosforanowo-wapniowej ustroju. Rok 1979 przyniósł zmiany w postrzeganiu tej witaminy. Odkryto wówczas, że pełni ona rolę zdecydowanie bardziej doniosłą – działa jak jeden z nadrzędnych hormonów steroidowych i wpływa na organizm plejotropowo – daje szereg efektów, oddziałując na ok. 300 genów i ważniejsze narządy. Pomimo współczesnej wiedzy na temat działania witaminy D bagatelizuje się jej rolę w zachowaniu zdrowia. To błąd, który może kosztować nawet życie – ponieważ, jak ustalili naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze po przebadaniu 96 tysięcy Duńczyków, systematyczny niedobór witaminy D może o 30% zwiększyć niebezpieczeństwo przedwczesnej śmierci i aż o 40% podnieść ryzyko pojawienia się nowotworów. Jako odpowiedzialna i wyedukowana mama powinnaś więc pamiętać, że inwestując w zdrowie przedszkolaka, budujesz solidny fundament kondycji organizmu na przyszłe lata życia swojego dziecka.

 

Suplementacja ze smakiem

 

Z analizy przeprowadzonej przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia wynika, że co siódme polskie dziecko przyjmuje suplementy witaminowe. Producenci oferują milsze podniebieniu maluchów preparaty niż te dostępne 4 dekady temu – wieloskładnikowe lub tylko z witaminą D3. Wszystkie mają spełniać jedną rolę: dostarczyć do młodego organizmu jak najwięcej cennych regulatorów metabolizmu.

 

Wybierając suplement dla przedszkolaka, zwróć uwagę na jego skład. Unikaj preparatów zawierających cukry, a sięgaj po te, które dzięki składnikom dodatkowym zwiększają efektywność wchłaniania witamin i minerałów. Przykładowo: pożądana w suplementacji całorocznej witamina D to związek rozpuszczalny w tłuszczach. Korzystnie jest zatem łączyć ją z tymi substancjami – najlepiej z oliwą z oliwek. Takie rozwiązanie technologiczne zastosowano na przykład w preparacie Tarvit D3 Junior. Oliwa nie uczula, jest to produkt naturalny i jednocześnie nośnik cennych dla organizmu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu

Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu

Więź dziecka z dziadkami jest bardzo istotnym ogniwem zarówno dla historii rodziny, jak i osobistego rozwoju dziecka. Gorąco zachęcamy do umacniania międzypokoleniowych więzi poprzez wspólne uczestnictwo w wydarzeniach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. więcej »
Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci i młodzieży

Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci i młodzieży

Oferta obozów letnich dla dzieci i młodzieży KOGIS jest już dostępna! Wybierz ulubioną tematykę wyjazdu i baw się nad pięknym morzem lub nad jednym z malowniczych jezior! więcej »
Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Nasze dzieci są "przyszłością świata", dlatego uświadamianie ich w kwestiach ekologii jest bardzo ważne. Z pomocą przychodzi wydawnictwo EGMONT, które oferuje naszym pociechom 2 najnowsze książki: Basia i śmieci autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak oraz Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Masza i Niedźwiedź. Historia pełna tajemnic
Patronat CzasDzieci.pl

Masza i Niedźwiedź. Historia pełna tajemnic

Zawsze marzyłeś o tym, by spotkać Maszę na żywo? A chciałbyś zobaczyć wszystkich bohaterów swojej ulubionej bajki i spędzić z nimi magiczne chwile? Już niebawem będzie to możliwe! więcej »
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! Oto kilka sposobów na słodką zabawę z wykorzystaniem budyniowych słodkości!  

Festiwal na Czasie!

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo. 10 miast, 10 miesięcy, 3 generacje! Sprawdźcie szczegóły...  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wideorecenzja na Czasie

Szkoła magicznych zwierząt

Zobaczcie koniecznie naszą recenzję książki "Szkoła magicznych zwierząt"! Ta szkoła skrywa tajemnicę!  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019