Strefa rodzica » Artykuły » Suplementy w diecie przedszkolaka – jak właściwie uzupełniać żywienie?

Suplementy w diecie przedszkolaka – jak właściwie uzupełniać żywienie?powiększ

Suplementy w diecie przedszkolaka – jak właściwie uzupełniać żywienie?

Suplementy w diecie przedszkolaka tylko od jesieni do przedwiośnia? To błąd. Dziecko w tym wieku intensywnie pracuje i dynamicznie się rozwija przez wszystkie dni w roku. Zatem jego dieta powinna niezależnie od sezonu dostarczać wszystkich składników zapewniających prawidłowy i niezakłócony przebieg tych procesów.

 

Jako troskliwa mama wiesz, że malec w wieku przedszkolnym potrzebuje nie tylko odpowiedniej liczby kalorii, ale także sporej dawki witamin i minerałów. Poszukujesz więc na straganach i w marketach najlepszych źródeł tych składników. Pomimo tej zapobiegliwości nie zapewnisz jednak dziecku wszystkiego, co wartościowe – zwłaszcza jeśli zabraknie słońca, dzięki któremu w skórze powstaje naturalna witamina D, lub jeśli nie będziesz mieć pewności, że produkty, które kupujesz, zawierają wystarczająco dużo składników odżywczych potrzebnych przedszkolakowi. Dlatego do diety kilkulatka warto włączyć suplementy – także poza sezonem uznawanym za ubogi w naturalne źródła witamin i minerałów.

 

Rozwój regulowany pogodą

 

W skład suplementów diety dedykowanych dzieciom najczęściej wchodzą witaminy i minerały. Witaminy należą do składników regulatorowych, minerały – do frakcji budulcowej i funkcjonalnej organizmu. Z powodu szybkiego tempa wzrostu oraz intensywnej aktywności fizycznej i umysłowej przedszkolaka zasoby tych składników w młodym organizmie – o ile nie są na bieżąco uzupełniane – w krótkim czasie ulegają wyczerpaniu.

 

Będąc odpowiedzialną mamą, musisz pamiętać, że niedobory pojawiają się szybko i mogą być poważne – między innymi dlatego, że żyjemy w specyficznej strefie klimatycznej – z cyklicznie zmieniającymi się okresami nasłonecznienia i wegetacji roślin. To wymaga dostosowania diety do warunków za oknem i zrekompensowania niedoboru promieni słonecznych.

 

Nie od razu zauważysz, że twojemu dziecku brak któregoś składnika funkcyjnego lub regulatorowego. W skrajnym przypadku o deficycie dowiesz się z wyników bilansu zdrowia pociechy, np. kiedy podczas badania lekarskiego zostanie wykryta krzywica spowodowana niedoborem witaminy D3.

 

Statystyka niedoborów witamin

 

Niedobór witaminy D (którą organizm potrafi wprawdzie sam wytworzyć w postaci cholekalcyferolu, ale potrzebuje do tego światła słonecznego) jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w naszym kraju. Co gorsza: Instytut Matki i Dziecka potwierdził, że polskie dzieci dotyka wyłącznie niedobór tej właśnie witaminy i, co z tym związane, wapnia – ponieważ witamina D reguluje m.in. wchłanianie tego pierwiastka. Z kolei z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce (opublikowanych w 2014 i w 2015 r.) wynika, że niedobór ten jest powszechny – w naszych warunkach klimatycznych dotyka przeciętnie 58-83% populacji (na północy kraju zbyt mało witaminy D ma aż 84,4% mieszkańców). Niedobory te wykrywa się u osób w różnym wieku, ale to dzieci w okresie wzrostu są najbardziej narażone na skutki spadku poziomu tej substancji regulatorowej.

 

Zażegnać niebezpieczeństwo

 

Z powodu ryzyka pojawienia się krzywicy w okresie dziecięcym lub osteomalacji u dorosłych oraz rozwoju osteoporozy czy zaburzeń odporności wywołanych niedoborem witaminy D nie wahaj się podawać dziecku suplementów tej witaminy przez cały rok. Uwzględnij tylko czas, jaki spędza ono na słońcu, przeanalizuj jego menu i dostosuj do tego wielkość dawki suplementu.

Zaleca się, aby przedszkolakom podawać przez cały rok 600-1000 IU (jednostek międzynarodowych) witaminy D, o ile w miesiącach letnich nie zapewniono odpowiedniej ilości światła słonecznego. Tak wynika z rekomendacji dotyczących suplementacji witaminą D dla mieszkańców Europy Środkowej, czyli również dla Polski, wydanych w 2013 r., a opracowanych przez międzynarodowy zespół, który działał pod egidą naszych naukowców z Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

 

Niewiedza krzywi życie

 

Tran z łyżeczki i glukoza w proszku serwowane w okresie jesienno-zimowym – tak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądała najpopularniejsza suplementacja dedykowana dzieciom od niemowlęctwa do 10 r.ż. Tran ceniono ze względu na wysoką zawartość witaminy D, o której było wówczas wiadomo tyle, że zapobiega krzywicy, ponieważ bierze udział w gospodarce fosforanowo-wapniowej ustroju. Rok 1979 przyniósł zmiany w postrzeganiu tej witaminy. Odkryto wówczas, że pełni ona rolę zdecydowanie bardziej doniosłą – działa jak jeden z nadrzędnych hormonów steroidowych i wpływa na organizm plejotropowo – daje szereg efektów, oddziałując na ok. 300 genów i ważniejsze narządy. Pomimo współczesnej wiedzy na temat działania witaminy D bagatelizuje się jej rolę w zachowaniu zdrowia. To błąd, który może kosztować nawet życie – ponieważ, jak ustalili naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze po przebadaniu 96 tysięcy Duńczyków, systematyczny niedobór witaminy D może o 30% zwiększyć niebezpieczeństwo przedwczesnej śmierci i aż o 40% podnieść ryzyko pojawienia się nowotworów. Jako odpowiedzialna i wyedukowana mama powinnaś więc pamiętać, że inwestując w zdrowie przedszkolaka, budujesz solidny fundament kondycji organizmu na przyszłe lata życia swojego dziecka.

 

Suplementacja ze smakiem

 

Z analizy przeprowadzonej przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia wynika, że co siódme polskie dziecko przyjmuje suplementy witaminowe. Producenci oferują milsze podniebieniu maluchów preparaty niż te dostępne 4 dekady temu – wieloskładnikowe lub tylko z witaminą D3. Wszystkie mają spełniać jedną rolę: dostarczyć do młodego organizmu jak najwięcej cennych regulatorów metabolizmu.

 

Wybierając suplement dla przedszkolaka, zwróć uwagę na jego skład. Unikaj preparatów zawierających cukry, a sięgaj po te, które dzięki składnikom dodatkowym zwiększają efektywność wchłaniania witamin i minerałów. Przykładowo: pożądana w suplementacji całorocznej witamina D to związek rozpuszczalny w tłuszczach. Korzystnie jest zatem łączyć ją z tymi substancjami – najlepiej z oliwą z oliwek. Takie rozwiązanie technologiczne zastosowano na przykład w preparacie Tarvit D3 Junior. Oliwa nie uczula, jest to produkt naturalny i jednocześnie nośnik cennych dla organizmu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania więcej » x
Zobacz » Artykuły
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Sposób na tanią i szybką przeprowadzkę z dziećmi

Sposób na tanią i szybką przeprowadzkę z dziećmi

Stosy paczek, dzieci biegające wokół cennych sprzętów, ważne dokumenty na dnie jednego z kartonów? Jeśli tak wyobrażasz sobie rodzinną przeprowadzkę, koniecznie przeczytaj ten tekst. W rzeczywistości przeprowadzka może wyglądać inaczej. więcej »
Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy piknikowych fancy-specjałów tylko zwykłe kanapki, paluszki czy chrupki i pozwólmy sobie na chwilę swobody. Nie zabierajmy gier, bo przy dobrej atmosferze zwykła paczka paluszków może stać się inspiracją. Nie wierzycie? Zaraz Wam udowodnimy! więcej »
Polskie Księżniczki - Święta Kinga

Polskie Księżniczki - Święta Kinga

Poznaj Kingę i inne nasze polskie Księżniczki i wędruj po Polsce ich szlakiem! Więcej dowiesz się z książki "Polskie Księżniczki" wydawnictwa Media Rodzina więcej »
Polskie Księżniczki - Ludwika Maria Gonzaga

Polskie Księżniczki - Ludwika Maria Gonzaga

Poznaj Ludwikę i inne nasze polskie Księżniczki i wędruj po Polsce ich szlakiem! Więcej dowiesz się z książki "Polskie Księżniczki" wydawnictwa Media Rodzina więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019