Strefa rodzica » Artykuły » Skuteczne sposoby na walkę z wszawicą u dziecka

Skuteczne sposoby na walkę z wszawicą u dzieckapowiększ

Skuteczne sposoby na walkę z wszawicą u dziecka

Wszawica dla wielu z nas wciąż jest tematem tabu – gdy nasze dziecko „łapie” wszy, czujemy się winni. Tymczasem przyczyną choroby nie jest brak higieny czy inne zaniedbania ze strony rodziców; może ona zaatakować dosłownie każdego. Warto wiedzieć, jak szybko rozpoznać chorobę oraz w jaki sposób skutecznie pozbyć się problemu.

 

Wszawicy niestety nie możemy zapobiegać. Jedynym profilaktycznym działaniem, które pozwala na wykrycie choroby jeszcze przed pełnym rozwinięciem się jej objawów, jest regularne badanie włosów oraz skóry głowy dziecka. Jeśli zauważymy w nich niewielkie, pozbawione skrzydeł insekty o wielkości mniej więcej ziarnka sezamu, prawdopodobnie mamy do czynienia z wszami. Jak wyglądają te powszechnie występujące pasożyty? Dojrzałe osobniki są przezroczyste, a po spożyciu krwi – brunatne. We włosach, zwykle tuż przy skórze głowy, możemy też znaleźć kremowobiałe jaja wszy oraz brązowe gnidy, czyli martwe jaja. Najłatwiejszym do zauważenia objawem jest jednak uporczywy świąd, spowodowany wgryzaniem się pasożytów w skórę głowy i wstrzykiwaniem w nią drażniącej substancji. Starsze dziecko na pewno uskarżać się będzie na nieprzyjemne swędzenie, u młodszego dostrzeżemy częste drapanie się w zarażonym miejscu.

 

Jeśli choroba nie zdążyła się rozwinąć…

 

W przypadku wszawicy niezmiernie ważne jest szybkie działanie, ponieważ wszy mnożą się w błyskawicznym tempie, co potęguje objawy; istnieje też ryzyko zarażenia pozostałych domowników. Na początku możemy spróbować wyczesać wszy – w przypadku gdy dziecko jest jeszcze małe, a jego włosy są bardzo rzadkie, może się to okazać jedynym niezbędnym zabiegiem. W tym celu używamy gęstego grzebienia, a następnie przemywamy głowę maluszka gorącą wodą z mydłem (możemy dodać do niej nieco octu, jednak bywa to przyczyną powstawania dodatkowych podrażnień). Zwykłe wyczesanie wszy pomaga jednak tylko w momencie, gdy choroba dopiero zaczęła się rozwijać, a włosów nie ma wiele – zazwyczaj konieczne będzie sięgnięcie po skuteczne środki lecznicze, które pomogą szybko zlikwidować pasożyty.

 

Po pomoc do apteki

 

Specyfiki likwidujące wszy są obecnie produkowane w wielu formach i rodzajach; dla małego dziecka szczególnie odpowiednie będą łagodne płyny i praktyczne szampony o wyjątkowo szybkim działaniu. Warto sięgnąć po preparat na wszy działający w kompleksowy sposób, czyli taki, który zabija i wysusza pasożyty, które następnie wyczesujemy z włosów dziecka za pomocą specjalnego gęstego grzebienia. Decydujmy się jedynie na środki bezpieczne dla wrażliwej skóry maluszka, niepowodujące dodatkowych podrażnień. Po zlikwidowaniu problemu warto pamiętać, by poddać odkażeniu nie tylko ubrania dziecka czy przedmioty, których najczęściej używa, ale również pościel oraz koce. Należy również sprawdzić czy inni domownicy nie ulegli zakażeniu.

 

Obecnie istnieje wiele sposobów na walkę z wszawicą – dzięki skutecznym i bezpiecznym środkom leczniczym możemy zlikwidować pasożyty nawet w ciągu jednego dnia. Nie zapomnijmy o regularnych przeglądach włosów i skóry głowy, które pomogą nam w razie potrzeby zareagować na czas.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu

Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu

Więź dziecka z dziadkami jest bardzo istotnym ogniwem zarówno dla historii rodziny, jak i osobistego rozwoju dziecka. Gorąco zachęcamy do umacniania międzypokoleniowych więzi poprzez wspólne uczestnictwo w wydarzeniach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. więcej »
Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci i młodzieży

Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci i młodzieży

Oferta obozów letnich dla dzieci i młodzieży KOGIS jest już dostępna! Wybierz ulubioną tematykę wyjazdu i baw się nad pięknym morzem lub nad jednym z malowniczych jezior! więcej »
Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Nasze dzieci są "przyszłością świata", dlatego uświadamianie ich w kwestiach ekologii jest bardzo ważne. Z pomocą przychodzi wydawnictwo EGMONT, które oferuje naszym pociechom 2 najnowsze książki: Basia i śmieci autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak oraz Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Masza i Niedźwiedź. Historia pełna tajemnic
Patronat CzasDzieci.pl

Masza i Niedźwiedź. Historia pełna tajemnic

Zawsze marzyłeś o tym, by spotkać Maszę na żywo? A chciałbyś zobaczyć wszystkich bohaterów swojej ulubionej bajki i spędzić z nimi magiczne chwile? Już niebawem będzie to możliwe! więcej »
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! Oto kilka sposobów na słodką zabawę z wykorzystaniem budyniowych słodkości!  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019