Warszawa

9 faktów o homeopatii, o których nie miałaś pojęcia

9 faktów o homeopatii, o których nie miałaś pojęcia

W Polsce homeopatia, jako metoda leczenia, nadal budzi sporo kontrowersji, ale i zyskuje mnóstwo zwolenników. Badania przeprowadzone przez TNS OBOP wskazują, że aż 56 proc. Polaków uważa tę metodę leczenia za niezwykle skuteczną.

 

Poznaj więc najważniejsze fakty o homeopatii, dzięki którym zmienisz swój punkt widzenia lub utwierdzisz się w przekonaniu, że naturalne metody leczenia są warte zainteresowania. Czy wiedziałaś, że:

 

  • Leki homeopatyczne przepisuje ponad 200 tysięcy lekarzy na całym świecie

 

Homeopatia święci triumfy we Francji czy Niemczech. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje aż sześć szpitali homeopatycznych, w tym Londyński Szpital Królewski. W Szwajcarii leki homeopatyczne znalazły się w narodowym systemie ochrony zdrowia.

 

  • Brytyjska rodzina królewska jest zwolennikiem homeopatii

 

Zwolennikiem homeopatii od wieków jest brytyjska rodzina królewska. Królowa Elżbieta II jest patronką Royal London Hospital for Integrated Medicine, będącego największym centrum medycyny komplementarnej, a jednocześnie najważniejszym ośrodkiem badań nad homeopatią.

 

  • Polscy lekarze mają prawo przepisywać leki homeopatyczne


Leki homeopatyczne spotykają się ze sprzeciwem Naczelnej Izby Lekarskiej. Jednak stanowisko Ministerstwa Zdrowia jest w tej kwestii stanowcze, o czym świadczy wypowiedź rzecznika prasowego opublikowana w dzienniku Rzeczpospolita (dodatek Zdrowie) z dn. 18-19.IV. 2014:

 

W opinii Ministerstwa Zdrowia, nie można zgodzić się ze stwierdzeniem Naczelnej Izby Lekarskiej, że zalecanie przez lekarzy terapii homeopatycznymi produktami leczniczymi narusza Kodeks Etyki Lekarskiej. Homeopatyczne produkty lecznicze są dopuszczone do obrotu, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dlatego też lekarze mają prawo ordynować tę grupę leków, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej. (...)

 

  • Ponad połowa lekarzy kilka razy w tygodniu przepisuje leki homeopatyczne

 

Homeopatia jest coraz popularniejszą metodą leczenia także w Polsce. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w czerwcu 2014 roku przez GFK POLONIA na zlecenie Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej 53 proc. lekarzy zaleca swoim pacjentom przyjmowanie leków homeopatycznych.

 

  • Większość leków homeopatycznych jest dostępna na receptę


Około 60 proc. leków homeopatycznych dostępnych jest na receptę – mogą być wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. Dotyczy to przede wszystkim leków naturalnych, które są podawane w poważnych jednostkach chorobowych. Przyjmowanie ich musi być nadzorowane przez lekarza homeopatę.

 

  • Większość Polaków wierzy w skuteczność leków homeopatycznych


Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w czerwcu 2014 roku przez GFK POLONIA na zlecenie Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej, 76 proc. Polaków twierdzi, że homeopatia jest skuteczna w przypadku przewlekłych dolegliwości, takich jak: katar, kaszel, stres, kłopoty ze snem.

 

  • Leki homeopatyczne są refundowane w wielu krajach


Leki homeopatyczne traktowane są na równi z lekami chemicznymi w wielu krajach rozwiniętych. Dlatego i one objęte są refundacją. Tak jest we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

 

  • Homeopatia jest przedmiotem wykładanym w ramach studiów podyplomowych


W wielu krajach homeopatia stanowi ważny przedmiot na uniwersytetach. Jest wykładana w ramach studiów podyplomowych w: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Austrii, we Francji, a nawet w Polsce.

 

  • Skuteczność homeopatii potwierdzają badania


Homeopatia jest skuteczną metodą leczenia, o czym świadczą wyniki przeprowadzanych badań. Zgodnie z wypowiedzią dr Petera Fishera – osobistego lekarza Królowej Elżbiety II, istnieje ponad 288 randomizowanych – kontrolowanych – badań poświęconych homeopatii.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć