Strefa rodzica » Artykuły » Spokojnie, to tylko alergia...

Spokojnie, to tylko alergia...powiększ

Spokojnie, to tylko alergia...

Alergie pokarmowe niemowląt to schorzenie, które potrafi spędzać sen z oczu świeżo upieczonym rodzicom. Stanowią one coraz powszechniejszy problem, dotykający nawet 1 na 15 dzieci. Moment ujawnienia się alergii może być różny, w zależności od organizmu, jednak zdecydowana większość z nich pojawia się już w pierwszym roku życia malucha. Jakie zatem czynniki decydują o tym, czy nasze dziecko będzie alergikiem? Czy jesteśmy w stanie zapobiec występowaniu alergii pokarmowych?

 

Na czym polega alergia pokarmowa?

Gwałtowna, immunologiczna odpowiedź organizmu, wynikająca z kontaktu z alergenem, w tym przypadku określonym pokarmem – to, najprościej rzecz biorąc, definicja alergii pokarmowej. O tym, czy nasze maleństwo będzie alergikiem decyduje wiele czynników. Etiologia schorzenia cały czas pozostaje w kręgu zainteresowania nauki i nie do końca została jeszcze poznana. Wiadomo jednak na pewno, że problem alergii znacznie częściej dotyka dzieci z rodzin, gdzie schorzenie to występowało już wcześniej, zarówno u rodziców jak i rodzeństwa.

 

 

Jakich produktów unikać?

Do najczęstszych alergenów pokarmowych zaliczane są: mleko, ryby, jaja, orzechy, soja, zboża, skorupiaki, kakao. W przypadku niemowląt karmionych piersią, zazwyczaj konieczne jest stosowanie przez mamę diety eliminacyjnej, co oznacza unikanie w jadłospisie produktów o działaniu alergizującym. Dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zalecane są produkty o odpowiedniej hydrolizie białka.

 

 

Jakie objawy powinny niepokoić?

Objawy alergii pokarmowej bywają bardzo zróżnicowane. Do najczęstszych należą: biegunka, wzdęcia, wymioty, nieżyt nosa, astma, obrzęki, pokrzywka i atopowe zapalenie skóry. Rodzice powinni mieć także świadomość, że w szczególnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, któremu towarzyszy gwałtowny spadek ciśnienia krwi, a ponadto pokrzywka, zaburzenia krążenia oraz skurcz oskrzeli. Stan taki wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, gdyż może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia dziecka.

 

 

Czy mogę pomóc swojemu dziecku?

Niewątpliwie wspomniane wyżej objawy alergii pokarmowej powodują duży dyskomfort u dzieci i rodziców. Z tego względu warto zasięgnąć porady lekarskiej. Ordynacja odpowiednich leków może złagodzić uporczywe objawy, jednak nie wyleczy przyczyny. Mimo to, większość dzieci „wyrasta” z alergii przed ukończeniem 5 roku życia. Należy jednak pamiętać o pewnej ostrożności, m.in. przy wprowadzaniu stałych pokarmów. U dzieci alergicznych nowe produkty spożywcze powinny być wprowadzane do diety stopniowo, w odpowiednich odstępach czasu, umożliwiających zaobserwowanie ewentualnej reakcji alergicznej organizmu. Na początkowym etapie, przy sporządzaniu posiłków dla dziecka, warto unikać dodatku soli, cukru czy ostrych przypraw. Także sposób przygotowywania potraw jest nie bez znaczenia. Posiłki powinny być lekkostrawne, z jak najmniejszą ilością tłuszczu.  Dodatkowo karmienie piersią może stanowić naturalny czynnik ochronny, ze względu na obecność w mleku matki odpowiednich przeciwciał, zapewniających ochronę przed licznymi infekcjami. Warto upewnić się, że problem dotykający nasze dziecko to rzeczywiście alergia, a nie nietolerancja pokarmowa. Ta druga, w przeciwieństwie do alergii, nie jest związana z reakcją immunologiczną i charakteryzuje się przede wszystkim objawami ze strony układu pokarmowego, takimi jak biegunka, kolki, wzdęcia i bóle brzucha (więcej na temat nietolerancji pokarmowej na www.bebiprogram.pl ). 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci i młodzieży

Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci i młodzieży

Oferta obozów letnich dla dzieci i młodzieży KOGIS jest już dostępna! Wybierz ulubioną tematykę wyjazdu i baw się nad pięknym morzem lub nad jednym z malowniczych jezior! więcej »
Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Nasze dzieci są "przyszłością świata", dlatego uświadamianie ich w kwestiach ekologii jest bardzo ważne. Z pomocą przychodzi wydawnictwo EGMONT, które oferuje naszym pociechom 2 najnowsze książki: Basia i śmieci autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak oraz Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Masza i Niedźwiedź. Historia pełna tajemnic
Patronat CzasDzieci.pl

Masza i Niedźwiedź. Historia pełna tajemnic

Zawsze marzyłeś o tym, by spotkać Maszę na żywo? A chciałbyś zobaczyć wszystkich bohaterów swojej ulubionej bajki i spędzić z nimi magiczne chwile? Już niebawem będzie to możliwe! więcej »
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Kiedy pogoda dopisuje chyba nikt nie lubi siedzieć w domu. Wiosna to idealna pora roku do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić to kreatywnie? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! Oto kilka sposobów na słodką zabawę z wykorzystaniem budyniowych słodkości!  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019