Strefa rodzica » Artykuły » Spokojnie, to tylko alergia...

Spokojnie, to tylko alergia...powiększ

Spokojnie, to tylko alergia...

Alergie pokarmowe niemowląt to schorzenie, które potrafi spędzać sen z oczu świeżo upieczonym rodzicom. Stanowią one coraz powszechniejszy problem, dotykający nawet 1 na 15 dzieci. Moment ujawnienia się alergii może być różny, w zależności od organizmu, jednak zdecydowana większość z nich pojawia się już w pierwszym roku życia malucha. Jakie zatem czynniki decydują o tym, czy nasze dziecko będzie alergikiem? Czy jesteśmy w stanie zapobiec występowaniu alergii pokarmowych?

 

Na czym polega alergia pokarmowa?

Gwałtowna, immunologiczna odpowiedź organizmu, wynikająca z kontaktu z alergenem, w tym przypadku określonym pokarmem – to, najprościej rzecz biorąc, definicja alergii pokarmowej. O tym, czy nasze maleństwo będzie alergikiem decyduje wiele czynników. Etiologia schorzenia cały czas pozostaje w kręgu zainteresowania nauki i nie do końca została jeszcze poznana. Wiadomo jednak na pewno, że problem alergii znacznie częściej dotyka dzieci z rodzin, gdzie schorzenie to występowało już wcześniej, zarówno u rodziców jak i rodzeństwa.

 

 

Jakich produktów unikać?

Do najczęstszych alergenów pokarmowych zaliczane są: mleko, ryby, jaja, orzechy, soja, zboża, skorupiaki, kakao. W przypadku niemowląt karmionych piersią, zazwyczaj konieczne jest stosowanie przez mamę diety eliminacyjnej, co oznacza unikanie w jadłospisie produktów o działaniu alergizującym. Dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zalecane są produkty o odpowiedniej hydrolizie białka.

 

 

Jakie objawy powinny niepokoić?

Objawy alergii pokarmowej bywają bardzo zróżnicowane. Do najczęstszych należą: biegunka, wzdęcia, wymioty, nieżyt nosa, astma, obrzęki, pokrzywka i atopowe zapalenie skóry. Rodzice powinni mieć także świadomość, że w szczególnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, któremu towarzyszy gwałtowny spadek ciśnienia krwi, a ponadto pokrzywka, zaburzenia krążenia oraz skurcz oskrzeli. Stan taki wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, gdyż może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia dziecka.

 

 

Czy mogę pomóc swojemu dziecku?

Niewątpliwie wspomniane wyżej objawy alergii pokarmowej powodują duży dyskomfort u dzieci i rodziców. Z tego względu warto zasięgnąć porady lekarskiej. Ordynacja odpowiednich leków może złagodzić uporczywe objawy, jednak nie wyleczy przyczyny. Mimo to, większość dzieci „wyrasta” z alergii przed ukończeniem 5 roku życia. Należy jednak pamiętać o pewnej ostrożności, m.in. przy wprowadzaniu stałych pokarmów. U dzieci alergicznych nowe produkty spożywcze powinny być wprowadzane do diety stopniowo, w odpowiednich odstępach czasu, umożliwiających zaobserwowanie ewentualnej reakcji alergicznej organizmu. Na początkowym etapie, przy sporządzaniu posiłków dla dziecka, warto unikać dodatku soli, cukru czy ostrych przypraw. Także sposób przygotowywania potraw jest nie bez znaczenia. Posiłki powinny być lekkostrawne, z jak najmniejszą ilością tłuszczu.  Dodatkowo karmienie piersią może stanowić naturalny czynnik ochronny, ze względu na obecność w mleku matki odpowiednich przeciwciał, zapewniających ochronę przed licznymi infekcjami. Warto upewnić się, że problem dotykający nasze dziecko to rzeczywiście alergia, a nie nietolerancja pokarmowa. Ta druga, w przeciwieństwie do alergii, nie jest związana z reakcją immunologiczną i charakteryzuje się przede wszystkim objawami ze strony układu pokarmowego, takimi jak biegunka, kolki, wzdęcia i bóle brzucha (więcej na temat nietolerancji pokarmowej na www.bebiprogram.pl ). 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bydgoszcz na weekend więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Weekend na Czasie

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Tym razem polecamy Waszym dzieciom spotkania ze sztuką, językiem angielskim, przyrodą, teatrem i muzyką klasyczną.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019