Warszawa

"Bądź kumplem, nie dokuczaj" Marcin Gortat i Cartoon Network przeciw przemocy wśród dzieci

"Bądź kumplem, nie dokuczaj" Marcin Gortat i Cartoon Network przeciw przemocy wśród dzieci

94% uczniów było świadkiem przemocy w szkole w ostatnim roku, a 17% badanych zetknęło się z tym problemem więcej niż 10 razy. Korytarz szkolny, boisko i internet to miejsca, w których dzieci najczęściej spotykają się z przemocą - wynika z badań  przeprowadzonych w szkołach podstawowych przez Fundację A.R.T. przeciwprzemocy.pl w ramach kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.

 

Przemoc wśród dzieci przybiera różne formy i dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Według dzieci uczestniczących w badaniu Fundacji A.R.T. przeciwprzemocy.pl, przemocą jest nie tylko bicie, czy dokuczanie, ale także wyśmiewanie, pisanie niemiłych smsów czy komentarzy, a nawet usuwanie z grona znajomych. Za najbardziej krzywdzące formy dzieci uznają bicie – tak odpowiedziało 82% ankietowanych, wyzywanie (43%) i dokuczanie (31% dzieci).
W Polsce, w ok. 13 550 tysiącach szkół podstawowych uczy się ponad 2 miliony dzieci , które są  narażone na różnego rodzaju formy wywierania presji przez rówieśników.
56% dzieci ze szkół podstawowych biorących udział w badaniu fundacji A.R.T. odpowiedziało, że było ofiarą dokuczania (to najczęstsza forma przemocy, jakiej doświadczyły dzieci), 54% uczniów było wyzywanych, 40% dotknęło plotkowanie i wyśmiewanie, a 31% było ofiarą bicia. Tylko 16% dzieci nie doświadczyło żadnej formy przemocy psychicznej ani fizycznej. Zapytani o miejsce, gdzie najczęściej dochodzi do przemocy, dzieci wskazały korytarz szkolny podczas przerwy – 84% wskazań, boisku 42% i w internet 25% wskazań. Według badań, 28% ankietowanych nie czuje się bezpiecznie w szkole, a ponad ¼ dzieci nie wie gdzie szukać pomocy w takich przypadkach.
W dotychczas prowadzonych kampaniach przeciw przemocy działania najczęściej skupiały się na ofiarach. W kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” chcemy dotrzeć do wszystkich grup, których ten problem dotyczy. Mówimy nie tylko o ofiarach przemocy, ale także o tych, którzy dokuczają innym oraz tych, którzy są świadkami dokuczania. W tak młodym wieku, dokuczający, czy obserwator są również dotknięci i na swój sposób skrzywdzeni tym zjawiskiem i także potrzebują pomocy. Bardzo mocno zachęcamy także do przyjacielskich postaw, bo to jedna z najlepszych metod walki
z przemocą. Wierzymy, że wsparcie takiego autorytetu jak Marcin Gortat przyczyni się do osiągnięcia  realnych efektów kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”
  – powiedziała Małgorzata Chapman, Senior Director Creative, Production, Marketing&PR – Central&Eastern Europe, Benelux, Switzerland, German, Austria – Turner Broadcasting System


Kampania Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj” ma uświadomić zarówno dzieciom jak i dorosłym, że przemoc i dokuczanie jest problemem, o którym nie można milczeć. Ambasadorem kampanii jest Marin Gortat, ekspertem Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i dziennikarka, a partnerem merytorycznym Fundacja A.R.T. przeciwprzemocy.pl.
Na stronie cartoonnetwork.pl/BadzKumplem, dzieci mogą dowiedzieć się, co robić w sytuacjach, w których zetkną się z przemocą, Na stronie podana jest także specjalna infolinia (88 555 22 22) oraz adres mailowy (kumpel@przeciwprzemocy.pl), pod którymi można znaleźć pomoc i wsparcie w konkretnych sytuacjach. Psychologowie z Fundacji A.R.T. przeciwprzemocy.pl od 8.00 do 22.00 będą pomagać zarówno dzieciom, jak też rodzicom, którzy nie wiedzą jak reagować na przemoc dotykającą ich dzieci.

 

W walce z przemocą bardzo ważne jest, żeby dzieci wiedziały, że dokuczanie nigdy nie jest w porządku. Dzieci powinny mieć świadomość, że jeśli są krzywdzone, to nie jest ich wina i że jest dla nich pomoc. W profilaktyce bardzo ważną rolę odgrywają także rodzice, którzy powinni budować zaufanie dzieci. Im bliższe relacje, tym większa szansa, że dziecko zwróci się o pomoc w przypadku przemocy - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, ekspert kampanii.

 

Mówienie o tym, że dzieje się coś złego, jest w porządku – to nie donosicielstwo, a pomoc. Pamiętajmy, jak ważna jest przyjaźń i wspieranie innych. Po prostu – bycie dobrym kumplem – powiedział Marcin Gortat.

 

Jednym z elementów kampanii będzie konkurs dla dzieci, w którym główną nagrodą jest wyjazd zwycięzcy i jego najlepszego kumpla do Waszyngtonu na spotkanie z Marcinem Gortatem.  Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu w formie pracy plastycznej odpowiedzi na pytanie „Kim jest fajny kumpel?”. Zgłoszenia oraz prace konkursowe można przesyłać przez stronę cartoonnetwork.pl/BadzKumplem do 7 marca 2015 r.

 

Kampania Bądź kumplem, nie dokuczaj jest częścią międzynarodowej akcji Cartoon Network Be a Buddy, Not a Bully, która w styczniu wystartowała w Wielkiej Brytanii. Inicjatywa obejmie również inne kraje z regionu EMEA - Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

 

 

Zobacz filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=4uFX17eiO_4

https://www.youtube.com/watch?v=FBDFjEomdzE

https://www.youtube.com/watch?v=BBlS9buVS6M

https://www.youtube.com/watch?v=GO0nwp7l4yk

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć