Strefa rodzica » Artykuły » "Bądź kumplem, nie dokuczaj" Marcin Gortat i Cartoon Network przeciw przemocy wśród dzieci

"Bądź kumplem, nie dokuczaj" Marcin Gortat i Cartoon Network przeciw przemocy wśród dziecipowiększ

"Bądź kumplem, nie dokuczaj" Marcin Gortat i Cartoon Network przeciw przemocy wśród dzieci

94% uczniów było świadkiem przemocy w szkole w ostatnim roku, a 17% badanych zetknęło się z tym problemem więcej niż 10 razy. Korytarz szkolny, boisko i internet to miejsca, w których dzieci najczęściej spotykają się z przemocą - wynika z badań  przeprowadzonych w szkołach podstawowych przez Fundację A.R.T. przeciwprzemocy.pl w ramach kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.

 

Przemoc wśród dzieci przybiera różne formy i dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Według dzieci uczestniczących w badaniu Fundacji A.R.T. przeciwprzemocy.pl, przemocą jest nie tylko bicie, czy dokuczanie, ale także wyśmiewanie, pisanie niemiłych smsów czy komentarzy, a nawet usuwanie z grona znajomych. Za najbardziej krzywdzące formy dzieci uznają bicie – tak odpowiedziało 82% ankietowanych, wyzywanie (43%) i dokuczanie (31% dzieci).
W Polsce, w ok. 13 550 tysiącach szkół podstawowych uczy się ponad 2 miliony dzieci , które są  narażone na różnego rodzaju formy wywierania presji przez rówieśników.
56% dzieci ze szkół podstawowych biorących udział w badaniu fundacji A.R.T. odpowiedziało, że było ofiarą dokuczania (to najczęstsza forma przemocy, jakiej doświadczyły dzieci), 54% uczniów było wyzywanych, 40% dotknęło plotkowanie i wyśmiewanie, a 31% było ofiarą bicia. Tylko 16% dzieci nie doświadczyło żadnej formy przemocy psychicznej ani fizycznej. Zapytani o miejsce, gdzie najczęściej dochodzi do przemocy, dzieci wskazały korytarz szkolny podczas przerwy – 84% wskazań, boisku 42% i w internet 25% wskazań. Według badań, 28% ankietowanych nie czuje się bezpiecznie w szkole, a ponad ¼ dzieci nie wie gdzie szukać pomocy w takich przypadkach.
W dotychczas prowadzonych kampaniach przeciw przemocy działania najczęściej skupiały się na ofiarach. W kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” chcemy dotrzeć do wszystkich grup, których ten problem dotyczy. Mówimy nie tylko o ofiarach przemocy, ale także o tych, którzy dokuczają innym oraz tych, którzy są świadkami dokuczania. W tak młodym wieku, dokuczający, czy obserwator są również dotknięci i na swój sposób skrzywdzeni tym zjawiskiem i także potrzebują pomocy. Bardzo mocno zachęcamy także do przyjacielskich postaw, bo to jedna z najlepszych metod walki
z przemocą. Wierzymy, że wsparcie takiego autorytetu jak Marcin Gortat przyczyni się do osiągnięcia  realnych efektów kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”
  – powiedziała Małgorzata Chapman, Senior Director Creative, Production, Marketing&PR – Central&Eastern Europe, Benelux, Switzerland, German, Austria – Turner Broadcasting System


Kampania Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj” ma uświadomić zarówno dzieciom jak i dorosłym, że przemoc i dokuczanie jest problemem, o którym nie można milczeć. Ambasadorem kampanii jest Marin Gortat, ekspertem Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i dziennikarka, a partnerem merytorycznym Fundacja A.R.T. przeciwprzemocy.pl.
Na stronie cartoonnetwork.pl/BadzKumplem, dzieci mogą dowiedzieć się, co robić w sytuacjach, w których zetkną się z przemocą, Na stronie podana jest także specjalna infolinia (88 555 22 22) oraz adres mailowy (kumpel@przeciwprzemocy.pl), pod którymi można znaleźć pomoc i wsparcie w konkretnych sytuacjach. Psychologowie z Fundacji A.R.T. przeciwprzemocy.pl od 8.00 do 22.00 będą pomagać zarówno dzieciom, jak też rodzicom, którzy nie wiedzą jak reagować na przemoc dotykającą ich dzieci.

 

W walce z przemocą bardzo ważne jest, żeby dzieci wiedziały, że dokuczanie nigdy nie jest w porządku. Dzieci powinny mieć świadomość, że jeśli są krzywdzone, to nie jest ich wina i że jest dla nich pomoc. W profilaktyce bardzo ważną rolę odgrywają także rodzice, którzy powinni budować zaufanie dzieci. Im bliższe relacje, tym większa szansa, że dziecko zwróci się o pomoc w przypadku przemocy - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, ekspert kampanii.

 

Mówienie o tym, że dzieje się coś złego, jest w porządku – to nie donosicielstwo, a pomoc. Pamiętajmy, jak ważna jest przyjaźń i wspieranie innych. Po prostu – bycie dobrym kumplem – powiedział Marcin Gortat.

 

Jednym z elementów kampanii będzie konkurs dla dzieci, w którym główną nagrodą jest wyjazd zwycięzcy i jego najlepszego kumpla do Waszyngtonu na spotkanie z Marcinem Gortatem.  Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu w formie pracy plastycznej odpowiedzi na pytanie „Kim jest fajny kumpel?”. Zgłoszenia oraz prace konkursowe można przesyłać przez stronę cartoonnetwork.pl/BadzKumplem do 7 marca 2015 r.

 

Kampania Bądź kumplem, nie dokuczaj jest częścią międzynarodowej akcji Cartoon Network Be a Buddy, Not a Bully, która w styczniu wystartowała w Wielkiej Brytanii. Inicjatywa obejmie również inne kraje z regionu EMEA - Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

 

 

Zobacz filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=4uFX17eiO_4

https://www.youtube.com/watch?v=FBDFjEomdzE

https://www.youtube.com/watch?v=BBlS9buVS6M

https://www.youtube.com/watch?v=GO0nwp7l4yk


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Pragniesz diametralnie odmienić wnętrze swojego mieszkania nie przeprowadzając przy tym generalnego remontu? W takim razie sięgnij po fototapetę!
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie. więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Kiedy pogoda dopisuje chyba nikt nie lubi siedzieć w domu. Wiosna to idealna pora roku do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić to kreatywnie? więcej »
Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Krzyki, płacz, tupanie nogami czy agresywne zachowania jednak mogą pojawić się także w każdym wieku nie tylko w stosunku do rodziców, ale także rówieśników. więcej »
Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Po pierwsze: Polacy czytają książki. Po drugie: kochają teatr. Po trzecie: mają mnóstwo pasji, wiedzy i zapału do jej poszerzania. Niektóre smutne stereotypy krążące o Polakach legły w gruzach podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze.. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Kino na Święta

Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie.  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019