Strefa rodzica » Artykuły » "Bądź kumplem, nie dokuczaj" Marcin Gortat i Cartoon Network przeciw przemocy wśród dzieci

"Bądź kumplem, nie dokuczaj" Marcin Gortat i Cartoon Network przeciw przemocy wśród dziecipowiększ

"Bądź kumplem, nie dokuczaj" Marcin Gortat i Cartoon Network przeciw przemocy wśród dzieci

94% uczniów było świadkiem przemocy w szkole w ostatnim roku, a 17% badanych zetknęło się z tym problemem więcej niż 10 razy. Korytarz szkolny, boisko i internet to miejsca, w których dzieci najczęściej spotykają się z przemocą - wynika z badań  przeprowadzonych w szkołach podstawowych przez Fundację A.R.T. przeciwprzemocy.pl w ramach kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.

 

Przemoc wśród dzieci przybiera różne formy i dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Według dzieci uczestniczących w badaniu Fundacji A.R.T. przeciwprzemocy.pl, przemocą jest nie tylko bicie, czy dokuczanie, ale także wyśmiewanie, pisanie niemiłych smsów czy komentarzy, a nawet usuwanie z grona znajomych. Za najbardziej krzywdzące formy dzieci uznają bicie – tak odpowiedziało 82% ankietowanych, wyzywanie (43%) i dokuczanie (31% dzieci).
W Polsce, w ok. 13 550 tysiącach szkół podstawowych uczy się ponad 2 miliony dzieci , które są  narażone na różnego rodzaju formy wywierania presji przez rówieśników.
56% dzieci ze szkół podstawowych biorących udział w badaniu fundacji A.R.T. odpowiedziało, że było ofiarą dokuczania (to najczęstsza forma przemocy, jakiej doświadczyły dzieci), 54% uczniów było wyzywanych, 40% dotknęło plotkowanie i wyśmiewanie, a 31% było ofiarą bicia. Tylko 16% dzieci nie doświadczyło żadnej formy przemocy psychicznej ani fizycznej. Zapytani o miejsce, gdzie najczęściej dochodzi do przemocy, dzieci wskazały korytarz szkolny podczas przerwy – 84% wskazań, boisku 42% i w internet 25% wskazań. Według badań, 28% ankietowanych nie czuje się bezpiecznie w szkole, a ponad ¼ dzieci nie wie gdzie szukać pomocy w takich przypadkach.
W dotychczas prowadzonych kampaniach przeciw przemocy działania najczęściej skupiały się na ofiarach. W kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” chcemy dotrzeć do wszystkich grup, których ten problem dotyczy. Mówimy nie tylko o ofiarach przemocy, ale także o tych, którzy dokuczają innym oraz tych, którzy są świadkami dokuczania. W tak młodym wieku, dokuczający, czy obserwator są również dotknięci i na swój sposób skrzywdzeni tym zjawiskiem i także potrzebują pomocy. Bardzo mocno zachęcamy także do przyjacielskich postaw, bo to jedna z najlepszych metod walki
z przemocą. Wierzymy, że wsparcie takiego autorytetu jak Marcin Gortat przyczyni się do osiągnięcia  realnych efektów kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”
  – powiedziała Małgorzata Chapman, Senior Director Creative, Production, Marketing&PR – Central&Eastern Europe, Benelux, Switzerland, German, Austria – Turner Broadcasting System


Kampania Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj” ma uświadomić zarówno dzieciom jak i dorosłym, że przemoc i dokuczanie jest problemem, o którym nie można milczeć. Ambasadorem kampanii jest Marin Gortat, ekspertem Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i dziennikarka, a partnerem merytorycznym Fundacja A.R.T. przeciwprzemocy.pl.
Na stronie cartoonnetwork.pl/BadzKumplem, dzieci mogą dowiedzieć się, co robić w sytuacjach, w których zetkną się z przemocą, Na stronie podana jest także specjalna infolinia (88 555 22 22) oraz adres mailowy (kumpel@przeciwprzemocy.pl), pod którymi można znaleźć pomoc i wsparcie w konkretnych sytuacjach. Psychologowie z Fundacji A.R.T. przeciwprzemocy.pl od 8.00 do 22.00 będą pomagać zarówno dzieciom, jak też rodzicom, którzy nie wiedzą jak reagować na przemoc dotykającą ich dzieci.

 

W walce z przemocą bardzo ważne jest, żeby dzieci wiedziały, że dokuczanie nigdy nie jest w porządku. Dzieci powinny mieć świadomość, że jeśli są krzywdzone, to nie jest ich wina i że jest dla nich pomoc. W profilaktyce bardzo ważną rolę odgrywają także rodzice, którzy powinni budować zaufanie dzieci. Im bliższe relacje, tym większa szansa, że dziecko zwróci się o pomoc w przypadku przemocy - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, ekspert kampanii.

 

Mówienie o tym, że dzieje się coś złego, jest w porządku – to nie donosicielstwo, a pomoc. Pamiętajmy, jak ważna jest przyjaźń i wspieranie innych. Po prostu – bycie dobrym kumplem – powiedział Marcin Gortat.

 

Jednym z elementów kampanii będzie konkurs dla dzieci, w którym główną nagrodą jest wyjazd zwycięzcy i jego najlepszego kumpla do Waszyngtonu na spotkanie z Marcinem Gortatem.  Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu w formie pracy plastycznej odpowiedzi na pytanie „Kim jest fajny kumpel?”. Zgłoszenia oraz prace konkursowe można przesyłać przez stronę cartoonnetwork.pl/BadzKumplem do 7 marca 2015 r.

 

Kampania Bądź kumplem, nie dokuczaj jest częścią międzynarodowej akcji Cartoon Network Be a Buddy, Not a Bully, która w styczniu wystartowała w Wielkiej Brytanii. Inicjatywa obejmie również inne kraje z regionu EMEA - Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

 

 

Zobacz filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=4uFX17eiO_4

https://www.youtube.com/watch?v=FBDFjEomdzE

https://www.youtube.com/watch?v=BBlS9buVS6M

https://www.youtube.com/watch?v=GO0nwp7l4yk


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas więcej » x
Zobacz » Artykuły
Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci potrzebują odpowiednich narzędzi czyli zabawek, by mogły realizować swój kreatywny potencjał. Nie muszą to być wcale skomplikowane zabawki. Wystarczy spojrzeć na klocki, by zobaczyć, jak proste przedmioty otwierają drogę do wielu godzin inspirującej zabawy. więcej »
Trampoliny ogrodowe

Trampoliny ogrodowe

Jak wiadomo skakanie daje dużo radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Z nadejściem wiosny, kiedy dzień staje się dłuższy, każdy szuka rozrywki poza domem... więcej »
"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

Wywiad z Dorotą Piwowarczyk ? specjalistką ds. edukacji w Bramie Poznania/CTK TRAKT. więcej »
Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Dzieciństwo jest okresem, kiedy to mały organizm, w tym układ immunologiczny, są w trakcie ciągłego rozwoju. Z tego powodu bardzo często okazuje się, że odporność dziecka jest wciąż niewystarczająca, aby obronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dochodzi wówczas do rozwoju różnego rodzaju alergii.
więcej »
Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Czas spędzony przed komputerem stają się produktywny i rozwijający. Dzieci są wciągnięte w świat języka angielskiego i nie mogą oderwać się od nauki. więcej »
Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Dajcie się ponieść ponadczasowym piosenkom, które zachwyciły miliony dzieci i dorosłych na całym świecie! Album zawiera piosenki w polskiej wersji językowej! więcej »
My3 - za3majMY radość

My3 - za3majMY radość

Prezentujemy Wam kolejną płytę dziewczyn z zespołu My3. Czwarty album dziewczyn nosi tytuł "za3majMY radość" jest utrzymany w kolorze zielonym i tak samo jak poprzednie krążki, tak i ten posiada zapachową książeczkę ? sprawdźcie sami jaki zapach tym razem wybrały: Natka, Julka oraz Gefi! więcej »
Nowe przygody Stasia Pętelki!

Nowe przygody Stasia Pętelki!

"Mamo, Tato, chciałbym mieć pieska!" - to zdanie, który słyszał prawdopodobnie prawie każdy rodzic. Dzieci chętnie wyobrażają sobie jak wspaniale byłoby mieć pupila. A co się dzieje, gdy pies naprawdę zamieszka z przedszkolakiem i jego rodziną? Przekonali się o tym Staś Pętelka i jego młodsza siostra Jadzia. więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Kiedy para stara się o dziecko to współżyje w okresie płodnym. Jest to w sumie około 7 dni w miesiącu, z czego najbardziej płodny jest dzień owulacji i dzień przed nim. Czy istnieje sposób, by dowiedzieć się dokładnie, kiedy dziecko zostało poczęte? Jak to obliczyć? Podpowiadamy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Konkurs dla przedszkoli

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie, czyli jak wprowadzam pojęcie czasu - konkurs dla nauczycieli przedszkolnych!  

Wydarzenie na Czasie

Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty

Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty

Już po raz dziewiąty zapraszamy rodziny z dziećmi na wakacyjną przygodę z międzymuzealną grą.  
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019