Strefa rodzica » Artykuły » Kiedy powinniśmy udać się do optyka?

Kiedy powinniśmy udać się do optyka?powiększ

Kiedy powinniśmy udać się do optyka?

Ponad połowa dorosłych Polaków odczuwa takie dolegliwości jak: szczypanie, zaczerwienienie, łzawienie lub suchość oczu a nawet zaburzenia widzenia. Jak temu zapobiec i jak wygląda wizyta u okulisty? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Kto i jak często powinien odwiedzać optyka?

Osoby dorosłe powinny wykonywać badania kontrolne wzroku nie rzadziej niż co 2 lata. Po ukończeniu 40 roku życia zwiększa się ryzyko zachorowania na jaskrę, zaćmę lub zwyrodnienie plamki siatkówki, tzw. AMD. W początkowej fazie ciężko je samemu zdiagnozować, ponieważ przebiegają bezobjawowo i nie zaburzają widzenia, jednak niewykryte w porę mogą doprowadzić do utraty wzroku.

Osoby, które cierpią na cukrzycę powinny częściej się badać okulistycznie, ponieważ znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zachorowań na tle narządu wzroku. Cukrzycy powinni również regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi, gdyż utrzymanie go na właściwym poziomie może opóźnić proces rozwoju choroby np. zaćmy lub jaskry, bądź całkowicie uniknąć zachorowania.

Osoby mające problemy reumatyczne, naczyniowe lub zaburzenia neurologiczne również powinny częściej kontrolować wzrok, nawet gdy nie dostrzegają u siebie żadnych niepokojących objawów.


Jak wygląda badanie wzroku?

1. Rozmowa - przede wszystkim zanim lekarz okulista czy też optyk rozpocznie badanie, powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem pytając o powód wizyty, ostatnio przebyte choroby, aktualnie przyjmowane leki, obciążenia genetyczne (czy w rodzinie ktoś chorował na jaskrę lub zaćmę) oraz ewentualną wadę wzroku i stosowaną korekcję.

2. Następnie specjalista przechodzi do badania przedmiotowego, które polega na sprawdzeniu oczodołów, spojówek oraz wielkości i sprawności gałek ocznych. Po czym przystępuje do badania ostrości wzroku, pola widzenia i dna oka.

3. Aby szybko sprawdzić ostrość wzroku pacjenta zazwyczaj wykorzystuje się komputerowe badanie wzroku. Jest to badanie, które w krótkim czasie przedstawi wstępne wyniki i nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania się. Jednak nie zastąpi ono reszty badań, które są niezbędne do wystawienia dokładnej diagnozy.

4. Czytanie z tablicy - kolejną techniką zbadania ostrości wzroku jest odczytanie osobno na każde oko różnej wielkości liter i znaków znajdujących się na tablicy Snellena.

5. Badanie pola widzenia - dzięki badaniu pola widzenia zwanym inaczej perymetrią, okulista lub jak zostało wspomniane to wcześniej optyk, jest w stanie wykryć takie choroby jak np. jaskra lub odklejenie siatkówki. Podczas badania, pacjent za pomocą manualnego przycisku sygnalizuje, kiedy zauważy w polu widzenia pojawiający się punkt świetlny. Po zabiegu lekarz otrzymuje komputerowy wydruk obrazujący ewentualne braki w polu widzenia, które wskazywać mogą na schorzenia siatkówki.

Regularne badania pola widzenia a także rozróżniania kolorów, pozwala na wykrycie we wczesnym studium zwyrodnienia plamki siatkówki (AMD), która dotyczy szczególnie osób w podeszłym wieku. Za późno wykryta choroba także może doprowadzić do utraty wzroku.

6. Ciśnienie wewnątrzgałkowe - ciśnienie mierzy się przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego tonometrem, które może być dotykowe lub bezdotykowe. Zarówno badanie pola widzenia jak i mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego daje szansę na wykrycie zawczasu jaskry, co w efekcie może uratować pacjenta przed całkowitą ślepotą. O tego typu badaniach powinny pamiętać szczególnie osoby, u których w rodzinie występowały przypadki jaskry, ludzie po 40 r. życia, cukrzycy oraz krótkowidze.

7. Badanie przedniego i tylnego  odcinka oka. W pierwszym przypadku badanie przeprowadza się za pomocą lampy szczelinowej, czyli biomikroskopu. Przez optyka dokładnie oglądana jest rogówka, tęczówka, soczewka a nawet rzęsy. Z kolei tylny odcinek oka, czyli siatkówkę i ciało szkliste bada się przy użyciu oftalmoskopu. Optyk zanim wykona badanie, najpierw pacjentowi zakrapia oczy specjalnym płynem, który rozszerza źrenice.

Uczta dla oczu

Wspomóc nasz wzrok możemy różnymi witaminami, suplementami i lekami dostępnymi na rynku. Wiele z nich można nabyć bez recepty.
Jeśli zdecydujemy się kupić tego typu preparat, warto wcześniej zwrócić uwagę na jego skład. Najlepiej na wzrok wpływa luteina, owoc borówki, witaminy A, E i C oraz minerały, takie jak selen, cynk i miedź.

Tego rodzaju środki warto stosować co najmniej 2x w roku, najlepiej w czasie wiosny i jesieni. Jeżeli mamy uczucie zmęczenia lub suchości i pieczenia oczu z powodu długiego siedzenia przed monitorem komputera lub gdy dużo czytamy - ulgę przyniesie stosowanie kropli nawilżających do oczu lub płatki chłodzące na powieki. Oba te preparaty zazwyczaj zawierają wyciąg ze świetlika, który skutecznie działa na wymienione wcześniej objawy.

Gimnastyka oczu

Gimnastyka i ćwiczenia rozluźniające nie muszą dotyczyć jedynie ciała. Powinniśmy również pamiętać o ćwiczeniach narządu wzroku. Do najłatwiejszych z nich zaliczyć można powolne poruszanie oczami w różnych kierunkach, trzymając głowę nieruchomo. Następne ćwiczenie to skupianie wzroku na zmianę raz na przedmiot znajdujący się blisko, raz na przedmiot znajdujący się daleko. Kolejne ćwiczenie a raczej zabieg relaksacyjny polega na dokładnym zasłonięciu oczu dłońmi na parę minut. Jest to świetny sposób na zmęczone oczu, ponieważ w ten sposób nasz wzrok odpocznie i się zrelaksuje. Kiedy poczujemy ulgę możemy z powrotem wrócić do przerwanego zajęcia.

Wszyscy znają powiedzenie " lepiej zapobiegać niż leczyć" niestety nie wszyscy się do tego stosują. Aby zadbać o swój wzrok i nie odpuścić do rozwoju chorób oczu wystarczą regularne wizyty u optyka lub okulisty, uzupełnienie witamin oraz ćwiczenia wzroku.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Rozmawiamy z R.J. Palacio o książce "Cudowny chłopak", jej ekranizacji, kampanii oraz Nowym Jorku. I przekonujemy się, że nie tylko pisze o byciu życzliwym. Sama jest chodzącym przykładem życzliwości. więcej »
Mamo, znajdź czas dla siebie!

Mamo, znajdź czas dla siebie!

Bycie mamą to trudne i odpowiedzialne zadanie, ale prawda jest taka, że żadna z kobiet nie zamieniłaby tego za nic na świecie. Musisz jednak pamiętać, że chociaż chcesz poświęcać każdą wolną chwilę swojemu dziecku, to nie możesz zapominać o tym, aby wygospodarować również odrobinę czasu dla siebie. więcej »
Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"
Patronat CzasDzieci.pl

Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"

Wielki Finał "Zbieraj z klasą" odbył się w środę, 15 maja 2019 r. w Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta w Warszawie... więcej »
Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Kochając dziecko, dbasz o jego potrzeby. Jedną z nich jest zabawa. Dzięki tej formie aktywności Twoja pociecha rozwija się prawidłowo, zwłaszcza że na każdym etapie życia towarzyszą jej zabawki. Są one konieczne do zdobywania wiedzy i umiejętności, a przy okazji stanowią źródło radości dla obdarowywanego szkraba. Mając to na uwadze, rozglądasz się za kolejnym prezentem? Oto kilka podpowiedzi. więcej »
Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych

W dniach 30 maja - 2 czerwca 2019 kina niezależne zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę do Krainy Baśni. W programie historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni zaskakujące jakością obrazu i dźwięku. więcej »
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane. więcej »
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków... więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł! więcej »
Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak spędzić wolny czas. Popularnością cieszą się, między innymi, koncerty. Różnorodne wydarzenia muzyczne mogą być naprawdę świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach i z rozmaitych powodów. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno -edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Konkurs na Czasie!

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Wspaniałem nagrody! Weź udział...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019