Warszawa

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności za zwierzę?

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności za zwierzę?

Dzieciństwo z czworonożnym przyjacielem będzie niezapomniane. Zaświadczą o tym dziesiątki zdjęć i pamięć o pierwszym w życiu psie lub kocie. Im wcześniej nauczymy dziecko, że zwierzę nie jest zabawką, tym szybciej przyswoi sobie ono pierwszą poważną lekcję – życiowej odpowiedzialności.

 

Dlaczego czworonóg?

 

Każdy, kto miał w dzieciństwie psa czy kota, pamięta swojego pierwszego przyjaciela do teraz. Na stałe gości on w rodzinnych opowieściach przypominanych podczas wspólnych spotkań. Na stole pojawiają się zdjęcia przedstawiające zabawy dzieci z ulubionym zwierzakiem, a przytaczane anegdoty i opisy zdarzeń z przeszłości ubarwiają posiłki i spędzane razem wieczory. Nic dziwnego, że chcielibyśmy teraz naszym dzieciom zapewnić podobne wspomnienia. Tym bardziej, że obecnie coraz więcej z nich jest jedynakami. Wg najnowszej Diagnozy Społecznej (2013 r.), decyzję o pojawieniu się drugiego dziecka utrudniają nam złe warunki bytowe i mieszkaniowe, trudność pogodzenia pracy z rodzicielstwem i niepewna przyszłość. Dlatego też, chcąc chociaż w małym stopniu wynagrodzić swojemu jedynakowi wychowywanie się bez brata lub siostry, decydujemy się na zakup lub przygarnięcie zwierzęcia.

 

Pies czy kot?

 

Nie tylko osobiste preferencje rodziców i dziecka mają wpływ na to, czy w domu pojawi się pies, czy kot. Duży wpływ na to mają też warunki lokalowe, jakimi dysponujemy, które – w przypadku psa – będą niezmierne ważne. Czworonóg ten (zwłaszcza słusznych rozmiarów) na małym metrażu będzie się męczył z powodu braku ruchu, w czym nie pomogą dwa obowiązkowe spacery na niezbędną toaletę. Za to jeśli dysponujemy domem z ogrodem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprosić do niego psa. W przypadku kota sprawa jest nieco prostsza – nawet nieduże mieszkanie obfituje w zakamarki, które kocia natura uzna za idealne do bytowania. Jako że odpada konieczność spacerów z kotem (choć możemy mu takowe zapewnić, zakupując odpowiednie szelki), wyposażenie niezbędne dla tego czworonoga ograniczy się do kuwety, zabawek, misek na jedzenie i drapaka rozwieszonego tuż nad poziomem podłogi.

 

Zwierzę w domu – kiedy?

 

Jeśli czworonóg nie towarzyszy nam od zawsze, pojawia się zwykle wtedy, kiedy przychylimy się do próśb dzieci o przygarnięcie bądź zakup zwierzęcia. Wiek przedszkolny jest dolną dopuszczalną granicą – w tym wieku młody człowiek usamodzielnia się, nawiązuje nowe kontakty z rówieśnikami i chętnie podejmie się nauki odpowiedzialności za czworonoga. Jednak zapewnień o codziennym (i to dwukrotnym) wyprowadzaniu pieska na dwór nie wolno potraktować dosłownie. Dla dziecka w tym wieku bardziej odpowiednia będzie nauka dbania o potrzeby kota – nie tylko jego zabawianie, ale także utrzymanie w czystości kuwety. Tu z pomocą przyjdzie antyalergiczny Cat’s Best Eco Plus. Przez to, że jest niezwykle lekki (o 2/3 bardziej niż żwirek bentonitowy), umożliwia nawet małemu dziecku dosypywanie go do kuwety. Równie przyjazne jest sprzątanie zbrylonych granulek drewnianych, które, w przeciwieństwie do innych żwirków dla kotów, mogą znaleźć ujście nawet w toalecie.
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć