Warszawa

Przeziębienie u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie u dziecka – jak sobie z nim radzić?

W sezonie jesienno-zimowym dzieci często chorują. Niesprzyjająca pogoda, niezbyt uważne przestrzeganie zasad higieny, niedojrzały układ odpornościowy… Wszystko to sprawia, że maluchy bardzo łatwo „łapią” różne infekcje wirusowe. Jak radzić sobie, gdy pojawi się gorączka, katar lub kaszel?

 

Chociaż pojawienie się gorączki jest dobrym sygnałem, świadczącym o tym, że organizm zaczął walczyć z chorobą, to jej utrzymywanie się pogarsza samopoczucie dziecka i działa negatywnie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dlatego powinniśmy ją obniżać, w czym pomogą odpowiednie leki przeciwgorączkowe. Pamiętajmy o tym, aby nie podawać leków dla dorosłych (nawet w mniejszej dawce), a jedynie te przeznaczone dla małych pacjentów – np. Nurofen na temperaturę u dziecka możemy podawać już od 3. miesiąca życia. Najlepiej sprawdzą się zawiesiny o owocowym, przyjemnym smaku, możemy też sięgnąć po czopki. Wybierajmy leki zawierające paracetamol lub działający też przeciwzapalnie ibuprofen – kwas acetylosalicylowy jest wykluczony u dzieci poniżej 12. roku życia ze względu na możliwe powikłania.

 

Gdy boli gardło

 

Ból gardła bardzo często jest pierwszym objawem infekcji górnych dróg oddechowych. Gdy przeziębienie wywołane jest przez wirusy, błona śluzowa gardła staje się przekrwiona i zaróżowiona, pojawia się nieprzyjemna chrypka i drapanie, a także ból przy przełykaniu pokarmów lub mówieniu. Ból gardła u dziecka nie jest zazwyczaj niebezpieczny, jednak może być przyczyną poważnego dyskomfortu. Dlatego starajmy się łagodzić objawy – pomogą w tym leki przeciwzapalne np. na bazie ibuprofenu, a także preparaty do stosowania miejscowego np. spray do gardła lub pastylki do ssania w przypadku nieco starszych dzieci. Przydadzą się także płukanki mające działanie antyseptyczne, a jednocześnie łagodzące dolegliwości.

 

Katar i kaszel

 

Katar u dziecka podczas infekcji wirusowej jest początkowo wodnisto-śluzowy, a z czasem zaczyna gęstnieć. Powoduje on zatykanie nosa i trudności w oddychaniu. Natomiast spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina może być przyczyną uciążliwego drapania oraz problemów z zasypianiem. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie noska za pomocą specjalnych urządzeń lub przeznaczonych dla dzieci kropli. W przypadku kaszlu musimy sięgnąć po lek dopasowany do rodzaju kaszlu, który może być suchy bądź mokry. Postarajmy się też nawilżyć powietrze w pokoju za pomocą nawilżacza lub po prostu mokrego ręcznika położonego na ciepłym grzejniku.

Przeziębienie to problem, z którym w przypadku małych dzieci mierzymy się dosyć często. Nie zapomnijmy o stosowaniu leków odpowiednich do wieku czy wagi małych pacjentów.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć