Warszawa

Sposoby na lekką gorączkę u dziecka

Sposoby na lekką gorączkę u dziecka

Gorączka u dziecka zawsze stanowi duży kłopot dla rodziców, bowiem dziecko jest „nieswoje”, płaczliwe, widzimy, że jest mu źle. Czy w takim razie powinniśmy zbijać nawet lekką gorączkę paracetamolem?

 

Gorączka jest naturalną obronną reakcją organizmu na drobnoustroje, które go atakują. Gdy temperatura ciała jest podwyższona, wtedy właśnie zwiększa się wydajność obronna przeciwciał (które najlepiej rozmnażają się i wykazują największą aktywność w temperaturze ok. 38 stopni Celsjusza). Znaczy to, że właśnie wtedy, gdy nasz maluch gorączkuje – jego organizm najlepiej się broni i ulecza. Za to z drugiej strony, właśnie w podwyższonej temperaturze ciała wirusy i bakterie mają ciężko się rozwijać. Jak widać natura to świetnie wymyśliła. Dlatego zbijanie lekkiej gorączki może więcej zaszkodzić naszemu dziecku niż mu pomóc – nie wyleczymy go, a obniżymy możliwości obronne organizmu. Uśpimy mechanizmy obronne, organizm przestanie walczyć, a choroba będzie dalej postępować, mimo że nie będziemy widzieli jej skutków (gorączki). Jeśli nie jest to gorączka powyżej 38oC, zamiast podawać dziecku leki chemiczne na obniżenie gorączki, warto podać lek Oscillococcinum. Opinie lekarzy są jednak zgodne, że gorączki do 38,5 stopnia Celsjusza nie powinniśmy zbijać farmakologicznie.

 

Jak obniżać i łagodzić objawy lekkiej temperatury?

 

Chłodne okłady


Wykonujemy okład w sposób następujący: moczymy w zimnej wodzie pieluszkę tetrową, odsączamy nadmiar wody i taki okład przykładamy dziecku do czoła, karku i nadgarstków (również w pachwinach i pod pachami) – te miejsca są mocno ukrwione, a żyły są tuż pod skórą i najłatwiej obniża się temperaturę. Nie używajmy nigdy kostek lodu, bo u małych dzieci łatwo o odmrożenia. Pieluszkę możemy również włożyć na kilka minut do lodówki. Zmieniajmy okłady co 15 minut. Jeżeli dziecko ma również bardzo gorące nóżki, można owinąć okładem mu także łydki. W taki sposób można obniżyć gorączkę nawet o 1,5-2 stopnie Celsjusza.

 

Chłodna kąpiel


Kąpiel również skutecznie chłodzi organizm i obniża gorączkę. Pamiętajmy tylko, aby nie wsadzić dziecka do wanny z zimną wodą. To mogłoby spowodować wstrząs termiczny (dziecko ma przecież podwyższoną temperaturę). Najlepiej włożyć malucha do wanny z wodą letnią, zbliżoną do temperatury ciała. I następnie powoli dolewać wody zimnej.

 

Leki naturalne przeciwdziałające objawom infekcji


Można dziecku podać Oscillococcinum. Opinie rodziców mówią, że nawet malutkim dzieciom można podać takie leki bezpiecznie, tylko należy granulki rozpuścić w wodzie. Lek nie ma przeciwwskazań do stosowania u dzieci poniżej 6 r.ż., jednak przed zastosowaniem u najmłodszych pacjentów należy się skonsultować z lekarzem.

 

Herbaty napotne


Np. herbata z czarnego bzu, z lipy, z malin z miodem, z syropem z malin, i wszystkie ich kombinacje – wykazują one działanie napotne, obniżają gorączkę i zapobiegają odwodnieniu (co jest bardzo groźne i o co dużo łatwiej w przypadku dzieci niż dorosłych).


Mleko z miodem i cytryną


Miód wykazuje właściwości antybakteryjne, napotne i nawilżające (np. gardło), witamina C, która jest w cytrynie łagodzi objawy chorób. Jeżeli napój będzie ciepły zadziała również napotnie i przeciwgorączkowo. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dzieci mogą pić mleko krowie.

 

Kiedy zacząć zbijać gorączkę farmakologicznie u dzieci?

  • gdy przekroczy 38,5 stopnia Celsjusza
  • u dzieci, u których występują drgawki gorączkowe (wtedy zaleca się podanie leku nawet przy 38 stopniach Celsjusza)
  • u osób chorych na padaczkę.
 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć