Warszawa

Dziecko idzie pierwszy raz do żłobka - jak opanować stres?

Dziecko idzie pierwszy raz do żłobka - jak opanować stres?

Mało który rodzic może sobie pozwolić na pozostanie z dzieckiem przez więcej czasu niż skończenie przez nie roku. Realia życia wymagają powrotu do pracy, co zwykle wiąże się z posłaniem malucha do żłobka na co najmniej kilka godzin dziennie. A to może powodować stres zarówno u nas samych, jak i u naszej pociechy. Jak sobie z nim poradzić? Oto kilka porad, które pomogą złagodzić szok wywołany nagłym rozstaniem.

 

Im wcześniej tym lepiej

 

Dziecko rozwija więź z rodzicem już od pierwszych dni swojego życia. Warto jednak podkreślić, że doświadczenia wychowawców i pedagogów potwierdzają, że im wcześniej młody człowiek trafi do żłobka, tym lepiej zareaguje na zmianę. Dlatego też, jeśli to możliwe, warto pomyśleć o posłaniu malucha do takiej placówki, gdy będzie miał 7 – 9 miesięcy. Wtedy łatwiej będzie mu się rozstać z mamą i szybciej uspokoi się pod opieką wychowawców.

 

Przygotuj dziecko na rozstanie

 

Powodem, dla którego pierwszy dzień w żłobku wywołuje stres jest konieczność rozstania się z rodzicami. Największe problemy z zaadaptowaniem się do nowych warunków mają dzieci, których rodzice na krok opuszczają swoich pociech w pierwszych miesiącach życia. Chcąc zapewnić maluchowi łatwiejszą aklimatyzację w nowych warunkach, warto stopniowo przygotować je na rozstanie i uświadomić mu, że mama i tata wychodzą, lecz zawsze po jakimś czasie do niego wracają. Warto zatem malucha zostawiać na kilkanaście, czy kilkadziesiąt minut, a potem na godzinę, czy dwie pod okiem dziadków czy innych bliskich osób – tak, by przyzwyczaił się do obecności kogoś innego niż rodzice. To na pewno pozwoli mu lepiej zareagować na rozstanie w żłobku. Poza tym należy przygotować się do pierwszego okresu naszego dziecka w żłobku i wziąć na ten czas urlop. Okres adaptacyjny, w którym dziecko z dnia na dzień zostaje samo na dłużej trwa od 2-3 tygodni i jest bardzo potrzebny maluszkowi. Dzięki temu, że damy mu czas na klimatyzację i zrozumienie sytuacji, możemy uniknąć wielu kłopotów w późniejszym czasie, jak również spadku odporności wywołanej silnym stresem dziecka, co często wiąże się z infekcjami.

 

Twój spokój to spokój malucha

 

Bardzo ważne przy pierwszej wizycie w żłobku jest to, by rodzice malucha zachowali spokój. Stres rodziców wzmaga zdenerwowanie dziecka i sprawia, że nie czuje on bezpieczeństwa i oparcia w nowej sytuacji. Mimo jego nerwów, my starajmy się zachować spokój, nie dajmy po sobie poznać, że coś jest nie w porządku. Dziecko doskonale wyczuwa emocje swojej matki i wie, kiedy ta jest rozdrażniona, czy zaniepokojona, reagując na jej stan. Dlatego też rodzic musi zachować spokój, nastawiając się psychicznie na rozstanie z maluchem jeszcze przed jego pobudką tego ranka. A jeśli pierwszy dzień w żłobku ma miejsce, gdy dziecko jest nieco starsze, nie zaszkodzi również wytłumaczenie mu, jak będzie wyglądało rozstanie i zapewnienie, że po nie na pewno wrócimy, np. po obiedzie lub drzemce. Jeżeli nasze nerwy nie pozwalają nam na spokojne myślenie, można kilka dni wcześniej sięgnąć po jakiś naturalny i bezpieczny lek, który wyciszy nasze emocje (np. Sedatif).

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć