Strefa rodzica » Artykuły » Dziecko idzie pierwszy raz do żłobka - jak opanować stres?

Dziecko idzie pierwszy raz do żłobka - jak opanować stres?powiększ

Dziecko idzie pierwszy raz do żłobka - jak opanować stres?

Mało który rodzic może sobie pozwolić na pozostanie z dzieckiem przez więcej czasu niż skończenie przez nie roku. Realia życia wymagają powrotu do pracy, co zwykle wiąże się z posłaniem malucha do żłobka na co najmniej kilka godzin dziennie. A to może powodować stres zarówno u nas samych, jak i u naszej pociechy. Jak sobie z nim poradzić? Oto kilka porad, które pomogą złagodzić szok wywołany nagłym rozstaniem.

 

Im wcześniej tym lepiej

 

Dziecko rozwija więź z rodzicem już od pierwszych dni swojego życia. Warto jednak podkreślić, że doświadczenia wychowawców i pedagogów potwierdzają, że im wcześniej młody człowiek trafi do żłobka, tym lepiej zareaguje na zmianę. Dlatego też, jeśli to możliwe, warto pomyśleć o posłaniu malucha do takiej placówki, gdy będzie miał 7 – 9 miesięcy. Wtedy łatwiej będzie mu się rozstać z mamą i szybciej uspokoi się pod opieką wychowawców.

 

Przygotuj dziecko na rozstanie

 

Powodem, dla którego pierwszy dzień w żłobku wywołuje stres jest konieczność rozstania się z rodzicami. Największe problemy z zaadaptowaniem się do nowych warunków mają dzieci, których rodzice na krok opuszczają swoich pociech w pierwszych miesiącach życia. Chcąc zapewnić maluchowi łatwiejszą aklimatyzację w nowych warunkach, warto stopniowo przygotować je na rozstanie i uświadomić mu, że mama i tata wychodzą, lecz zawsze po jakimś czasie do niego wracają. Warto zatem malucha zostawiać na kilkanaście, czy kilkadziesiąt minut, a potem na godzinę, czy dwie pod okiem dziadków czy innych bliskich osób – tak, by przyzwyczaił się do obecności kogoś innego niż rodzice. To na pewno pozwoli mu lepiej zareagować na rozstanie w żłobku. Poza tym należy przygotować się do pierwszego okresu naszego dziecka w żłobku i wziąć na ten czas urlop. Okres adaptacyjny, w którym dziecko z dnia na dzień zostaje samo na dłużej trwa od 2-3 tygodni i jest bardzo potrzebny maluszkowi. Dzięki temu, że damy mu czas na klimatyzację i zrozumienie sytuacji, możemy uniknąć wielu kłopotów w późniejszym czasie, jak również spadku odporności wywołanej silnym stresem dziecka, co często wiąże się z infekcjami.

 

Twój spokój to spokój malucha

 

Bardzo ważne przy pierwszej wizycie w żłobku jest to, by rodzice malucha zachowali spokój. Stres rodziców wzmaga zdenerwowanie dziecka i sprawia, że nie czuje on bezpieczeństwa i oparcia w nowej sytuacji. Mimo jego nerwów, my starajmy się zachować spokój, nie dajmy po sobie poznać, że coś jest nie w porządku. Dziecko doskonale wyczuwa emocje swojej matki i wie, kiedy ta jest rozdrażniona, czy zaniepokojona, reagując na jej stan. Dlatego też rodzic musi zachować spokój, nastawiając się psychicznie na rozstanie z maluchem jeszcze przed jego pobudką tego ranka. A jeśli pierwszy dzień w żłobku ma miejsce, gdy dziecko jest nieco starsze, nie zaszkodzi również wytłumaczenie mu, jak będzie wyglądało rozstanie i zapewnienie, że po nie na pewno wrócimy, np. po obiedzie lub drzemce. Jeżeli nasze nerwy nie pozwalają nam na spokojne myślenie, można kilka dni wcześniej sięgnąć po jakiś naturalny i bezpieczny lek, który wyciszy nasze emocje (np. Sedatif).

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 największych lęków najmłodszych więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Moda xxl - przygotuj się na lato!

Moda xxl - przygotuj się na lato!

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego to ostatni dzwonek, by uzupełnić letnią garderobę. Nawet sukienki, spódnice, szorty, topy i koszulki przydadzą się każdej kobiecie bez względu na wiek i tuszę. więcej »
Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka - Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę. więcej »
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Ten kto ma brata lub siostrę dobrze wie, że posiadanie rodzeństwa jest niezwykle piękne i cenne. Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju. więcej »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci. Przytulanie ich, zabieranie ze sobą podczas podróżowania czy nawet rozmawianie z ulubioną maskotką ma spory wpływ na to jak będą się rozwijać. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Nowość na Czasie

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019