Strefa rodzica » Artykuły » Dziecko idzie pierwszy raz do żłobka - jak opanować stres?

Dziecko idzie pierwszy raz do żłobka - jak opanować stres?powiększ

Dziecko idzie pierwszy raz do żłobka - jak opanować stres?

Mało który rodzic może sobie pozwolić na pozostanie z dzieckiem przez więcej czasu niż skończenie przez nie roku. Realia życia wymagają powrotu do pracy, co zwykle wiąże się z posłaniem malucha do żłobka na co najmniej kilka godzin dziennie. A to może powodować stres zarówno u nas samych, jak i u naszej pociechy. Jak sobie z nim poradzić? Oto kilka porad, które pomogą złagodzić szok wywołany nagłym rozstaniem.

 

Im wcześniej tym lepiej

 

Dziecko rozwija więź z rodzicem już od pierwszych dni swojego życia. Warto jednak podkreślić, że doświadczenia wychowawców i pedagogów potwierdzają, że im wcześniej młody człowiek trafi do żłobka, tym lepiej zareaguje na zmianę. Dlatego też, jeśli to możliwe, warto pomyśleć o posłaniu malucha do takiej placówki, gdy będzie miał 7 – 9 miesięcy. Wtedy łatwiej będzie mu się rozstać z mamą i szybciej uspokoi się pod opieką wychowawców.

 

Przygotuj dziecko na rozstanie

 

Powodem, dla którego pierwszy dzień w żłobku wywołuje stres jest konieczność rozstania się z rodzicami. Największe problemy z zaadaptowaniem się do nowych warunków mają dzieci, których rodzice na krok opuszczają swoich pociech w pierwszych miesiącach życia. Chcąc zapewnić maluchowi łatwiejszą aklimatyzację w nowych warunkach, warto stopniowo przygotować je na rozstanie i uświadomić mu, że mama i tata wychodzą, lecz zawsze po jakimś czasie do niego wracają. Warto zatem malucha zostawiać na kilkanaście, czy kilkadziesiąt minut, a potem na godzinę, czy dwie pod okiem dziadków czy innych bliskich osób – tak, by przyzwyczaił się do obecności kogoś innego niż rodzice. To na pewno pozwoli mu lepiej zareagować na rozstanie w żłobku. Poza tym należy przygotować się do pierwszego okresu naszego dziecka w żłobku i wziąć na ten czas urlop. Okres adaptacyjny, w którym dziecko z dnia na dzień zostaje samo na dłużej trwa od 2-3 tygodni i jest bardzo potrzebny maluszkowi. Dzięki temu, że damy mu czas na klimatyzację i zrozumienie sytuacji, możemy uniknąć wielu kłopotów w późniejszym czasie, jak również spadku odporności wywołanej silnym stresem dziecka, co często wiąże się z infekcjami.

 

Twój spokój to spokój malucha

 

Bardzo ważne przy pierwszej wizycie w żłobku jest to, by rodzice malucha zachowali spokój. Stres rodziców wzmaga zdenerwowanie dziecka i sprawia, że nie czuje on bezpieczeństwa i oparcia w nowej sytuacji. Mimo jego nerwów, my starajmy się zachować spokój, nie dajmy po sobie poznać, że coś jest nie w porządku. Dziecko doskonale wyczuwa emocje swojej matki i wie, kiedy ta jest rozdrażniona, czy zaniepokojona, reagując na jej stan. Dlatego też rodzic musi zachować spokój, nastawiając się psychicznie na rozstanie z maluchem jeszcze przed jego pobudką tego ranka. A jeśli pierwszy dzień w żłobku ma miejsce, gdy dziecko jest nieco starsze, nie zaszkodzi również wytłumaczenie mu, jak będzie wyglądało rozstanie i zapewnienie, że po nie na pewno wrócimy, np. po obiedzie lub drzemce. Jeżeli nasze nerwy nie pozwalają nam na spokojne myślenie, można kilka dni wcześniej sięgnąć po jakiś naturalny i bezpieczny lek, który wyciszy nasze emocje (np. Sedatif).

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Manu. Bądź sobą! więcej » x
Zobacz » Artykuły
Manu. Bądź sobą!
Patronat CzasDzieci.pl

Manu. Bądź sobą!

Rozrywka najwyższych lotów! Animowana komedia familijna o sympatycznym ptaszku, który przez całe dzieciństwo myślał, że jest mewą. Piękna i zabawna opowieść o tym, że warto jest być prawdziwym sobą, różnice nie mają znaczenia a wiara we własne siły może czynić cuda. więcej »
Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być dla malucha trudne. Dlatego warto wiedzieć, jak w kilku prostych krokach przygotować swą pociechę na moment rozłąki z rodzicem. więcej »
50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

Motywacyjnych zdań, jakie można powiedzieć do swej pociechy jest mnóstwo. Większość z nich jest prosta, jednak siła ich oddziaływania jest jednak ogromna. więcej »
Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Dzieci kochają pomagać rodzicom w kuchni. Kiedy można zacząć wprowadzać je w tajniki kulinariów? Okazuje się, że im wcześniej tym lepiej, bo może to się przełożyć nie tylko na ich pasję do gotowania w przyszłości. więcej »
II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety
Patronat CzasDzieci.pl

II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety

Akcja skierowana jest do wszystkich kobiet , które mają ochotę przejść metamorfozę pod okiem wykwalifikowanej kadry, trenerów, specjalistów z zakresu medycyny estetycznej, psychologów. więcej »
10 zabaw na deszczowy dzień

10 zabaw na deszczowy dzień

Jak sprawić by czas spędzany razem wyglądał o wiele ciekawiej bez konieczności włączenia telewizora? Oto 10 zabawnych zajęć, które pozwolą Wam dobrze się bawić. więcej »
Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać? więcej »
Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Pora na nowy etap w życiu naszego malucha ? przedszkole. Są dzieci, które śmiało i odważnie kroczą na spotkanie nowej przygody. Są i takie, które najlepiej czują się, trzymając rodziców za ręce. więcej »
Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.
Patronat CzasDzieci.pl

Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.

"Władcy przygód" opowiadają historię dwojga nastolatków - Franka i Izki - którzy łączą siły, aby pomóc przybyszowi z innego wymiaru powrócić do krainy Oblivio i udowodniają, że do odważnych świat należy i nie trzeba być superbohaterem, żeby przeżyć superprzygodę. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać?  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019