Warszawa

Jesienny kącik zabaw

Jesienny kącik zabaw

Kiedy kończy się lato wydaje nam się, że czas radosnej beztroskiej zabawy na świeżym powietrzu odszedł w zapomnienie. Tak naprawdę jesień jest piękną porą roku i również sprzyjającą zabawom na świeżym powietrzu. Niestety czasami pada deszcz, ale często też świeci słońce, które ukazuje wszystkie kolory tęczy jesieni.


A wszystko, co jest kolorowe, kochają dzieci i te małe, i te duże. Kiedy więc za oknem wstaje poranne słońce i pojawiają się wszystkie kolory tęczy, ruszamy z dziećmi na spacer, do parku, do ogrodu, na działkę, spotykamy się w większym gronie i zastanawiamy się czasami, co możemy zorganizować dzieciom, żeby były zadowolone?


Najprostsze jest zawsze najlepsze, czyli: bieganie po liściach, usypywanie wielkiej góry liści, a potem skok w liście i tak do utraty tchu…


W zależności od tego, w jakim wieku mamy pociechy, gdzie jesteśmy i w jakim gronie się spotkaliśmy, proponujemy:


Podchody z mapką i niespodziankami:

 

Jedna osoba wcześniej przygotowuje mapkę i zaznacza na niej „ukryty skarb’’ (może to być wiadro kasztanów) oraz zaznacza za pomocą patyczków strzałki, w którym kierunku należy iść po skarb: kto pierwszy odnajdzie skarb, ten wygrywa.


Zabawa w chowanego:


Mały lasek lub duży ogród to wspaniałe miejsce do zabawy w chowanego.


Konkurs fotograficzny na zdjęcie kolorowych drzew:


Dzieci lubią odrobinę techniki, więc dajmy im najprostszy aparat lub telefon i niech pobawią się w fotografa i porobią zdjęcia kolorowych drzew.


Znalezienie najśmieszniejszego liścia:


Biegając po liściach, poprośmy dzieci, aby wyszukały według nich najśmieszniejszego liścia.


Znalezienie najdziwniejszego kasztana i żołędzia:


Zbierając kasztany na ludziki, poprośmy dzieci, aby znalazły najdziwniejszego kasztana i żołędzia.


Zrobienie z jednej osoby Pani Jesieni:


Jedna osoba ubiera na siebie pelerynę z worka, a dzieci za pomocą liści i taśmy klejącej robią najpiękniejszą Panią Jesień.


Zbieranie kasztanów na czas:


Dajemy dzieciom wiaderka lub koszyczki i wszystkie zbierają na czas kasztany: kto pierwszy będzie miał całe wiaderko, ten wygrywa.

 

Robienie naszyjników z jarzębiny:


Zabieramy ze sobą nitkę i proponujemy zrobienie naszyjników z jarzębiny i innych darów jesieni.


Robienie ludzików i zwierzątek z patyczków, kasztanów, żołędzi:


Prosimy dzieci, aby spróbowały znaleźć patyczki, kasztany i żołędzie i następnie zrobiły ludziki, którymi będą bawiły się na polu.


Wyścigi rowerowe od jednej górki liści do drugiej:


Prosimy dzieci, aby usypały dwie górki liści w sporej odległości od siebie i robimy im wyścigi rowerowe od jednej górki do drugiej.


Poszukiwanie wiewiórek i zostawianie im orzechów:


Idziemy z dziećmi w miejsce, o którym wiemy, że znajdziemy tam wiewiórki i prosimy pociechy, aby poszukały domków wiewiórek i zostawiły im orzechy na zimę. Resztę darów jesieni zabieramy do domu, aby je wykorzystać do zabawy w domu w deszczowe dni.


Mamy nadzieję, że propozycje się Państwu spodobały i zostaną wykorzystane. Życzymy udanej zabawy.

 

Mama Patrycja

 

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć