Warszawa

Gorączka – co warto o niej wiedzieć

Gorączka – co warto o niej wiedzieć

Prawidłowa temperatura mierzona pod pachą wynosi 36,6 stopni, w jamie ustnej, odbytnicy i w uchu 37 stopni. Gdy przekroczy tę wartość mówimy o stanie podgorączkowym, natomiast przy 38 stopniach o gorączce. Mierzona wieczorem pokaże najczęściej wyższą wartość niż rano.


Wyższa temperatura = gorączka?


Podwyższona ciepłota ciała najczęściej kojarzona jest z chorobą, więc próbujemy od razu ją obniżyć, co nie zawsze jest słuszne. Podwyższenie temperatury ciała jest naturalną reakcją obronną organizmu przed infekcją, pomagając  nam ją zwalczyć, co świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.


Kiedy pojawia się gorączka?


Gorączka występuje najczęściej przy infekcjach wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych  i wtedy towarzyszą jej objawy takie jak ogólne osłabienie, ból głowy, kaszel, katar, bóle mięśniowe czy biegunka.


Nie zawsze musi gorączka świadczyć o chorobie!


Podwyższona temperatura pojawia się na przykład po wysiłku, po silnych emocjach, w trakcie trawienia, owulacji czy u kobiet w ciąży. U niemowląt i dzieci może spowodować ją przegrzanie, pragnienie, płacz, czy ząbkowanie.


Kiedy zachować ostrożność?
Powinniśmy być jednak ostrożni, szczególnie przy wysokiej temperaturze (przekraczającej 39 stopni) u pewnych grup pacjentów. Dotyczy to małych dzieci, które nie są w stanie ocenić i poinformować nas o pogarszającym się samopoczuciu, a ich układ termoregulacji nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty. Gorączka może powodować u nich denaturację białek i  stanowić zagrożenie dla mózgu.  Nie można jej bagatelizować również u kobiet w ciąży, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia płodu,  a także u osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego, u których może dojść do poważnych powikłań ze względu na towarzyszące gorączce podwyższenie tętna.


Dodatkowe objawy towarzyszące – jak zaradzić

  • Pocenie się, które towarzyszy gorączce może prowadzić  do odwodnienia organizmu. Dlatego należy podawać choremu wodę, herbaty ziołowe z lipy, malin czy czarnego bzu.
  • Zimne okłady i odpoczynek powinny również pomóc w początkowym stadium gorączki.


Homeopatia na gorączkę


W przypadku infekcji z gorączką  bardzo pomocne mogą być leki homeopatyczne. Oto kilka przykładów jak je zastosować. Pamiętajmy, aby dobrać odpowiedni lek należy skonsultować się z lekarzem.

 

  1. Jeśli u chorego występuje nagle wysoka gorączka, dreszcze, ból gardła, chory jest niespokojny i blady, to można mu podać lek Aconitum napellus.
  2. Wskazaniem do zastosowania leku Belladonna jest także nagła, wysoka gorączka z bólami głowy o charakterze pulsującym oraz bóle mięśniowe, pacjent jest czerwony i rozpalony „jak piecyk”.
  3. Kiedy chory ma niewielką temperaturę, ale jest przy tym słaby i pojawia się krwisty katar, to należy pomyśleć o leku  Ferrum phosphoricum.
  4. Lek Rhus toxicodendron  będzie przydatny dla chorego, który oprócz gorączki ma silne bóle mięśniowe, dreszcze lub kaszel przy odkrywaniu się, intensywne pragnienie i opryszczkę około wargową.

 

Gdy gorączka utrzymuje się powyżej 2-3 dni, albo dodatkowo pojawiają się objawy towarzyszące takie, jak trudności z oddychaniem, oddawaniem moczu, wymioty, światłowstręt, czy drgawki, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć