Warszawa

Stanowisko AADP

Stanowisko AADP

Chociaż ksylitol to związek naturalny, jego skuteczność została zweryfikowana w wielu badaniach naukowych. Ich wyniki wzbudziły niekłamany zachwyt przedstawicieli medycyny akademickiej.

Trendy w medycynie nie są już wyznaczane przez opinie poszczególnych profesorów, ponieważ skuteczność metod terapeutycznych weryfikuje się na podstawie badań klinicznych. Tym niemniej, towarzystwa zrzeszające naukowców z poszczególnych dziedzin medycyny publikują różnego rodzaju standardy postępowania dla lekarzy w celu zaprezentowana aktualnego stanu najlepszej wiedzy medycznej w danym temacie. Eksperci Amerykańskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej (American Academy of Pediatric Dentistry), organizacji naukowej zrzeszającej 9300 stomatologów dziecięcych z całego świata, dokonali przeglądu publikacji naukowych poświęconych skuteczności ksylitolu. Jego wyniki jednoznacznie dowodzą, że ksylitol skutecznie zapobiega próchnicy u dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Ksylitol zapobiega próchnicy
Zastosowanie ksylitolu w medycynie sięga lat 60. XX w. Stosowano go wówczas dożylnie u pacjentów po operacji, oparzeniach lub w stanie szoku. Był również wykorzystywany jako słodzik dla diabetyków. Dobroczynny wpływ tej substancji na zęby został odkryty w latach 70. W 1975 r. wypuszczono na rynek pierwszą gumę z ksylitolem, mającą zmniejszać ryzyko próchnicy. Już pierwsze badanie naukowe nad skutecznością i bezpieczeństwem ksylitolu wykazało, że średnia ilość zębów zepsutych, wypełnionych lub usuniętych była trzykrotnie większa w grupie osób stosujących gumy z sacharozą (zwykłym cukrem) niż w grupie osób stosujących gumy z ksylitolem.

 

W 1995 r. przeprowadzono badanie porównujące skutki spożywania ksylitolu, sorbitolu i sacharozy. Okazało się, że w jamie ustnej osób, które pięć razy dziennie żuły gumę z ksylitolem, warunki do rozwoju próchnicy były mniej sprzyjające niż w jamie ustnej osób stosujących gumy słodzone sorbitolem lub sacharozą. W grupie przyjmującej ksylitol stwierdzono mniejsze wytwarzanie płytki nazębnej i mniejsze stężenie substancji odpowiedzialnych za rozwój próchnicy, a także mniejszy udział bakterii wywołujących próchnicę w mikroflorze jamy ustnej.

 

Odkryto również, że stosowanie ksylitolu 2-3 razy dziennie przez matki dzieci w wieku od 3 miesięcy do 2 lat zmniejsza ryzyko zakażenia dziecka bakteriami wywołującymi próchnicę aż do 6 roku życia. Zabieg ten jest skuteczniejszy niż fluoryzacja zębów u dzieci i ich lakierowanie w wieku 6, 12 i 18 miesięcy – dzieci matek stosujących ksylitol miały o 70% mniej przypadków próchnicy niż dzieci, u których przeprowadzono wspomniane zabiegi dentystyczne.


Dawkowanie ksylitolu

Zalecane spożycie ksylitolu wynosi 10 g (ok. 2 łyżeczki od herbaty) dziennie. Dawka ta powinna być podzielona na 4-7 porcji. Większe spożycie nie przynosi większych korzyści, natomiast może wywołać niegroźne rozwolnienie, spowodowane zmianą proporcji pomiędzy wodą i substancjami rozpuszczalnymi w treści jelitowej. Działanie przeczyszczające obserwowano u osób spożywających ponad 60 g (4 łyżki stołowe) ksylitolu dziennie. Z drugiej strony, spożycie mniejszej ilości ksylitolu niż 3 g na dobę jest zbyt małe, aby wywołać pozytywny efekt przeciwpróchniczy.

 

Rekomendacje AAPD
W świetle tak jednoznacznych wyników badań naukowych, Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej ogłosiła, że:

  • popiera zastosowanie ksylitolu jako jeden z elementów profilaktyki próchnicy;
  • zaleca kontynuację badań nad rolą sposobu i częstości spożycia ksylitolu w zapobieganiu próchnicy u dzieci; ksylitol jest bowiem dostępny w formie słodyczy (np. lizaków, gum do żucia), leków (zawierają go m.in. niektóre syropy na kaszel), suplementów diety, jak i kosmetyków (past do zębów, płynów do płukania ust);
  • zachęca do określania zawartości ksylitolu na etykietach produktów w celu kontroli ilości jego spożycia.


Weronika Hamerdys


 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć