Warszawa

Język (nie)obcy, czyli kiedy rozpocząć naukę?

Język (nie)obcy, czyli kiedy rozpocząć naukę?

O tym, że znajomość języków obcych jest furtką do lepszej przyszłości, wie każdy rodzic. Powstaje mnóstwo szkół językowych dla coraz młodszych dzieci, które nie do końca dobrze władają nawet językiem ojczystym. Krąży wiele obiegowych opinii na temat nauki języka obcego: jedni są gorącymi zwolennikami rozmawiania z dzieckiem w innym języku jeszcze w okresie płodowym, a inni patrzą na nich pobłażliwie i odkładają problem do momentu, w którym dziecko zasiądzie w szkolnej ławce.

 

Kiedy, więc, rozpocząć naukę języka obcego? Im wcześniej, tym lepiej! Na pewno zauważyliście, że dzieciaki uczą się słów w zaskakująco szybkim tempie. Im wcześniej będą miały styczność z innym językiem, tym szybciej go przyswoją. Zatem rozmowa po angielsku „z brzuszkiem” wcale nie jest pomysłem od parady! A jeśli później zdecydujemy się wysłać malucha do szkoły językowej, zwróćmy uwagę, czy zajęcia są dla niego atrakcyjne. Jeśli będzie się nudził na kursie – nici z efektywnej nauki.

 

Każdy z nas na pewno pamięta czasy, gdy ślęczał nad książkami wkuwając obcojęzyczne słówka. Nie należy to do najprzyjemniejszych doświadczeń. Warto, zatem, wiedzieć, że im dziecko jest młodsze, tym naturalniej przyswaja język obcy, bez potrzeby męczącego powtarzania, a co za tym idzie – poznaje go naprawdę dobrze, najpierw w mowie, potem w piśmie.

 

Wielu rodziców ma jednak obawy, że dziecko, do którego mówi się w dwóch językach naraz, będzie je mylić, mieszać, a w rezultacie żadnego nie przyswoi dobrze. Na szczęście, są to obawy niesłuszne. Dzieci bardzo szybko uczą się rozróżniać dwa języki i je oddzielać. Używając podczas komunikacji jednego z nich, stosują go poprawnie. Okazuje się, że mózg dziecka wychowywanego w środowisku dwujęzycznym rozwija się szybciej i opanowuje więcej niż dziecka uczącego się tylko języka ojczystego.

 

Jakie są domowe sposoby na naukę języka obcego? Opowiadaj dziecku świat! Robiąc śniadanie, jadąc samochodem czy podczas kąpieli, nazywaj przedmioty i wykonywane przez siebie czynności. Innym sposobem jest czytanie bajek w obcym języku lub oglądanie książek obrazkowych i nazywanie rysunków. Treść opowiadania musi być, oczywiście, dostosowana do wieku malucha. Efektywne jest również słuchanie piosenek. Żywa melodia, rytm i rym są bardzo atrakcyjne dla dziecka i szybko przyswajalne. Przydatne mogą okazać się też programy  komputerowe i przeróżne gry edukacyjne, dostosowane do wieku dziecka.

 

Wystarczy przeznaczyć kilkanaście minut dziennie, na przykład na czytanie książeczki czy oglądanie bajki w obcym języku, a ułatwimy naszemu maluchowi start w językową przyszłość!

 

Źródło: Minge N., Minge K., Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Wspólne gry i twórcze zabawy, dzięki którym rozwiniesz jego zdolności, Samo Sedno, Warszawa 2011

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć