Warszawa

Bolesne ząbkowanie - sprawdzone sposoby na uśmierzanie bólu maluszka

Bolesne ząbkowanie - sprawdzone sposoby na uśmierzanie bólu maluszka

Ząbkowanie dzieci to temat trudny i niestety bolesny zarówno dla rodziców, jak również ich małych pociech. Gdy ząbek rośnie, musi przedostać się przez bardzo wąski otwór kostny, co jest czasem przyczyną ogromnego cierpienia naszych maluchów.


Rosnącym ząbkom przeważnie towarzyszy wiele dotkliwych objawów. Pojawiają się one często nawet dwa, trzy miesiące przed samym zębem. Płaczliwość, gorączka, brak apetytu, to tylko niektóre z nich. Jednak nie zawsze bolesne ząbkowanie dotyczy każdego nowego ząbka. Zdarza się, że niektóre zęby wyrastają zupełnie bezboleśnie i zaskakują samych rodziców. Niestety im większe ząbki (np. zęby trzonowe), tym większe prawdopodobieństwo, że jednak dokuczliwe objawy wyrzynania się zębów mogą się pojawić. Bolesne ząbkowanie najczęściej dokucza w nocy (niespokojny, przerywany sen, przebudzenia) oraz podczas ssania (brak apetytu, niechęć do brania piersi, gryzienie piersi).


Sposoby tradycyjne i nowoczesne na bolesne ząbkowanie
Metod radzenia sobie z bólem, który towarzyszy ząbkowaniu jest wiele. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Obecnie do łask wracają metody stosowane dawniej przez nasze prababcie. Na rynku pojawia się również coraz więcej nowoczesnych gryzaków o wymyślnych kształtach oraz produktów farmakologicznych.


Oto 9 sprawdzonych sposobów na bolesne ząbkowanie:


1. Naszyjnik z bursztynu
Coraz większą popularność zdobywa jeden z najstarszych gryzaków – bursztyn. Kwas bursztynowy ma szerokie, pozytywne dla zdrowia działanie. W przypadku bolesnego ząbkowania, dzięki wydalanej kamforze i jodowi, łagodzi ból i przyspiesza gojenie drobnych ran i otarć. Neutralizuje on również kwaśny odczyn śliny dziecka. Ponadto wspomaga odporność i korzystnie jonizuje powietrze. Łańcuszki są specjalnie wytwarzane dla malutkich dzieci tak, aby były bezpieczne – kamienie są oszlifowane i oddzielone od siebie supełkami.


2. Korzeń irysa
Korzeń znany jest również pod nazwą korzeń fiołkowy, ze względu na walory zapachowe. Suszony korzeń irysa zawiera m.in. naturalne olejki eteryczne i żywice, dzięki czemu dziecko chętnie po niego sięga. Gryzaki wykonane z korzenia łagodzą ból i uczucie swędzenia, działają przeciwzapalnie. Zapach i smak uspokaja dziecko, a konsystencja, która w trakcie gryzienia staje się bardziej gumowa, sprawia, że maluchowi łatwiej jest sobie pomóc. Gryzaki z irysa są specjalnie wycinane, aby były bezpieczne i łatwe w użyciu.


3. „Podgryzacze”
Ucisk na dziąsła przynosi dziecku ogromną ulgę. Znaną metodą jest podawanie skórki chleba, jednak zawartość glutenu może być czasem szkodliwa. Najlepsze są schłodzone owoce lub warzywa (banan, jabłko, ogórek, marchewka). Wszystkie jadalne gryzaki powinny być podawane tylko, gdy dziecko posiada już jakieś ząbki lub pod kontrolą dorosłego.


4. Bezpieczne leki
Popularność zdobywają ostatnio preparaty homeopatyczne, takie jak płyn Camilia lub czopki Viburcol. Nie są one szkodliwe dla zdrowia, wykonane z naturalnych składników, a przy odpowiednim stosowaniu uśmierzają ból i działają uspokajająco.


5. Żele przeciwbólowe
Na rynku jest dostępnych wiele żeli do smarowania dziąseł. Są one jednak kontrowersyjne ze względu na zawartość lidokainy, substancji znieczulającej i przeciwbólowej. Popularne żele, to np. Dentinox, Bobodent, Calgel.


6. Gryzaki
Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze gryzaki, które mają pomóc dziecku przy wyżynaniu się konkretnych zębów. Mają przez to wymyślne kształty, umożliwiające bezpośredni dostęp chropowatej powierzchni gryzaka do bolącego miejsca. Nadal cieszą się jednak wielką popularnością tradycyjne gryzaki wodne, które można schłodzić (nie zamrozić!), które dzieci uwielbiają.


7. Masowanie dziąseł i kołysanie
Delikatne pocieranie czystym palcem dziąseł dziecka przynosi ulgę i przygotowuje malucha do późniejszego mycia ząbków.Noszenie, a dokładnie kołysanie dziecka, ma działanie rozluźniające i uspokajające. Pomocne są w tym przypadku chusty i nosidła. Dziecku łatwiej znieść ból, gdy jest blisko serca mamy.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć