Strefa rodzica » Artykuły » Sprzedaż leków poza apteką? Zły pomysł!

Sprzedaż leków poza apteką? Zły pomysł!powiększ

Sprzedaż leków poza apteką? Zły pomysł!

Choć całkiem sporo jeździmy po świecie, to jednak nie zawsze za granicą rozglądamy się za lekami, nasza wiedzą o obowiązujących gdzie indziej zasadach obrotu produktami leczniczymi jest więc nikła. W efekcie – dyskutując na przykład o kanałach dystrybucji leków w Polsce – nie korzystamy z wiedzy i doświadczeń innych, nie uczymy się na cudzych błędach.

Jak zdecydowali inni?

Tymczasem doświadczenia innych, obowiązujące w europejskich krajach zasady obrotu produktami leczniczymi, mogłyby stanowić dla nas doskonałą podpowiedź co warto robić, a czego unikać, na jakie pomysły być otwartym, a przed którymi bronić się wszelkimi dostępnymi sposobami. Jak więc jest gdzie indziej? - W Europie Zachodniej są kraje, w których nie dostanie się żadnego leku na stacji benzynowej, w sklepie spożywczym i drogerii – mówi mecenas Małgorzata Świeca z warszawskiej Kancelarii Prawnej Świeca i Wspólnicy.


I podaje konkretne przykłady. W Francji obrót pozaapteczny jest niedozwolony. Leki na receptę ma prawo wydawać wyłącznie dyplomowany farmaceuta, leki OTC – także technik farmaceutyczny, jednak wyłącznie pod bezpośrednią kontrolą dyplomowanego farmaceuty.


W Austrii sprzedaż leków OTC, poza stosowną ustawą, reguluje tak zwane rozporządzenie rozgraniczające, zawierające załącznik stanowiący listę substancji dopuszczonych do sprzedaży w obrocie pozaaptecznym. Większość pozycji na tej liście jest pochodzenia roślinnego. – Co najważniejsze, brak na niej leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, takich jak aspiryna, paracetamol czy ibuprofen – tłumaczy Małgorzata Świeca. – W Niemczech, podobnie jak w Austrii, obrót pozaapteczny uregulowany jest ustawą i rozporządzeniem o obrocie lekami dopuszczonymi do tej formy sprzedaży. Lista takich leków jest równie ograniczona jak w Austrii. Warto również podkreślić, że osoba prowadząca sprzedaż musi legitymować się pozytywnym wynikiem egzaminu, potwierdzającym jej fachową wiedzę.

W Portugalii do pozaaptecznego obrotu lekami OTC dopuszczono w 2005 roku, warunkiem takiej sprzedaży jest jednak zatrudnienie przez punkt sprzedaży farmaceuty lub technika farmaceutycznego. – Co więcej, leki w tych punktach nie mogą być wystawione w części samoobsługowej, a wydawać je może wyłącznie farmaceuta, technik farmaceutyczny lub inna osoba pod ich bezpośrednim nadzorem – dodaje Małgorzata Świeca.

Na Litwie próbę wprowadzenia leków OTC do obrotu w sklepach ogólnodostępnych i na stacjach benzynowych podjęto w 2013 roku, parlament nie dopuścił jednak do tego. W Czechach sprzedaż leków poza apteką jest zakazana, na stacjach benzynowych i w sklepach dopuszczone do sprzedaży są jedynie suplementy diety. Podobnie jest w Rumunii, gdzie poza aptekami znaleźć można jedynie suplementy, a wszystkie produkty lecznicze, w tym również leki dostępne bez recepty, dostępne są jedynie w aptekach.

- Chorwacja, która jest członkiem Unii Europejskiej od lipca 2013 roku, dysponuje regulacją, która w sposób jednoznaczny określa porządek normatywny leków oraz produktów medycznych. Na mocy ustawy, sprzedaż produktów medycznych poza aptekami jest ograniczona przez Agencję Halmed, która utworzyła listę produktów medycznych, niezaliczających się jednak do grupy leków, dopuszczonych do obrotu w miejscach niebędących aptekami. Każda osoba prawna i fizyczna może sprzedawać produkty, które są zgodne z tą listą, a są to na przykład pampersy, prezerwatywy, pasty do zębów, plastry. W sposób wyraźny i przejrzysty postawiono więc granicę pomiędzy produktami medycznymi i lekami, a te ostatnie dostępne są wyłącznie w aptekach – mówi Małgorzata Świeca.

Nadmierny liberalizm szkodzi

I dodaje, że na tym tle rozwiązania obowiązujące obecnie w Polsce uznać należy za nadmiernie liberalne. – Tendencja do zwiększania skali obrotu pozaaptecznego odbywa się kosztem bezpieczeństwa Polaków i wywołuje zdecydowaną krytykę samorządu aptekarskiego – dodaje Małgorzata Świeca. – Postulaty Naczelnej Rady Aptekarskiej, by zakazać obrotu produktami leczniczymi poza aptekami, należy uznać więc za jak najbardziej zasadne, także z punktu widzenia prawnego. Fundamentalnym argumentem jest realne zagrożenie dla zdrowia publicznego, ze względu na wydawanie produktów leczniczych w warunkach pozaaptecznych, a więc bez odpowiedniej informacji o ich stosowaniu i działaniu. Ten proceder ma charakter notorycznego naruszania przepisów prawa, w szczególności rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego, a także wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych.

Leki poza kontrolą

Jak podkreśla Małgorzata Świeca, obowiązek posiadania odpowiednich kwalifikacji przez osoby wydające produkty lecznicze pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą, ogromna liczba placówek prowadzących sprzedaż leków obiektywnie uniemożliwia przeprowadzenie kontroli zarówno w zakresie przechowywania, jak i wydawania produktów leczniczych. - A taki niekontrolowany obrót skutkuje zagrożeniem zdrowia i życia ludzkiego nie tylko z uwagi na zbyt łatwą dostępność do leków, zbyt lekkomyślne ich stosowanie przez samych zainteresowanych, ale wynika również z braku osoby kompetentnej do udzielania informacji o danym leku oraz braku odpowiednich warunków, w jakich lek winien być przechowywany - dodaje. - Taki stan rzeczy godzi zarówno w samą istotę oraz sens działalności farmaceutów, jak i przede wszystkim w ochronę życia i zdrowia ludzkiego, zagwarantowaną przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej. Ustawa zasadnicza zawiera bowiem kardynalną zasadę, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a na władzach publicznych spoczywa obowiązek ochrony konsumentów przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu.

W związku z obawami pacjentów, a także samych farmaceutów, powstała nawet akcja społeczna, która ma na celu uświadamianie ludziom zagrożeń wynikających z obecnych regulacji prawnych oraz przesłanie stosownych pism do rządu polskiego. Petycję można podpisywać m.in. na stronie lekitylkozapteki.pl.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka! więcej » x
Zobacz » Artykuły
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Sposób na tanią i szybką przeprowadzkę z dziećmi

Sposób na tanią i szybką przeprowadzkę z dziećmi

Stosy paczek, dzieci biegające wokół cennych sprzętów, ważne dokumenty na dnie jednego z kartonów? Jeśli tak wyobrażasz sobie rodzinną przeprowadzkę, koniecznie przeczytaj ten tekst. W rzeczywistości przeprowadzka może wyglądać inaczej. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019