Strefa rodzica » Artykuły » Sprzedaż leków poza apteką? Zły pomysł!

Sprzedaż leków poza apteką? Zły pomysł!powiększ

Sprzedaż leków poza apteką? Zły pomysł!

Choć całkiem sporo jeździmy po świecie, to jednak nie zawsze za granicą rozglądamy się za lekami, nasza wiedzą o obowiązujących gdzie indziej zasadach obrotu produktami leczniczymi jest więc nikła. W efekcie – dyskutując na przykład o kanałach dystrybucji leków w Polsce – nie korzystamy z wiedzy i doświadczeń innych, nie uczymy się na cudzych błędach.

Jak zdecydowali inni?

Tymczasem doświadczenia innych, obowiązujące w europejskich krajach zasady obrotu produktami leczniczymi, mogłyby stanowić dla nas doskonałą podpowiedź co warto robić, a czego unikać, na jakie pomysły być otwartym, a przed którymi bronić się wszelkimi dostępnymi sposobami. Jak więc jest gdzie indziej? - W Europie Zachodniej są kraje, w których nie dostanie się żadnego leku na stacji benzynowej, w sklepie spożywczym i drogerii – mówi mecenas Małgorzata Świeca z warszawskiej Kancelarii Prawnej Świeca i Wspólnicy.


I podaje konkretne przykłady. W Francji obrót pozaapteczny jest niedozwolony. Leki na receptę ma prawo wydawać wyłącznie dyplomowany farmaceuta, leki OTC – także technik farmaceutyczny, jednak wyłącznie pod bezpośrednią kontrolą dyplomowanego farmaceuty.


W Austrii sprzedaż leków OTC, poza stosowną ustawą, reguluje tak zwane rozporządzenie rozgraniczające, zawierające załącznik stanowiący listę substancji dopuszczonych do sprzedaży w obrocie pozaaptecznym. Większość pozycji na tej liście jest pochodzenia roślinnego. – Co najważniejsze, brak na niej leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, takich jak aspiryna, paracetamol czy ibuprofen – tłumaczy Małgorzata Świeca. – W Niemczech, podobnie jak w Austrii, obrót pozaapteczny uregulowany jest ustawą i rozporządzeniem o obrocie lekami dopuszczonymi do tej formy sprzedaży. Lista takich leków jest równie ograniczona jak w Austrii. Warto również podkreślić, że osoba prowadząca sprzedaż musi legitymować się pozytywnym wynikiem egzaminu, potwierdzającym jej fachową wiedzę.

W Portugalii do pozaaptecznego obrotu lekami OTC dopuszczono w 2005 roku, warunkiem takiej sprzedaży jest jednak zatrudnienie przez punkt sprzedaży farmaceuty lub technika farmaceutycznego. – Co więcej, leki w tych punktach nie mogą być wystawione w części samoobsługowej, a wydawać je może wyłącznie farmaceuta, technik farmaceutyczny lub inna osoba pod ich bezpośrednim nadzorem – dodaje Małgorzata Świeca.

Na Litwie próbę wprowadzenia leków OTC do obrotu w sklepach ogólnodostępnych i na stacjach benzynowych podjęto w 2013 roku, parlament nie dopuścił jednak do tego. W Czechach sprzedaż leków poza apteką jest zakazana, na stacjach benzynowych i w sklepach dopuszczone do sprzedaży są jedynie suplementy diety. Podobnie jest w Rumunii, gdzie poza aptekami znaleźć można jedynie suplementy, a wszystkie produkty lecznicze, w tym również leki dostępne bez recepty, dostępne są jedynie w aptekach.

- Chorwacja, która jest członkiem Unii Europejskiej od lipca 2013 roku, dysponuje regulacją, która w sposób jednoznaczny określa porządek normatywny leków oraz produktów medycznych. Na mocy ustawy, sprzedaż produktów medycznych poza aptekami jest ograniczona przez Agencję Halmed, która utworzyła listę produktów medycznych, niezaliczających się jednak do grupy leków, dopuszczonych do obrotu w miejscach niebędących aptekami. Każda osoba prawna i fizyczna może sprzedawać produkty, które są zgodne z tą listą, a są to na przykład pampersy, prezerwatywy, pasty do zębów, plastry. W sposób wyraźny i przejrzysty postawiono więc granicę pomiędzy produktami medycznymi i lekami, a te ostatnie dostępne są wyłącznie w aptekach – mówi Małgorzata Świeca.

Nadmierny liberalizm szkodzi

I dodaje, że na tym tle rozwiązania obowiązujące obecnie w Polsce uznać należy za nadmiernie liberalne. – Tendencja do zwiększania skali obrotu pozaaptecznego odbywa się kosztem bezpieczeństwa Polaków i wywołuje zdecydowaną krytykę samorządu aptekarskiego – dodaje Małgorzata Świeca. – Postulaty Naczelnej Rady Aptekarskiej, by zakazać obrotu produktami leczniczymi poza aptekami, należy uznać więc za jak najbardziej zasadne, także z punktu widzenia prawnego. Fundamentalnym argumentem jest realne zagrożenie dla zdrowia publicznego, ze względu na wydawanie produktów leczniczych w warunkach pozaaptecznych, a więc bez odpowiedniej informacji o ich stosowaniu i działaniu. Ten proceder ma charakter notorycznego naruszania przepisów prawa, w szczególności rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego, a także wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych.

Leki poza kontrolą

Jak podkreśla Małgorzata Świeca, obowiązek posiadania odpowiednich kwalifikacji przez osoby wydające produkty lecznicze pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą, ogromna liczba placówek prowadzących sprzedaż leków obiektywnie uniemożliwia przeprowadzenie kontroli zarówno w zakresie przechowywania, jak i wydawania produktów leczniczych. - A taki niekontrolowany obrót skutkuje zagrożeniem zdrowia i życia ludzkiego nie tylko z uwagi na zbyt łatwą dostępność do leków, zbyt lekkomyślne ich stosowanie przez samych zainteresowanych, ale wynika również z braku osoby kompetentnej do udzielania informacji o danym leku oraz braku odpowiednich warunków, w jakich lek winien być przechowywany - dodaje. - Taki stan rzeczy godzi zarówno w samą istotę oraz sens działalności farmaceutów, jak i przede wszystkim w ochronę życia i zdrowia ludzkiego, zagwarantowaną przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej. Ustawa zasadnicza zawiera bowiem kardynalną zasadę, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a na władzach publicznych spoczywa obowiązek ochrony konsumentów przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu.

W związku z obawami pacjentów, a także samych farmaceutów, powstała nawet akcja społeczna, która ma na celu uświadamianie ludziom zagrożeń wynikających z obecnych regulacji prawnych oraz przesłanie stosownych pism do rządu polskiego. Petycję można podpisywać m.in. na stronie lekitylkozapteki.pl.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Recenzja aplikacji mobilnej Blix więcej » x
Zobacz » Artykuły
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie. więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Kiedy pogoda dopisuje chyba nikt nie lubi siedzieć w domu. Wiosna to idealna pora roku do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić to kreatywnie? więcej »
Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Krzyki, płacz, tupanie nogami czy agresywne zachowania jednak mogą pojawić się także w każdym wieku nie tylko w stosunku do rodziców, ale także rówieśników. więcej »
Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Po pierwsze: Polacy czytają książki. Po drugie: kochają teatr. Po trzecie: mają mnóstwo pasji, wiedzy i zapału do jej poszerzania. Niektóre smutne stereotypy krążące o Polakach legły w gruzach podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze.. więcej »
LEGOLAND Billund Resort - poznaj atrakcje i pobierz BEZPŁATNY BILET

LEGOLAND Billund Resort - poznaj atrakcje i pobierz BEZPŁATNY BILET

Już od 70 lat dzieci (a czasem i dorośli) bawią się fenomenalnymi klockami LEGO®. To właśnie z nimi do dzisiaj wielu kojarzy Danię. Sukces klocków przełożył się w 1968 roku na otwarcie niezwykłego parku rozrywki LEGOLAND w miejscowości Billund. więcej »
Najbardziej uśmiechnięta z majówek: ogólnopolski "Festiwal Uśmiechu. Kraina lalek, cyrku i zabawy" już 4 maja w Opolu
Patronat CzasDzieci.pl

Najbardziej uśmiechnięta z majówek: ogólnopolski "Festiwal Uśmiechu. Kraina lalek, cyrku i zabawy" już 4 maja w Opolu

"Festiwal Uśmiechu. Kraina lalek, cyrku i zabawy" odbędzie się 4 maja 2019 roku w godzinach 13.00-19.00 na Placu Wolności w Opolu. Impreza jest jednocześnie wydarzeniem towarzyszącym XXIX Ogólnopolskiemu Festiwalowi Teatrów Lalek w Opolu. więcej »
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - dlaczego warto kupić je oddzielnie?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - dlaczego warto kupić je oddzielnie?

Wiosna i lato to ten okres w roku, kiedy słońce lubi świecić nam w oczy. Z jednej strony to dobrze, ponieważ przy takiej pogodzie możemy zaopatrzyć nas organizm w odpowiednią dawkę witaminy D, z drugiej jednak zdecydowana większość z nas nie lubi być oślepiona przez słońce i dzieci nie są tutaj wyjątkiem. więcej »
Gratka dla graczy - Poradnik do Robloxa

Gratka dla graczy - Poradnik do Robloxa

Wszystkim graczom, zarówno początkującym, jak i fascynatom, polecamy naszą nowość - wyjątkowy i wyczerpujący przewodnik po świecie Robloxa. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Na aktywny i pełen wrażeń wypoczynek w promieniach słońca jest mnóstwo pomysłów.  

Festiwal na Czasie!

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo. 10 miast, 10 miesięcy, 3 generacje! Sprawdźcie szczegóły...  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019