Warszawa

Dobre oświetlenie dziecięcego pokoju - dlaczego jest tak ważne?

Dobre oświetlenie dziecięcego pokoju - dlaczego jest tak ważne?

Stały dopływ światła wpływa na właściwy rozwój dziecka. Ważne jest, aby zapewnić naszym pociechom dostęp do światła słonecznego, które korzystnie wpływa na wzrost dziecka i na jego samopoczucie. W jaki sposób zapewnić dobre oświetlenie dziecięcego pokoju i dlaczego jest ono istotne?


Urządzanie dziecięcego pokoju


Przy aranżowaniu pokoju dla dziecka należy zadbać, aby w optymalny sposób przestrzeń ta spełniała różne funkcje – z jednej strony ma być to sypialnia dziecka, a z drugiej pokój zabaw i nauki. Światło jest bardzo ważnym elementem aranżacji pomieszczenia. Powinno ono sprzyjać zabawie i nauce, ale też zapewniać odpowiedni odpoczynek po aktywnym dniu. Dzieci bardzo lubią spać w pokoju, w którym zapewniony jest stały dopływ światła. W królestwie naszej pociechy warto więc zamontować duże okno zapewniające dopływ światła słonecznego oraz niewielką lampkę, którą będzie można zapalić w nocy, aby dziecko nie bało się ciemności.


Jasno i bezpiecznie


Okna w pokoju dziecka muszą zapewniać najmłodszym maksimum bezpieczeństwa. W pokojach małych dzieci w klamkach okien warto zamontować zamki uniemożliwiające ich otwarcie przez dziecko bez kontroli dorosłych. Dostęp światła naturalnego do pokoju dziecięcego jest wprost konieczny, ponieważ dziecko powinno mieć z nim stały kontakt, który powoduje, że w jego organizmie produkowana będzie witamina D niezbędna dla zdrowego wzrostu kości.


Dzięki naturalnemu doświetleniu pokoi dziecięcych dziecko może się swobodnie bawić. Będzie miało lepszy nastrój i łatwiej nauczy się nowych rzeczy.


Nawet jeśli pokój dziecięcy znajduje się na ostatniej kondygnacji domu, czyli na poddaszu, można zapewnić optymalne doświetlenie pomieszczenia dzięki oknom dachowym. Dobrze by było, aby okna miały blokadę uniemożliwiającą jego otwarcie przez małe dziecko. W ofercie np. firmy Velux znajdują się bezpieczne okna dachowe z energooszczędną szybą laminowaną rekomendowane do pokoi dziecięcych. Jeśli nawet doszłoby do jej stłuczenia, np. w wyniku rzucenia w szybę ciężkiego przedmiotu przez dziecko, szyba nie wypadnie ze skrzydła i nie rozbije się na drobne kawałki. Okno dachowe w pokoju dziecięcym powinno mieć także zapewnioną dobrą wentylację oraz wbudowany filtr powietrza zatrzymujący kurz i owady. Rekomendowane będą one szczególnie dla dzieci z alergiami.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć