Strefa rodzica » Artykuły » Dobry żłobek dla Twojego dziecka

Dobry żłobek dla Twojego dziecka    powiększ

Dobry żłobek dla Twojego dziecka

Rodzina jest instytucją, która charakteryzuje się występowaniem różnych stosunków zachodzących między jej członkami. Realizuje ona również podstawowe funkcje społeczne, czyli takie, bez których społeczeństwo istnieć i funkcjonować nie może. Funkcje te są ściśle związane ze omawianą wcześniej strukturą rodziny, czyli układem ról i pozycji społecznych w danym środowisku rodzinnym.

  
Pytanie brzmi, czym właściwie są te funkcje i jakie ma to znaczenie w rozwoju dziecka?   


Otóż według pedagoga Zbigniewa Tyszki są to cele, do których zmierza życie i działalność rodzinna, oraz zadania, które pełni rodzina, zaspokajając potrzeby swych członków i całego społeczeństwa. Jak już wcześniej wspomniano, potrzeb tych jest bardzo wiele i wrastają one wraz z naszym stażem życiowym, a skoro ich zaspokojeniu służyć mają właśnie specjalnie określone ku temu funkcje, warto przyjrzeć im się bliżej.     Jeden z takich podziałów przedstawia znany pedagog i wychowawca Kowalski, twierdząc, że istnieją trzy główne funkcje rodziny: prokreacyjna, wychowawcza i gospodarcza. Mówiąc o funkcji prokreacyjnej na myśli ma wydawanie na świat potomstwa, natomiast funkcja wychowawcza wiąże się z przygotowywaniem tego potomstwa do pełnienia w przyszłym życiu odpowiednich ról społecznych. Z kolei funkcja gospodarcza niesie za sobą obowiązek zabezpieczenia odpowiednich warunków godnego życia i zaspokajania codziennych potrzeb członków rodziny. Z kolei Maria Ziemska widzi to nieco inaczej. Również zaznacza rolę funkcji prokreacyjnej, której zadaniem jest utrzymywanie ciągłości biologicznej, ale ponadto wymienia również inne.   


W związku z tym, jako że rola rodziny jest tak istotne i jako, że równie istotne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do opuszczenia rodzinnego domu i uczenie go tego, co najważniejsze już do najmłodszych lat, warto jest przemyśleć dokładnie sprawę przedszkola oraz żłobka. Nie ma powodu, aby bać się i kierować stereotypami utwierdzającymi nas tylko w przekonaniu, że najlepiej, aby dziecko jak najdłużej zostało przy mamie , bo tylko ona zajmie się nim najlepiej – fakt, tak jest, ale to nie wszystko. Dziecko musi jak najszybciej uczyć się relacji społecznych, a najlepiej poprzez niekonwencjonalne metody, jakie oferuje nasz żłobek.   


Zapraszamy do żłobka Montessori www.wesolekoziolki.pl!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Dobry tekst. Należy pamiętać, że wybór żłobka będzie miał duże znaczenie dla przyszłości naszej pociechy. To tam w dużej mierze będzie wychowane i musimy znaleźć placówkę o takim profilu, który będzie przypominał dom

dodany: 2014-04-25 10:31:20, przez: Tata


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Pragniesz diametralnie odmienić wnętrze swojego mieszkania nie przeprowadzając przy tym generalnego remontu? W takim razie sięgnij po fototapetę!
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie. więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Kiedy pogoda dopisuje chyba nikt nie lubi siedzieć w domu. Wiosna to idealna pora roku do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić to kreatywnie? więcej »
Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Krzyki, płacz, tupanie nogami czy agresywne zachowania jednak mogą pojawić się także w każdym wieku nie tylko w stosunku do rodziców, ale także rówieśników. więcej »
Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Po pierwsze: Polacy czytają książki. Po drugie: kochają teatr. Po trzecie: mają mnóstwo pasji, wiedzy i zapału do jej poszerzania. Niektóre smutne stereotypy krążące o Polakach legły w gruzach podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze.. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Kino na Święta

Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie.  

Festiwal na Czasie!

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo. 10 miast, 10 miesięcy, 3 generacje! Sprawdźcie szczegóły...  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019