Warszawa

Smartfony i tablety - szansa czy zagrożenie?

Smartfony i tablety - szansa czy zagrożenie?

Wchodząc w XXI wiek zaczęliśmy się stawać pokoleniem coraz bardziej informatycznym. Czy nowinki technologiczne są szansą czy zagrożeniem dla rozwoju dziecka?

 

Obecnie ciężko wyobrazić sobie życie bez tego typu urządzeń - otaczają nas one na każdym kroku. Nie tylko telewizory i komputery stały się częścią naszego życia. Dodatkowo te pierwsze bardzo zmieniły się od chwili powstania. Stały się bardziej wszechstronne i potrafią zastąpić komputer np. podczas korzystania z Internetu. Ważnym elementem rozwoju technologicznego jest miniaturyzacja. To ona doprowadziła do powstania smartfonów i tabletów, które coraz szybciej wchodzą w nasze życie. Jeszcze kilka lat temu, żeby mieć przy sobie telefon, aparat fotograficzny, GPS, mp3 czy dostęp do internetu trzeba było nosić ze sobą kilka ciężkich urządzeń. Teraz możemy mieć wszystko w jednym małym, lekkim smartfonie lub tablecie.

 

Świat informatyczny otacza nie tylko dorosłych, ale także dzieci i to właśnie one są najbardziej podatne na jego wpływ. Reklamy tych urządzeń pobudzają dziecięcą ciekawość i przyciągają jak magnez. A rodzice bardzo często ulegają prośbom dzieci...

 

Zalety i wady urządzeń mobilnych

 

Ogromną zaletą nowoczesnych urządzeń jest ich mobilność. Dzięki nim możemy zająć na chwile dziecko np. podczas długiej podróży. Jednak należy zwracać uwagę na to, co dziecko robi. Aplikacji przygotowanych specjalnie dla nich jest coraz więcej. Nie wszystkie są jednak tak samo dobre i pożyteczne dla rozwoju dziecka. Ważne jest, aby wcześniej samodzielnie sprawdzić takie aplikacje.

 

Producenci prześcigają się w pomysłach, ale także stosują pewne manipulacje, które mają jeszcze bardziej przyciągać dzieci. Niektóre aplikacje, z pozoru darmowe, przepełnione są kolorowymi reklamami, na które dzieci wyjątkowo zwracają uwagę. Należy pamiętać, że dzieci szybko się uczą i należy kontrolować to co robią, ponieważ po chwili nieuwagi może się okazać, że grają w coś, czego wcale im nie daliśmy. W dzisiejszych czasach ciężko odizolować dziecko od smartfonów i tabletów, jeśli rodzice sami ich używają. Dlatego kontrola treści i czasu spędzanego z tymi urządzeniami jest najważniejsza.

 

Czy istnieją "dobre gry"?

 

Nad tym, że gry dla dzieci powinny być pozbawione przemocy nie trzeba dyskutować. Jednak czy pozostałe gry są odpowiednie dla dziecka? Niekoniecznie. Zbyt trudne gry zmuszają dziecko do wielokrotnego powtarzania tych samych czynności co może powodować u niego smutek, a nawet zdenerwowanie. A nadmierne pobudzenie wieczorową porą może mieć wpływ na trudności choćby w zasypianiu.

 

Obojętnie jak dobre by były oferowane aplikacje, nie zastąpią one kontaktu z innymi dziećmi. Kilka i kilkanaście lat temu dzieci bawiły się wyłącznie na podwórkach i nie można powiedzieć, że rozwijały się gorzej. Dlatego nie ma sensu przypisywać tym urządzeniom nadzwyczajnych zasług.

 

Nowoczesne urządzenia obsługiwane są najczęściej  za pomocą ruchu palców. Może to mieć wpływ na późniejsze trudności w posługiwaniu się kredkami czy długopisem. Dlatego warto jest zaopatrzyć się w rysik, który może zminimalizować to zagrożenie, a jednocześnie idealnie przydać się do rysowania w specjalnie przygotowanych do tego programach.

 

Rozsądne używanie tabletów i smartfonów może wspomóc rozwój dziecka i nauczyć je poruszać się w technologicznym świecie. Jednak nadmierne korzystanie przez dziecko z tego typu urządzeń może mieć z pewnością wpływ na formy spędzania wolnego czasu w starszym wieku. Dlatego zanim zdecydujemy się na wprowadzenie dziecka w świat nowych technologii, warto odpowiedzialnie rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, tak aby obrać odpowiednią drogę wychowawczą w tym obszarze.

 

Karol

Komentarze

Więcej

Warto zobaczyć