Strefa rodzica » Artykuły » Smartfony i tablety - szansa czy zagrożenie?

Smartfony i tablety - szansa czy zagrożenie?powiększ

Smartfony i tablety - szansa czy zagrożenie?

Wchodząc w XXI wiek zaczęliśmy się stawać pokoleniem coraz bardziej informatycznym. Czy nowinki technologiczne są szansą czy zagrożeniem dla rozwoju dziecka?

 

Obecnie ciężko wyobrazić sobie życie bez tego typu urządzeń - otaczają nas one na każdym kroku. Nie tylko telewizory i komputery stały się częścią naszego życia. Dodatkowo te pierwsze bardzo zmieniły się od chwili powstania. Stały się bardziej wszechstronne i potrafią zastąpić komputer np. podczas korzystania z Internetu. Ważnym elementem rozwoju technologicznego jest miniaturyzacja. To ona doprowadziła do powstania smartfonów i tabletów, które coraz szybciej wchodzą w nasze życie. Jeszcze kilka lat temu, żeby mieć przy sobie telefon, aparat fotograficzny, GPS, mp3 czy dostęp do internetu trzeba było nosić ze sobą kilka ciężkich urządzeń. Teraz możemy mieć wszystko w jednym małym, lekkim smartfonie lub tablecie.

 

Świat informatyczny otacza nie tylko dorosłych, ale także dzieci i to właśnie one są najbardziej podatne na jego wpływ. Reklamy tych urządzeń pobudzają dziecięcą ciekawość i przyciągają jak magnez. A rodzice bardzo często ulegają prośbom dzieci...

 

Zalety i wady urządzeń mobilnych

 

Ogromną zaletą nowoczesnych urządzeń jest ich mobilność. Dzięki nim możemy zająć na chwile dziecko np. podczas długiej podróży. Jednak należy zwracać uwagę na to, co dziecko robi. Aplikacji przygotowanych specjalnie dla nich jest coraz więcej. Nie wszystkie są jednak tak samo dobre i pożyteczne dla rozwoju dziecka. Ważne jest, aby wcześniej samodzielnie sprawdzić takie aplikacje.

 

Producenci prześcigają się w pomysłach, ale także stosują pewne manipulacje, które mają jeszcze bardziej przyciągać dzieci. Niektóre aplikacje, z pozoru darmowe, przepełnione są kolorowymi reklamami, na które dzieci wyjątkowo zwracają uwagę. Należy pamiętać, że dzieci szybko się uczą i należy kontrolować to co robią, ponieważ po chwili nieuwagi może się okazać, że grają w coś, czego wcale im nie daliśmy. W dzisiejszych czasach ciężko odizolować dziecko od smartfonów i tabletów, jeśli rodzice sami ich używają. Dlatego kontrola treści i czasu spędzanego z tymi urządzeniami jest najważniejsza.

 

Czy istnieją "dobre gry"?

 

Nad tym, że gry dla dzieci powinny być pozbawione przemocy nie trzeba dyskutować. Jednak czy pozostałe gry są odpowiednie dla dziecka? Niekoniecznie. Zbyt trudne gry zmuszają dziecko do wielokrotnego powtarzania tych samych czynności co może powodować u niego smutek, a nawet zdenerwowanie. A nadmierne pobudzenie wieczorową porą może mieć wpływ na trudności choćby w zasypianiu.

 

Obojętnie jak dobre by były oferowane aplikacje, nie zastąpią one kontaktu z innymi dziećmi. Kilka i kilkanaście lat temu dzieci bawiły się wyłącznie na podwórkach i nie można powiedzieć, że rozwijały się gorzej. Dlatego nie ma sensu przypisywać tym urządzeniom nadzwyczajnych zasług.

 

Nowoczesne urządzenia obsługiwane są najczęściej  za pomocą ruchu palców. Może to mieć wpływ na późniejsze trudności w posługiwaniu się kredkami czy długopisem. Dlatego warto jest zaopatrzyć się w rysik, który może zminimalizować to zagrożenie, a jednocześnie idealnie przydać się do rysowania w specjalnie przygotowanych do tego programach.

 

Rozsądne używanie tabletów i smartfonów może wspomóc rozwój dziecka i nauczyć je poruszać się w technologicznym świecie. Jednak nadmierne korzystanie przez dziecko z tego typu urządzeń może mieć z pewnością wpływ na formy spędzania wolnego czasu w starszym wieku. Dlatego zanim zdecydujemy się na wprowadzenie dziecka w świat nowych technologii, warto odpowiedzialnie rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, tak aby obrać odpowiednią drogę wychowawczą w tym obszarze.

 

Karol


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Badanie czystości pochwy - co wykrywa i jak... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Badanie czystości pochwy - co wykrywa i jak się do niego przygotować?

Badanie czystości pochwy - co wykrywa i jak się do niego przygotować?

Zakażenia bakteryjne i grzybicze są niezwykle częstymi kobiecymi infekcjami. Jeżeli lekarz zaobserwuje stan zapalny lub też wywiad wskaże jego podejrzenie, zalecenie wykonania badania czystości pochwy jest jak najbardziej zasadne. Co dokładnie sprawdza owo badanie i jak się do niego przygotować? więcej »
Co ucieszy twoje dziecko? Zabawki dla dzieci, które pokocha każdy maluch

Co ucieszy twoje dziecko? Zabawki dla dzieci, które pokocha każdy maluch

Dzieci uwielbiają zabawę. Mimo olbrzymiej wyobraźni, która pozwala nieraz zrobić "coś z niczego" i spędzić miło czas z lalką z gałganków lub piramidą z puszek, większość z nich wciąż marzy o gotowych pluszakach czy klockach dla dzieci. więcej »
Zabierz dziecko na wakacje do Legolandu i przeżyj przygodę na promie!

Zabierz dziecko na wakacje do Legolandu i przeżyj przygodę na promie!

Położony w Danii park rozrywki Legoland to wyjątkowe miejsce, w którym wszystko zbudowane jest z kultowych klocków Lego. Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale także dorośli, dlatego wycieczka do tej krainy może być ciekawym przeżyciem zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. Jak ją zorganizować, by wszyscy świetnie się bawili? Najlepiej wybrać pełen atrakcji prom! więcej »
Wyprawka dla noworodka - lista rzeczy, które powinny się w niej znaleźć

Wyprawka dla noworodka - lista rzeczy, które powinny się w niej znaleźć

Narodziny dziecka to jedno z najwspanialszych i najbardziej wyjątkowych wydarzeń w życiu młodych rodziców. Aby w pełni cieszyć się cudem narodzin własnego maluszka, warto odpowiednio wcześnie przygotować sobie listę rzeczy, o które należy zadbać jeszcze zanim pojawi się na świecie więcej »
Dni wolne w roku szkolnym 2019/2020

Dni wolne w roku szkolnym 2019/2020

Ze względu na zbliżający się koniec wakacji sporządziliśmy dla Was zestawienie dni wolnych od zajęć w przyszłym roku szkolnym 2019/2020. więcej »
Powrót do Przyjaciół

Powrót do Przyjaciół

Dni stają się coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze, a liście na drzewach zmieniają swój odcień z intensywnie zielonego na żółtawo-pomarańczowy - to znak, że nadciąga czas, który najchętniej odłożylibyśmy na nieco później... więcej »
Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Nasz pierwszak jest jeszcze małym dzieckiem. Książki, zeszyty, piórnik, drugie śniadanie, ulubiony pluszak ? wszystko to sporo waży... więcej »
Zostań głosem Cartoon Network!

Zostań głosem Cartoon Network!

Cartoon Network ogłasza konkurs promujący nowe odcinki popularnych kreskówek "Atomówki" oraz "Między nami, Misiami!", skierowany do wszystkich dzieci, które mają ochotę spróbować swoich sił w dubbingu. więcej »
Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu? więcej »
Pierwszy raz w przedszkolu

Pierwszy raz w przedszkolu

Niebawem zacznie się nowy rok szkolny, także dla maluchów. W artykule piszemy o tych, które właśnie zaczynają swoją przygodę z przedszkolem. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Szkoła na Czasie

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu?  
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Weekend na Czasie

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

Koszyk, napoje, przysmaki, koc i w drogę! Piknik to jeden z milszych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu latem.  

Temat na Czasie!

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

W Empiku znajdziesz wszystko, co uczeń mieć powinien...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019