Warszawa

Jakie buty? Cechy obuwia wspierające rozwój psychomotoryczny Twojego dziecka

Jakie buty? Cechy obuwia wspierające rozwój psychomotoryczny Twojego dziecka

Obuwie nie jest jedynie dekoracyjnym elementem ubioru. Pełni funkcje wspierania, wzmacniania, i ewentualnego korygowania pracy układu narządów ruchu.
Sposób życia, akceleracja ogólnego rozwoju dziecka oraz ogólna tendencja do niskiej aktywności ruchowej wpływają negatywnie na fizjologiczny proces dojrzewania i rozwoju struktur kostno-mięśniowych stóp. Często prowadzą do powstawania deformacji stóp: płaskostopia, koślawości - co może skutkować zburzeniem rozwoju stawów kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupa z wadą postawy podczas stania i problemami z chodzeniem. Obuwie może ten negatywny proces zahamować, odwrócić, zaś w przypadku rozwoju fizjologicznego wzmacniać go.                                              
 

Prawidłowe obuwie powinno charakteryzować się następującymi cechami:

Cholewka (górna część buta)
  • Skórzana (higieniczna) z miękką wyściółką. (zapewni wentylację powietrza oraz komfort użytkowania w odróżnieniu do materiałów syntetycznych).

  • Wysoka – powinna sięgać powyżej kostek bocznych, dokładnie obejmując ich okolicę. Tak dopasowana cholewka ograniczy zdecydowanie urazowość.

  • Z mocnym wydłużonym zapiętkiem – sztywnikiem wewnątrz cholewki – z niepodatnego na odkształcenia materiału. Zapewnia to prawidłową stabilizację stopy podczas stania i w każdej fazie chodu (łatwo sprawdzić jej jakość poprzez próbę naciśnięcia tylnej części buta-pięty, opór, twardość to dobry znak).

  • Odpowiednio wykrojona i zbudowana na prawidłowym kopycie (dobra szerokość i wysokość, umożliwiająca prawidłowe ustawienie i trzymanie stopy).

  • Eliminująca konflikty ze stopą (kształt, płaskie szwy, odciążenia miejsc wrażliwych, odpowiednia tęgość,  – zapewnią komfort i zachowają funkcję).

  • Ustawiona pod kątem prostym w stosunku do podeszwy. Ustawienie osi tylnej cholewki nie powinno ani koślawić ani szpotawić stępu (postaw parę butów zapiętkiem do siebie i spójrz czy cholewka – „piętka” jest ustawiona po kątem prostym do podłoża).

 

Podeszwa
  • Spód (podeszwa) w odcinku przednim powinien być zwrócony lekko do środka – około 10-150 oraz być na tyle szeroki by nie blokować swobodnego ustawiania się przodostopia – ruchu palców stopy. Wąskie obuwie powoduje wzajemne zachodzenie palców na siebie. Zazwyczaj prowadzi to do wystąpienia w późniejszym etapie schorzenia nazwanego halluksami czyli koślawością palucha, bolesnego, nieestetycznego i znacząco negatywnie wpływającego na biomechanikę chodu. Brak ruchów palców uniemożliwia kształtowanie się naturalnych łuków stopy.

  • Czubek podeszwy może być lekko uniesiony – około 5-6 mm. dla poprawienia mechanizmu tak zwanego przekolebania stopy oraz zapobiegania, jakże częstemu u dziecka zahaczaniu przodem buta o podłoże.

  • Wysokość obcasa wraz z podeszwą nie powinna przekraczać:

- do 0,5 cm – do 3 roku życia

- do 1,0 cm do 6 roku życia

- 1,5 cm do 12 roku życia

- 2cm powyżej 12 roku życia

  • Obcas Thomas’a jako standard w profilaktyce koślawości stóp.

  • Brak poślizgu (zelówki i obcasa).

  • Fizjologiczny kształt ściółki kopyt, podeszwy i podpodeszwy.

 

Obuwiem w 100% posiadającym wymienione tu cechy jest obuwie MEMO. Poprzez zastosowany system diagnostyczny w podeszwie, obuwie MEMO umożliwia sprawdzenie czy stopy naszych dzieci rozwijają się prawidłowo - czy wymagają wsparcia w postaci wkładek korygujących wadę. Buty Memo zapewnią ciągły monitoring rozwoju stóp naszych dzieci.

Dobre buty to niestety rzadkość. But który jest modny nie musi być butem niefizjologicznym. Wymagajmy od producentów uwzględniania cech anatomicznych i rozwojowych w produkowanym obuwiu. Potwierdzeniem, że jest to jednak możliwe, choć dość trudne, są produkowane w Polsce buciki Memo. Pamiętajmy buty zawsze możemy wymienić, stóp niestety nie.  Pełną kolekcję obuwia Memo oraz więcej informacji na temat prawidłowego obuwia, sposobu doboru obuwia oraz problemów ze stopami znajdziecie Państwo na stronie:

 

www.memoinfo.pl

 

Wady a obuwie

 

Koślawość stępów, stopy koślawo-płaskie, stopy płasko-koślawe – obuwie Memo, posiadające wszelkie cechy prawidłowego obuwia zdrowotnego dla dzieci, koniecznie z obcasem Thomasa oraz w zależności od stopnia wady uzupełnione wkładkami korekcyjnymi.

Szpotawość stępów – obuwie indywidualne na miarę, z odwróconym obcasem Thomasa oraz wyposażone w wkładki korekcyjne wg zaleceń lub Memo z indywidualnymi wkładkami korekcyjnymi.

MPD (mózgowe porażenie dziecięce), przepukliny oponowo-rdzeniowe, stopy w schorzeniach neurologicznych – standardowe obuwie dla dzieci z MPD tzw. Memo Active Plus posiadające specjalny zapiętek gorsetowy oraz elementy typowe dla tego typu schorzenia z wkładkami ortopedycznymi wg zaleceń.

 
Dr n. med. Ryszard Tomasz Perner, chirurg ortopeda, traumatolog
MDH SP.ZO.O.
TYMIENIECKIEGO 22/24
ŁÓDŹ, TEL. (42) 674 83 33
 

1/5
1/5
2/5
2/5
3/5
3/5
4/5
4/5
5/5
5/5

Komentarze

Ja mojej małej kupuję buty na http://e-butydladzieci.pl/ mają tam bardzo duży wybór różnych bucików dla dzieci od zimowych, po ortopedyczne i letnie sandałki. Buty są od polskich producentów więc sa solidne i dobrze wyprofilowane

dodany: 2016-12-27 19:59:29, przez: karcia

Krynia, chyba źle rozumiesz profilaktykę zdrowych stóp - memo ma twarde i grube podeszwy i usztywniane kostki - to jest twoim zdaniem profilaktyka? To dyby dla stóp dziecka.

dodany: 2012-11-09 08:56:58, przez: Wiolka

Ja też ubieram dzieci w Memo i nie rozumiem, dlaczego mogłaby być złe? Sa profilaktyczne, zdrowe i fajnie wyglądają:)

dodany: 2012-09-24 14:01:01, przez: Krynia

Ja moja córeczka krzywiła kolanka, lekarz zalecił ćwiczenia i właśnie buty Memo. Według mnie sa dobre, córcia robi postepy, a to chyba najlpesza ocena dla tych butów:)

dodany: 2012-09-24 01:39:01, przez: Karolina

Buty memo mają bardzo sztywną podeszwę jesli jeszcze założymy do tego wkładkę to dziecko ma usztywnione stopy i staw skokowy.Chodzi jak w butach narciarskich czy gipsie, pełnymi stopami w ogole ich nie zginając. Straszne! Ja zafundowałam to mojej 2 letniej córce i teraz bardzo tego żałuję. Są inne firmy oferujące obuwie korekcyjne np. aurelka, superfit i inne które są lżejsze dla nogi i dla portfela rodzica też

dodany: 2012-07-02 13:23:36, przez: zuza

"Wysoka – powinna sięgać powyżej kostek bocznych. dokładnie obejmując ich okolicę. Tak dopasowana cholewka ograniczy zdecydowanie urazowość" - co za nonsens. Zaloz takie buty i sie w nich przejdz. Koszmar. Jak w narciarskich. Urazowosc? Dziecko o normalnej wadze i motoryce naprawde musialoby robic niezle akrobacje zeby nabawic sie kontuzji. Lato idzie - NA BOSO I NA TRAWE.

dodany: 2010-06-08 12:52:55, przez: Pozdrawiam

moja coreczka ma 2 latka a juz w ma wade koslawa stope palce pałeczkowate i chaluksy masakra

dodany: 2009-12-06 21:06:48, przez: anna

Nie stosowałabym butów Memo w ramach profilaktyki wad stóp u dziecka ,a rodzice często tak własnie myślą o tego rodzaju obuwiu.Taki ortopedyczny bucik dla zdrowej stopy to tylko ograniczanie jej prawidłowego rozwoju.

dodany: 2008-12-19 20:00:15, przez: magda-fizjoterapeuta

Jestem mamą 7-letniej dziewczynki, która ma lekką nadwagę i miała problemy z koślawieniem pięt i kolan. Od 1, 5 roku chodzi w butach Memo i wkładce pomarańczowej. Rezultat było widać już po 6 miesiącach, teraz koślawość nadal ustępuje. Jestem bardzo zadowolona z tych butów.

dodany: 2008-11-04 13:35:09, przez: Izula

Od kilku lat kupujemy dla córki buty firmy Memo, efekt żadnego pewne wady nie da się skorygowac, więc tylko wyrzucone pieniądze,a inne firmy również polecają ciekawe buty ortopedyczne, które są lżejsze dla naszego portfela.

dodany: 2008-05-01 14:01:31, przez: Aga

Fantastycznie, ze na naszym rynku są dostępne takie buciki, które dobrze kształtują stopy dziecka. Moja córka chodzi w butach Memo i jesteśmy bardzo zadowolone z efektów

dodany: 2008-03-28 12:10:04, przez: Daria

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć