Warszawa

Udar cieplny

Udar cieplny

Udar cieplny jest to stan, w którym dochodzi do przegrzania organizmu w efekcie czego temperatura ciała może wynosić aż 42ºC. Ryzyko wystąpienia udaru jest wyższe u osób starszych i u dzieci, u których mechanizmy termoregulacji nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

 

Przyczyny wystąpienia udaru cieplnego u dziecka

 

Do przegrzania organizmu u dziecka najczęściej dochodzi w wyniku niedostosowania ubioru dziecka do temperatury otoczenia i wbrew pozorom nie są to wyłącznie sytuacje, które występują w miesiącach letnich. Zbyt duża ilość warstw ubioru w zimie, w połączeniu z leżeniem dziecka w głębokim wózku również może być przyczyną udaru. Kolejną przyczyną może być długotrwałe przebywanie w miejscu, gdzie występują wysokie temperatury i duszna, wilgotna atmosfera – na przykład w samochodzie stojącym na parkingu. Zostawiając dziecko w zamkniętym pojeździe narażamy je bezpośrednio na utratę życia.

 

Jak zapobiec?

 

Udar cieplny to stan zagrożenia życia, ale można mu zapobiec prawie w 100%. Ważne jest, aby przede wszystkim odpowiednio ubierać maluchy, chronić je przed długotrwałym przebywaniem w miejscu, gdzie występują wysokie temperatury. Ważne jest także dobre nawodnienie organizmu, czyli podawanie dzieciom wody: często, w małych ilościach, oraz bezwzględnie nakrycie głowy i stosowanie okularów z filtrami, które chronią przed działaniem promieni słonecznych.

 

Objawy

 

Objawami udaru cieplnego u dzieci są przede wszystkim: zaczerwieniona i sucha skóra, płacz, którym dziecko może manifestować silny ból głowy, nudności, wymioty, podwyższona temperatura ciała (powyżej 39ºC), przyspieszone tętno. W cięższych przypadkach dochodzi do zaburzeń przytomności oraz drgawek. Jeśli do udaru cieplnego dojdzie po długotrwałym narażeniu na promienie słoneczne może wystąpić także poparzenie skóry.

 

Pierwsza pomoc

 

Celem pierwszej pomocy będzie przede wszystkim obniżenie ciepłoty ciała dziecka, jednak nie wolno dopuszczać do bardzo gwałtownych zmian temperatury (nie obkładać lodem, nie wystawiać na działanie mrozu, nie wkładać do bardzo zimnej wody). Aby obniżyć temperaturę ciała należy przenieść dziecko w chłodniejsze miejsce, zdjąć z dziecka nadmiar ubrań, podawać chłodne napoje oraz stopniowo ochładzać ciało dziecka chłodną wodą. Płaczące dziecko trzeba uspokoić (płacz dziecka będzie powodował utrzymanie wysokiej temperatury).

 

Jeśli stan dziecka nie poprawia się i dochodzi do zaburzeń przytomności należy udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić oddech, a następnie wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego.

 

Tomasz Liber

Centrum Szkoleniowo Usługowe Medaid

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć