Warszawa

Laureaci Nagrody Rodziców - Słoneczniki 2012 Kraków

Laureaci Nagrody Rodziców - Słoneczniki 2012 Kraków

Słoneczniki to konkurs, w którym nagrody przyznaje się za przygotowanie wydarzeń będących najbardziej rozwojową inicjatywą dla dzieci w wieku 0-14 lat. Jako nagrodę przyznane zostały Statuetki Złotych Słoneczników, czyli nagrody Jury składającego się z ekspertów w dziedzinie rozwoju i wychowania dzieci oraz Nagrody Rodziców przyznane za zdobycie największej ilości głosów w otwartym plebiscycie podczas II etapu konkursu. Laureaci Nagród Rodziców oraz Statuetek Złotych Słoneczników to organizatorzy, którzy przygotowali najbardziej korzystne dla rozwoju dzieci wydarzenia, które jednocześnie są najlepszą formą rozrywki. Nagrody były przydzielane w poszczególnych kategoriach:

 

Kategoria JĘZYK – odpowiada rozwijaniu u dziecka inteligencji językowej,
Kategoria LOGIKA – odpowiada rozwijaniu inteligencji logicznej/matematycznej,
Kategoria SZTUKA WIZUALNA – odpowiada rozwijaniu inteligencji wizualno-przestrzennej,
Kategoria MUZYKA – odpowiada rozwijaniu inteligencji muzycznej,
Kategoria RUCH – odpowiada rozwijaniu inteligencji ruchowej,
Kategoria PRZYRODA – odpowiada rozwijaniu inteligencji przyrodniczej.

 

W 2012 roku Nagrody Rodziców zostały przyznane dla inicjatyw:

 

 

Targi Książki dla Dzieci
Organizator: Targi w Krakowie

Kategoria JĘZYK


Targi Książki dla Dzieci były imprezą przeznaczoną dla całych rodzin. Organizatorzy przygotowali specjalne warsztaty, konkursy, seminaria czy spotkania z autorami. Ponadto dla zwiedzających została przygotowana niespodzianka w postaci „Mapy skarbów”. Dzięki niej dzieci mogły zwiedzać wybrane stoiska i odpowiadać na przygotowane pytania. Na zwycięzców czekały upominki, których przygotowano aż kilka tysięcy.

Rodzice nie mieli wątpliwości, co do imprezy, w której uczestniczyli. Wszyscy zgodnie przyznali, że Targi Książki dla Dzieci były sukcesem i na pewno przyjdą znów za rok. Impreza była świetnie zorganizowana. Na każdym stanowisku można było spędzić długie minuty ze swoimi dziećmi. Ogrom książek dostępnych dla najmłodszych pogłębiał tylko zainteresowanie książką. Na osobne wyróżnienie zasługiwało stoisko Samorządu Województwa Małopolskiego, które było świetnie przygotowane dla dzieci, tak, że te samodzielnie do niego podchodziły. Wszyscy opiekunowie byli zadowoleni z Targów. Promowanie czytania, w tak przyjaznej atmosferze to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu ze swoimi dziećmi. Zdania rodziców są jednoznaczne:

 

„Byłam z córką i uważam to za świetny pomysł. Zabierałam ją na targi od najmłodszych lat i dzięki temu zaszczepiłam w niej pasję do książek. Uwielbia czytać. Dzięki targom książek dla dzieci może spotkać się z ulubionym pisarzami wziąć udział w warsztatach i obejrzeć nowe pozycje książkowe i je kupić. Uważam tą inicjatywę za wspaniałą. W świecie tak komputeryzowanym szerzenie czytelnictwa jest bardzo istotne.”

 

„Ogromnie cieszy mnie fakt, że od 2 lat w Krakowie promuje się zabawę w czytanie. Mnóstwo atrakcji przygotowanych zarówno dla bystrego brzdąca jak i wymagającego nastolatka sprawia, że w hali jest jak w ulu. A wszystko po to, by pokazać naszym latoroślom, jak kreatywnie i w ciekawy sposób można bawić się słowem pisanym, oraz jak używać naszego procesora do rozwiązywania rozmaitych zagadek logicznych. Najistotniejsze jest uświadomienie wszystkim odwiedzającym, że tylko dzięki inwestowaniu w siebie, poprzez czytanie, nasza wyobraźnia wykracza daleko poza zwykłą codzienność.”

 

Psycholodzy także pochwalili inicjatywę, jaką przygotowały Targi w Krakowie. Rodzice przede wszystkim spędzali wspólnie czas ze swoimi pociechami, co jest często niełatwe w dzisiejszych czasach, gdzie praca i inne obowiązki pochłaniają czas rodziców. Targi rozbudzają zainteresowanie czytaniem, które w dzisiejszych czasach przegrywa z innymi formami spędzania czasu, dlatego Targi Książki dla Dzieci to w pełni popierana przez wszystkich impreza.

 


Małopolska Noc Naukowców
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Kategoria LOGIKA

 

Małopolska Noc Naukowców jest wydarzeniem, w którym udział wziąć mogą całe rodziny. Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej. W programie wydarzenia zaplanowano wiele ciekawych, różnorodnych aktywności w postaci doświadczeń z udziałem publiczności, innowacyjnych pokazów, wybuchowych eksperymentów, warsztatów „zrób to sam”, fascynujących dyskusji, ciekawych spektakli, porywających koncertów czy wesołych zabaw i gier.

Rodzice pochwalają pomysł, w którym promuje się naukę. Edukacja jest bardzo ważna, zwłaszcza dla dzieci. Poprzez rożne eksperymenty, zadania i gry, najmłodsi rozwijają swoją wiedzę, poszerzają horyzonty i uczą się kreatywnego myślenia. Taka noc to świetny pomysł, może to potwierdzić wypowiedź zadowolonego rodzica:

 

„W ramach Nocy Naukowców wraz z synem uczestniczyłam w dwóch wydarzeniach. Oglądaliśmy widowisko teatralne z pokazami chemicznymi – „Była sobie chemia” przygotowane przez Wydział Chemii UJ oraz wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej AGH. Widowisko nie dość, że zostało przygotowane z rozmachem, to naprawdę w doskonały, kompetentny, ciekawy, zaskakujący sposób. Moje dziecko z zapartym tchem śledziło jego przebieg i było tak skupione, że potem - gdy emocje opadły - ono też padło. Po prostu tak wiele miał syn wrażeń - zmysłowych, intelektualnych, emocjonalnych. Wciągał wiedzę tak, że ani minuty się nie nudził - zresztą widziałam wiele zainteresowanych dzieci na sali. Maluchy spontanicznie reagowały na kolejne eksperymenty i widać było, że czekają na kolejne. Należy organizatorów bardzo pochwalić, że w taki niesztampowy, widowiskowy sposób propaguje wiedzę, tak, że dzieci nawet nie czując, uczą się i bawią i chcą więcej. Dopełnieniem dla nas był koncert - przyjemność i sztuka w jednym.”

 

Każdy psycholog twierdzi, iż Noc Naukowców to świetna okazja, aby pokazać dzieciom, że nauka wcale nie musi być nudna. Prócz wiedzy teoretycznej można nabyć wiedzę praktyczną, co sprzyja większemu zainteresowaniu nauką. Takie przedsięwzięcie rozbudza u najmłodszych chęć poznawania świata, badania jego tajemnic, a także pokazuje jak można własne pomysły wcielić w życie.

 


Mała Kika
Organizator: Kino Kika

Kategoria SZTUKA WIZUALNA

 

Kino Kika przygotowało spotkania dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. W programie przygotowano projekcje filmów, najczęściej animacji, oraz warsztaty, które rozwijają wyobraźnię. Kino organizuje spotkania w każdą niedzielę w południe – w sam raz na zagospodarowanie sobie wolnego czasu.
Nie tylko dzieci spędzą miło czas, dla rodziców przygotowana jest sympatyczna kawiarnia, gdzie można się zrelaksować, napić kawy, herbaty czy zamówić pyszne ciasto. Dla zainteresowanych kino organizuje także urodziny i inne imprezy okolicznościowe.

Rodzice wychwalają Małą Kikę i zawsze mają o niej dobre zdanie, oto kilka wypowiedzi:

 

„Mała Kika to spotkania filmowe z polską animacją w roli głównej. Po seansach animator prowadzi warsztaty związane z tematyką filmu. Spośród dotychczasowych warsztatów jednymi z ciekawszych były te, na których dzieci malowały kowboja i Indian oraz tworzyły instrumenty z warzyw i grały na nich do filmu niemego.”

 

„Mój synek uczestniczył w projekcjach filmowych wraz z zabawami. Od tego momentu wiem jak zainteresować widza filmem, bajką.”

 

„Mała Kika jest super, dobrze tam bawią się mali i duzi. Nie ma to jak przypomnieć sobie bajki z dzieciństwa, a później trochę porysować, powycinać, pomazać klejem. Świetna zabawa w niedzielne przedpołudnie.”

Poprzez film najłatwiej trafić do człowieka, szczególnie do najmłodszych. Kino jest jedną z najlepszych form spędzania wolnego czasu, zwłaszcza w niedzielne popołudnia. Mała Kika ma tę dodatkową zaletę, że organizuje różne warsztaty po projekcji. Poprzez dyskusję dzieci uczą się i mają możliwość wyrażać swoje poglądy czy spostrzeżenia. Zresztą kino to także sztuka, a ważne jest, aby od najmłodszych lat mieć już kontakt ze sztuką. Psycholodzy w pełni popierają inicjatywę Kina Kika.

 


W sześć koncertów dookoła świata
Organizator: Filharmonia Krakowska

Kategoria MUZYKA

 

Koncerty dla dzieci - są formą obcowania z muzyką klasyczną, przygotowaną z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Inicjatywa ta przeznaczona była dla dzieci w wieku 2 – 8 lat. Spotkania odbywające się w filharmonii przybliżają dzieciom świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium, a młodym wykonawcom – dają możliwość przedstawienia swoich umiejętności przed szerokim gronem odbiorców.

Rozwijanie zainteresowań dzieci w dziedzinie muzyki pozwala kształtować ich zdolności muzyczne. Forma edukacyjna spotkań ma wpływ na to, iż rodzice chętniej odwiedzają filharmonię ze swoimi pociechami. Ciekawie przygotowane występy sprawiają, że dzieciaki nie mogą się nudzić. W kategorii „muzyka” Filharmonia Krakowska zdobywa wszystkie nagrody, zarówno główną jak i Nagrodę Rodziców. Oprawa muzyczna, ciekawe występy, aspekt edukacyjny i wpływ na rozwój – to wszystko, co przygotowano dla małych pociech. Oto wypowiedź zadowolonego rodzica:

 

„Spotkania z Babcią Melodią, Dziadkiem Rytmusem oraz Klawiaturką Fortepianową maja charakter edukacyjny. To czas zabawy a jednocześnie nauki, zarówno dla dziecka jak i rodzica. Dzieci uczestniczą w muzycznej wędrówce po świecie, poznając przy tym twórczość znanych kompozytorów. Ciekawy scenariusz, różnorodność form muzycznych: muzycy (mali i duzi), instrumenty (cichutkie i dudniące, drewniane i blaszane), występy taneczne (folkowe, klasyczne i nowoczesne) sprawiły, że nasza 4-letnia Emila nie mogła doczekać się kolejnego spotkania. Szczerze polecam!”

 

Psycholodzy ubolewają, że we współczesnym wychowaniu dzieci, muzyka klasyczna odgrywa zbyt mała rolę. Wpływa to niekorzystnie na osobowość, ponieważ muzyka poważna rozwija wrażliwość i intelektualność. Dzięki filharmonii dzieci uczą się nowych rzeczy, oraz mają możliwość wystąpić przed innymi, prezentując swoje umiejętności.

 

 

Zajęcia taneczne Mały Feniks i Mini Feniks
Organizator: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

Kategoria RUCH


Zajęcia taneczne przeznaczone dla dzieci w przedziale wiekowym: 8-10 i 11-14 lat, były przygotowane specjalnie, z uwzględnieniem różnych stopni trudności i zaawansowania grup. W czasie zajęć można było się nauczyć wszelkich postaw wobec tańca, oraz różnych technik tanecznych. Dzieci uczyły się także podstaw akrobatyki i koordynacji ruchowej. Dzięki zajęciom miały styczność z takimi formami jak: taniec współczesny, taniec klasyczny, czy choćby taniec nowoczesny. Uczestnicy tworzyli własne układy taneczne i mieli możliwość zaprezentować je na różnego rodzaju pokazach i konkursach.

Rodzice zwracali uwagę na to, iż nie tylko z tańcem ich pociechy miały do czynienia:

 

„Przygotowywane choreografie oprócz tańca wykorzystują grę aktorską, duża waga przykładana jest także do kostiumów, charakteryzacji oraz rekwizytów.”

Chwalą oni także prowadzącą – panią Aleksandrę Kuźmę. Doceniają jej profesjonalne podejście do zajęć, oraz jej zaangażowanie w pracę z dziećmi. Rodzice są zadowoleni z powstałej inicjatywy, co też można potwierdzić kilkoma wypowiedziami:

 

„Zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci to nie tylko zagospodarowanie ich wolnego czasu, ale także kształtowanie pozytywnych postaw społecznych - systematyczności, współżycia w grupie, punktualności, koleżeńskości, pomocy innym itd. oraz wyrabianie ładnej sylwetki, umiejętności słuchania muzyki i dopasowywania ruchu do niej.”

 

„Zajęcia prowadzone w bardzo profesjonalny, urozmaicony sposób, cudowne podejście instruktorek do dzieci, które uwielbiają spędzać z nimi czas. Całoroczna praca zespołów podsumowana jest spektaklem tanecznym, a ponad to dzieci pokazują się na różnych festiwalach i przeglądach tanecznych, odnosząc pierwsze sukcesy.”

 

Zdaniem psychologów zajęcia takie przynoszą wiele korzyści dzieciom. Uczą się one jak wyrażać siebie w tańcu, jak zachowywać się na scenie. Dzięki występom na konkursach i pokazach, przełamują swoją nieśmiałość, pozbywają się tremy i zwalczają strach, który je krępuje. Na zajęciach mogą się wyszaleć, rozłożyć nadmiar energii, który w nich drzemie. Także poprawia się im pamięć i zmysł muzyczny, czy akrobatyczny. Zajęcia ruchowe są bardzo ważne we wczesnym rozwoju dziecka, a połączenie ich z tańcem pozwala dzieciom spełniać swoje zainteresowania i odkrywać nowe horyzonty. Tutaj także jest duża zasługa prowadzących:

 

„Ważnym atutem jest sposób prowadzenia zajęć -  wzmacnianie przez osoby prowadzące poczucia własnej wartości i sprawności dzieci, modelowanie zaangażowania („zarażanie pasją”), zauważanie i docenianie wysiłków tancerzy, przekazywanie na własnym przykładzie i wzmacnianie postawy wytrwałości w dążeniu do celu.”

 

 

Tydzień bliskości
Organizator: Klub Kuźnia

Kategoria PRZYRODA

 

Cykl wykładów i warsztatów, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Tygodnia Bliskości, przeznaczony był dla rodziców, kobiet w ciąży, oraz dzieci. Celem organizatorów było stworzenie inicjatywy, która miała na celu wspieranie i aktywizację rodziców, szerzenie idei świadomego rodzicielstwa, czy demonstrację ekologicznych trendów. W programie znalazły się wykłady i warsztaty, takie jak np.: Szczęśliwe macierzyństwo - warsztaty z psychologiem, Bezpieczeństwo dziecka w ruchu drogowym, Poród w domu, Tradycyjna medycyna chińska – rozwój dziecka, zapobieganie chorobom.

Rodzice byli zachwyceni. Warsztaty szczególnie podobały się kobietom. Podczas ich trwania mogły nauczyć się wielu ciekawych rzeczy i rozwiązań. Prowadzący poruszyli wiele ciekawych kwestii i problemów. Duże uznanie zyskano, dzięki wykładom promującym ekologię. Dzieci od najmłodszych lat mogły poznać zasady dbania o środowisko naturalne. Oto kilka opinii na ten temat:

 

„Międzynarodowy Tydzień Bliskości i odbywające się w jego ramach warsztaty i wykłady pomagają przede wszystkim odkryć potrzeby małych dzieci - bliskość i ciepło. Podoba mi się ta inicjatywa, gdyż w sposób wyjątkowy promuje ekologiczny i zdrowy styl życia, konieczność dbania o otaczające środowisko naturalne oraz pokazuje jak wzmacniać więzi rodzinne. Spotkania były tak poprowadzone by wyrobić u najmłodszych potrzebę ochrony środowiska, podnieść znajomość zagadnień związanych z działaniami na rzecz ekologii, w tym konieczność dbania o otaczające środowisko naturalne.
To bardzo wartościowa i potrzebna inicjatywa.”

 

„W tygodniu bliskości możemy doznać prawdziwej bliskości z innymi ludźmi, naturą i własną rodziną. To bardzo ważne, by tworzyć więź poprzez takie inicjatywy. Chodzi właśnie o to, by się rozwijać i sobie wzajemnie pomagać.”

„Tydzień Bliskości w Kuźni to jedyna tego rodzaju oferta w Krakowie: dla rodziców, dla dzieci, dla spodziewających się dziecka. Idea bliskości, warsztaty chustkowe, spotkania z psychologiem, porady, warsztaty dom bez chemii, szafing, itp. Zajęcia dla dzieci i ekologiczny piknik. Naprawdę warto!”

 

Psychologom spodobała się inicjatywa stworzona przez Klub Kuźnia. Była skierowana do dużej grupy ludzi, nie tylko do dzieci i dorosłych, ale także do kobiet w ciąży, czy rodziców spodziewających się dziecka. Takie zajęcia są potrzebne, ponieważ pokazują jak sobie radzić w konkretnych sytuacjach, czy jak radzić sobie z problemami. Dla dzieci to przede wszystkim dobra okazja, aby w przystępny sposób przyswoić sobie zasady dbania o ekologię. Potwierdzeniem tego niech będą dwie wypowiedź psychologa:

 

„Tydzień bliskości oferował szereg różnorodnych warsztatów i wykładów – ich wspólny mianownik to „rodzicielstwo bliskości”, a także podejście do życia oparte na uznaniu wagi bliskości międzyludzkiej. Powiązane z tym tematem wartości proekologiczne były promowane na różnych zajęciach tematycznych, podczas których uczestnicy nie tylko mieli okazję zdobycia wiedzy, ale też konkretnych umiejętności (np. wiązanie chust, tworzenie ekologicznych środków czystości). Program promuje ochronę zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci, uczy konkretnych umiejętności, ale też pozwala na odkrycie i uwrażliwienie dorosłych na potrzebę bliskości małych dzieci – od jej zaspokojenia zależy, bowiem nierzadko, jakość całego dalszego życia człowieka i jego stosunek do otaczającego go świata, przyrody.”
 

 

Zobacz też:

Przypominamy laureatów Statuetek Złotych Słoneczników 2012 - Kraków

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć