Warszawa

Pomyśl - ułóż - sprawdź!

Pomyśl - ułóż - sprawdź!

Na pewno niejeden raz zastanawialiście się, co zrobić, aby mądrze i skutecznie wspomóc wszechstronny rozwój własnego dziecka. Oferta zabawek, gier, wszelkich pomocy edukacyjnych, w tym tych najbardziej nowoczesnych – elektronicznych, jest na rynku tak szeroka, że czasem trudno się zdecydować na wybór tej jednej, która spodoba się naszemu dziecku i sprawi mu frajdę, a nie znudzi się po chwili zabawy.

 

Wśród tej wielkiej liczby zabawek edukacyjnych polecamy dziś produkty Wydawnictwa Epideixis z Krakowa, które stawia na naukę poprzez zabawę i konsekwentnie realizuje zasadę „Uczyć bawiąc i bawić ucząc”.


W ofercie Epideixis znajdziecie pomoce i zabawki edukacyjne zarówno dla dzieci młodszych – przedszkolaków, jak i dla starszych – chodzących już do szkoły. I sami chętnie będziecie bawić się nimi razem z Waszymi dziećmi spędzając wspólny czas twórczo i kreatywnie.

Sztandarowym produktem Epideixis jest System Edukacji PUS. Co oznacza PUS? To skrót od słów: pomyśl, ułóż, sprawdź. Właśnie to hasło jest mottem wydawnictwa. Zarówno SE PUS, jak i inne produkty zachęcają dzieci do samodzielności i wytrwałości w dążeniu do celu, jakim w tym wypadku jest poprawne rozwiązanie zadań. Rodzice lub nauczyciele towarzyszą dzieciom w tych działaniach nie narzucając im podpowiedzi, pozwalając nawet na popełnianie błędów, ponieważ w efekcie końcowym dzieci i tak same je zauważają i korygują aż do otrzymania poprawnego rozwiązania.

Na tym właśnie polega praca i zabawa z SE PUS. 

 

To system uniwersalny, który sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. System składa się z tzw. zestawu kontrolnego - wygodnego i trwałego pudełka zawierającego 12 kwadratowych ponumerowanych klocków, które służą do układania w oparciu o ćwiczenia zawarte w specjalnych książeczkach będących integralną częścią systemu. Wykonując ćwiczenie z książeczki dziecko układa klocki, a następnie poprzez porównanie utworzonego przez nie wzoru sprawdza, czy wykonało je poprawnie. Jeśli znajduje błędy, może powrócić do ćwiczenia i wykonać je ponownie aż do otrzymania prawidłowej odpowiedzi.

 

Cały system obejmuje obecnie ok. 100 opatrzonych atrakcyjnymi ilustracjami książeczek, a lista tytułów stale się poszerza. Książeczki zawierają ćwiczenia sprawdzające różne kompetencje dziecka, takie jak: 

matematyczne (działania matematyczne, tabliczka mnożenia, zadania tekstowe, miary, wagi, ułamki), 

  • językowe (czytanie, pisanie, ortografia, gramatyka, doskonalenie mowy i umiejętności komunikowania), 
  • logopedyczne (doskonalenie słuchu fonemowego, czytania i pisania), 
  • umiejętność koncentracji i logicznego myślenia, spostrzegawczość.

 

Innym Systemem Edukacji wydawnictwa Epideixis jest Paleta. I tu zastosowana jest zasada nauki, zabawy i samokontroli, zgodnie z którą dziecko samodzielnie wykonuje ćwiczenia, a następnie sprawdza ich poprawność i koryguje ewentualne błędy. PALETA przypominająca paletę malarską i dołączone do niej kolorowe klocki wykonane są z drewna. W skład systemu wchodzą także zestawy tematycznie opracowanych tarcz z atrakcyjnymi ilustracjami, które zawierają zadania sprawdzające i utrwalające wiedzę i kompetencje dziecka.


Wydawnictwo Epideixis poleca - nie tylko dzieciom - również klocki edukacyjne służące przede wszystkim tworzeniu różnych budowli i konstrukcji, ale przy okazji uczące też logicznego myślenia, wzmacniające wyobraźnię i ćwiczące orientację przestrzenną. Tu warto wymienić klocki NEO, które są zestawem różnej wielkości figur i brył geometrycznych czy klocki GEO - wykonane z drewna bryły geometryczne w różnych kształtach i kolorach, z których można budować dowolne większe bryły; zestaw zawiera książeczkę przedstawiającą 70 ułożeń brył z uwzględnieniem wzrastającego stopnia trudności; to znakomita zabawa dla wszystkich rozwijająca wyobraźnię oraz umiejętność koncentracji i określania stosunków przestrzennych.


Ciekawym produktem dla dzieci rozpoczynających naukę matematyki jest Magiczny Trójkąt Matematyczny, czyli coś dla lubiących łamigłówki i zagadki. Na drewnianej podstawie z jednej strony znajduje się 6, a z drugiej 10 wgłębień tworzących kształt małego lub dużego trójkąta. Umieszczamy w nich krążki, na których znajdują się cyfry od 1 do 10 oznaczone kolorem niebieskim lub czerwonym. Poprzez dobór odpowiednich krążków i umieszczenie ich w trójkącie dziecko wykonuje działania matematyczne w zakresie 25. Jednym z zadań może być położenie na trójkącie kilku krążków i dobranie do nich pozostałych tak, aby suma liczb na każdym boku była równa. Do zestawu dołączone są plansze z przykładowymi zadaniami.


Wśród nowych produktów na uwagę zasługuje Entliczek-Pentliczek – ciekawa zabawka edukacyjna wspierająca rozwój zdolności manualnych, szczególnie na etapie przygotowania do nauki pisania. Dzięki temu, że przypomina labirynt wycięty w drewnianej sklejce, a w jego wycięciach o literopodobnych kształtach umieszczone są 24 pary połączonych ze sobą drewnianych kulek w różnych kolorach, które można przesuwać po obu jego stronach, Entliczek pomaga ćwiczyć rękę i niczym dobrze znana, stara metoda szlaczków rysowanych w zeszytach uczy i utrwala podstawowe wzory i kształty potrzebne w nauce pisania. 

 

Z kolei niezwykle przydatna w początkowej nauce liczenia jest Studnia Jakuba. Zawiera ona 60 drewnianych kolorowych drążków o długości 180 mm i średnicy 10 mm, które można przeliczać, grupować kolorami, z których można tworzyć zbiory, a za ich pomocą odwzorowywać kształty liter lub cyfr, a także wymyślać wiele innych zabaw według własnych pomysłów.


Wydawnictwo Epideixis poleca również grę – układankę edukacyjną Paluszek ukierunkowaną na kształcenie i rozwój zdolności manualnych, na rozwój zmysłów, stymulację i koordynację pracy obu półkul mózgowych oraz koordynację wzrokową-ruchową; gra rozwijająca kreatywność i twórcze myślenie jest doskonałą zabawką do domowej rozrywki i dla dzieci, i dla dorosłych. 

 

Obok Paluszka w serii gier dostępna jest bardzo ciekawa gra planszowa "Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie", która zainteresuje wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych. Można w nią grać w domu, w szkole i w czasie terapii. Jej podstawową zaletą jest to, iż uczy nawiązywania i budowania relacji, uczy akceptacji i tolerancji, ułatwia komunikowanie się

i wyrażanie własnych emocji. Koncepcję gry stworzyła doświadczona terapeutka Arvi ck Baghramian, aby pomóc dzieciom i dorosłym w wyrażaniu swoich myśli i uczuć. Czas przeznaczony na grę "Odkrycia" będzie czasem spędzonym przyjemnie i pożytecznie, a gracze dzięki temu będą mieli okazję sporo się o sobie dowiedzieć. Może to pomóc w budowaniu albo wzmocnieniu więzi rodzinnych. 

 

Te i wiele innych wartościowych zabawek edukacyjnych znajdziecie na stronie www.pus.pl.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć