Strefa rodzica » Artykuły » Pomyśl - ułóż - sprawdź!

Pomyśl - ułóż - sprawdź!powiększ

Pomyśl - ułóż - sprawdź!

Na pewno niejeden raz zastanawialiście się, co zrobić, aby mądrze i skutecznie wspomóc wszechstronny rozwój własnego dziecka. Oferta zabawek, gier, wszelkich pomocy edukacyjnych, w tym tych najbardziej nowoczesnych – elektronicznych, jest na rynku tak szeroka, że czasem trudno się zdecydować na wybór tej jednej, która spodoba się naszemu dziecku i sprawi mu frajdę, a nie znudzi się po chwili zabawy.

 

Wśród tej wielkiej liczby zabawek edukacyjnych polecamy dziś produkty Wydawnictwa Epideixis z Krakowa, które stawia na naukę poprzez zabawę i konsekwentnie realizuje zasadę „Uczyć bawiąc i bawić ucząc”.


W ofercie Epideixis znajdziecie pomoce i zabawki edukacyjne zarówno dla dzieci młodszych – przedszkolaków, jak i dla starszych – chodzących już do szkoły. I sami chętnie będziecie bawić się nimi razem z Waszymi dziećmi spędzając wspólny czas twórczo i kreatywnie.

Sztandarowym produktem Epideixis jest System Edukacji PUS. Co oznacza PUS? To skrót od słów: pomyśl, ułóż, sprawdź. Właśnie to hasło jest mottem wydawnictwa. Zarówno SE PUS, jak i inne produkty zachęcają dzieci do samodzielności i wytrwałości w dążeniu do celu, jakim w tym wypadku jest poprawne rozwiązanie zadań. Rodzice lub nauczyciele towarzyszą dzieciom w tych działaniach nie narzucając im podpowiedzi, pozwalając nawet na popełnianie błędów, ponieważ w efekcie końcowym dzieci i tak same je zauważają i korygują aż do otrzymania poprawnego rozwiązania.

Na tym właśnie polega praca i zabawa z SE PUS. 

 

To system uniwersalny, który sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. System składa się z tzw. zestawu kontrolnego - wygodnego i trwałego pudełka zawierającego 12 kwadratowych ponumerowanych klocków, które służą do układania w oparciu o ćwiczenia zawarte w specjalnych książeczkach będących integralną częścią systemu. Wykonując ćwiczenie z książeczki dziecko układa klocki, a następnie poprzez porównanie utworzonego przez nie wzoru sprawdza, czy wykonało je poprawnie. Jeśli znajduje błędy, może powrócić do ćwiczenia i wykonać je ponownie aż do otrzymania prawidłowej odpowiedzi.

 

Cały system obejmuje obecnie ok. 100 opatrzonych atrakcyjnymi ilustracjami książeczek, a lista tytułów stale się poszerza. Książeczki zawierają ćwiczenia sprawdzające różne kompetencje dziecka, takie jak: 

matematyczne (działania matematyczne, tabliczka mnożenia, zadania tekstowe, miary, wagi, ułamki), 

  • językowe (czytanie, pisanie, ortografia, gramatyka, doskonalenie mowy i umiejętności komunikowania), 
  • logopedyczne (doskonalenie słuchu fonemowego, czytania i pisania), 
  • umiejętność koncentracji i logicznego myślenia, spostrzegawczość.

 

Innym Systemem Edukacji wydawnictwa Epideixis jest Paleta. I tu zastosowana jest zasada nauki, zabawy i samokontroli, zgodnie z którą dziecko samodzielnie wykonuje ćwiczenia, a następnie sprawdza ich poprawność i koryguje ewentualne błędy. PALETA przypominająca paletę malarską i dołączone do niej kolorowe klocki wykonane są z drewna. W skład systemu wchodzą także zestawy tematycznie opracowanych tarcz z atrakcyjnymi ilustracjami, które zawierają zadania sprawdzające i utrwalające wiedzę i kompetencje dziecka.


Wydawnictwo Epideixis poleca - nie tylko dzieciom - również klocki edukacyjne służące przede wszystkim tworzeniu różnych budowli i konstrukcji, ale przy okazji uczące też logicznego myślenia, wzmacniające wyobraźnię i ćwiczące orientację przestrzenną. Tu warto wymienić klocki NEO, które są zestawem różnej wielkości figur i brył geometrycznych czy klocki GEO - wykonane z drewna bryły geometryczne w różnych kształtach i kolorach, z których można budować dowolne większe bryły; zestaw zawiera książeczkę przedstawiającą 70 ułożeń brył z uwzględnieniem wzrastającego stopnia trudności; to znakomita zabawa dla wszystkich rozwijająca wyobraźnię oraz umiejętność koncentracji i określania stosunków przestrzennych.


Ciekawym produktem dla dzieci rozpoczynających naukę matematyki jest Magiczny Trójkąt Matematyczny, czyli coś dla lubiących łamigłówki i zagadki. Na drewnianej podstawie z jednej strony znajduje się 6, a z drugiej 10 wgłębień tworzących kształt małego lub dużego trójkąta. Umieszczamy w nich krążki, na których znajdują się cyfry od 1 do 10 oznaczone kolorem niebieskim lub czerwonym. Poprzez dobór odpowiednich krążków i umieszczenie ich w trójkącie dziecko wykonuje działania matematyczne w zakresie 25. Jednym z zadań może być położenie na trójkącie kilku krążków i dobranie do nich pozostałych tak, aby suma liczb na każdym boku była równa. Do zestawu dołączone są plansze z przykładowymi zadaniami.


Wśród nowych produktów na uwagę zasługuje Entliczek-Pentliczek – ciekawa zabawka edukacyjna wspierająca rozwój zdolności manualnych, szczególnie na etapie przygotowania do nauki pisania. Dzięki temu, że przypomina labirynt wycięty w drewnianej sklejce, a w jego wycięciach o literopodobnych kształtach umieszczone są 24 pary połączonych ze sobą drewnianych kulek w różnych kolorach, które można przesuwać po obu jego stronach, Entliczek pomaga ćwiczyć rękę i niczym dobrze znana, stara metoda szlaczków rysowanych w zeszytach uczy i utrwala podstawowe wzory i kształty potrzebne w nauce pisania. 

 

Z kolei niezwykle przydatna w początkowej nauce liczenia jest Studnia Jakuba. Zawiera ona 60 drewnianych kolorowych drążków o długości 180 mm i średnicy 10 mm, które można przeliczać, grupować kolorami, z których można tworzyć zbiory, a za ich pomocą odwzorowywać kształty liter lub cyfr, a także wymyślać wiele innych zabaw według własnych pomysłów.


Wydawnictwo Epideixis poleca również grę – układankę edukacyjną Paluszek ukierunkowaną na kształcenie i rozwój zdolności manualnych, na rozwój zmysłów, stymulację i koordynację pracy obu półkul mózgowych oraz koordynację wzrokową-ruchową; gra rozwijająca kreatywność i twórcze myślenie jest doskonałą zabawką do domowej rozrywki i dla dzieci, i dla dorosłych. 

 

Obok Paluszka w serii gier dostępna jest bardzo ciekawa gra planszowa "Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie", która zainteresuje wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych. Można w nią grać w domu, w szkole i w czasie terapii. Jej podstawową zaletą jest to, iż uczy nawiązywania i budowania relacji, uczy akceptacji i tolerancji, ułatwia komunikowanie się

i wyrażanie własnych emocji. Koncepcję gry stworzyła doświadczona terapeutka Arvi ck Baghramian, aby pomóc dzieciom i dorosłym w wyrażaniu swoich myśli i uczuć. Czas przeznaczony na grę "Odkrycia" będzie czasem spędzonym przyjemnie i pożytecznie, a gracze dzięki temu będą mieli okazję sporo się o sobie dowiedzieć. Może to pomóc w budowaniu albo wzmocnieniu więzi rodzinnych. 

 

Te i wiele innych wartościowych zabawek edukacyjnych znajdziecie na stronie www.pus.pl.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do szkoły

Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do szkoły

Każdy przejechany przez drużynę CCC Team kilometr może zmienić los wielu dzieci. "Wykręcone" na rowerach szosowych kilometry są szansą na budowanie szkół oraz pomoc w najbiedniejszych krajach świata. "Edukacja to klucz do wolności, demokracji i rozwoju, to najlepsza inwestycja w przyszłość następnych pokoleń" - słowa Nelsona Mandeli nie tracą na aktualności. więcej »
Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Chcesz zachęcić dziecko do częstszego sięgania po książki, ale nie wiesz jak to zrobić? Jak sprawić, by czas spędzony na czytaniu był przyjemnością? więcej »
Letnia Akademia LiveKid

Letnia Akademia LiveKid

Dziewięciu wyjątkowych prelegentów, setki zapisanych Gości, 540 minut edukacyjnych spotkań dla Rodziców. więcej »
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019