Warszawa

Majówka w Zamku Topacz pod Wrocławiem

Majówka w Zamku Topacz pod Wrocławiem

W majowy weekend warto wybrać się z rodziną w okolice Wrocławia do kompleksu pałacowo-parkowego, zwanego Zamek Topacz. Mieści się on zaledwie trzy kilometry od stolicy Dolnego Śląska w małej miejscowości Ślęza. Odwiedzenie owego kompleksu to doskonała propozycja na udany wypad dla całej rodziny. Można tu połączyć spacer po rozległych, ogrodzonych zielonych terenach z kulinarną ucztą w restauracji (dawny Spichlerz), z wizytą w Muzeum Motoryzacji (dawna Powozownia) czy rekreacją (korty tenisowe, trasa rolkowa, trasa kajakowa, ścieżka rowerowa).


 

 

Dla fanów czterech kółek

 

Miłośnicy jednośladów i czterech kółek chętnie zapewne zwiedzą Muzeum Motoryzacji, gdzie zapoznać się można z historią polskiej (i nie tylko) motoryzacji. Znajdują się tam prawdziwe kolekcjonerskie perełki, takie jak polskie samochody przedwojenne (Fiat 508), seryjnie produkowane motocykle (WFM, WSK itp.), samochody PRL-u (Mikrus, Syrena 100, Nysa N59 itp.) czy samochody marek Rolls-Royce i Bentley (największa kolekcja tych pojazdów w kraju!). Prawie wszystkie eksponaty posiadają tabliczki informacyjne. Wszelkich dodatkowych informacji udziela kustosz, który w ramach ceny biletu w ciekawy sposób opowiada o muzealnych eksponatach.


Muzeum istnieje niespełna 3 lata, ale z roku na rok ilość eksponatów wzrasta (obecnie ponad 100!). Co roku w sierpniu organizowany jest Zlot Miłośników Starych Samochodów "Zlot Motoclassic". Przed rokiem zjechało tu ponad 100 załóg, a liczba turystów sięgnęła 9 tysięcy.

 

Godziny otwarcia:

sobota i niedziela w godzinach 10-17

Ceny wstępu:
bilet normalny10 zł
dzieci powyżej 7 roku życia i młodzież 6 zł
dzieci do lat 7 wstęp wolny


Dla koneserów sztuki i dobrej kuchni

 

Muzeum Motoryzacji to nie jedyna atrakcja Zamku Topacz. Cały kompleks obejmuje kilka budynków: część hotelową z pokojami w stylu toskańskich domostw (Rządcówka), część restauracyjno-hotelową z pokojami w stylu prowansalskim (Spichlerz), część bankietową z Salą Kominkową i Kolumnową (Stajnia), Dom Ogrodnika i Warsztat. Sam Zamek, jeszcze w trakcie remontu, będzie niebawem rezydencją z luksusowymi apartamentami i spa. Warto zatem wybrać się na spacer i przyjrzeć wszystkim budynkom. Każdy o niepowtarzalnym klimacie i stylu. Teren jest bardzo rozległy, stąd dzieci będą miały okazję, by pobiegać nieco zatrzymując się na chwilkę przy fontannie lub pohasać na placu zabaw. Rodzice w tym czasie mogą skosztować wykwintnych dań serwowanych w tutejszej restauracji (menu dla dzieci również dostępne).

 

Dla miłośników spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu

 

Zamek Topacz to także rozległe tereny z mostkami, dużym stawem z pomostami i piaszczystą plażą, z oświetlonymi alejkami wokół. Można usiąść na ławeczce i delektować się widokiem bądź wsłuchać się w śpiew ptaków. Już sam spacer wokół stawu stanowi nie lada atrakcję. Dzieci mogą poobserwować pływające w stawie kaczki, a może nawet uda im się zobaczyć czaplę, która lubi przysiąść na chwilę na wysepce na jego środku.


Ważne: Spacer alejkami z małymi dziećmi TYLKO pod opieką rodziców, zwłaszcza w okolicach wąskiej ścieżki przy torze dla kajaków. W dalszej części jest bezpiecznie, ale – jak zawsze nad wodą – na dzieci uważać trzeba.

 

Na sportowo

 

Dla tych, którzy wolą jeszcze aktywniej spędzić czas też się coś znajdzie. Jest tu bowiem 4-kilometrowa trasa kajakowa, ścieżka rowerowa i tor rolkowy, a także korty tenisowe. W długi weekend majowy (1-5 maja) dodatkowo będzie można skorzystać ze sprzętu pływającego lub zjeść pieczoną na grillu kiełbasę itp.

 

Dla miłośników muzeów zwiedzania ciąg dalszy

 

Amatorów kolejnictwa zainteresuje zapewne "Majówka pod Parą" (27 kwietnia – 5 maja) z mnóstwem atrakcji (m.in. przejazd zabytkowym taborem kolejowym!) w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Szczegóły na stronie www.muzeumtechniki.plWarto również udać się do Muzeum Powozów w Galowicach. Szczegółowe informacje (cennik, dojazd itp.) na stronie www.muzeumgalowice.pl.

 

Zamek Topacz to zatem doskonałe miejsce na majówkę w rodzinnym gronie. Każdy, mały czy duży, znajdzie tu coś dla siebie. Sama z rodziną odwiedziłam to miejsce przed kilkoma dniami. Dawno tak miło nie spędziłam weekendu. Chętnie tam powrócimy! Zapraszam zatem inne rodziny z dziećmi do odwiedzenia kompleksu Zamek Topacz.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć