Warszawa

Zadbaj o rozwój swojego dziecka podczas zabawy

Zadbaj o rozwój swojego dziecka podczas zabawy

Ruch odgrywa niezwykle istotną rolę w przebiegu harmonijnego rozwoju każdego dziecka. Wpływa on bowiem na prawidłową siłę i napięcie mięśniowe, dzięki czemu dziecko zdobywa kolejne umiejętności takie jak: siadanie, raczkowanie czy chodzenie. Ale czy tylko tyle zawdzięczamy wspólnym zabawom ruchowym?
Podczas spontanicznych aktywności ruchowych już od pierwszych chwil życia dziecka rodzice mogą nie tylko wspierać prawidłowy rozwój fizyczny, ale także emocjonalno - społeczny, uczyć świadomości własnego ciała, twórczego działania i kontroli różnych cech ruchu.


Dostarczane najmłodszym podczas ruchu bodźce dotykowe, kinestetyczne, dźwiękowe czy wzrokowe dodatkowo stymulują jego świadomość własnego ciała. Dziecko zaczyna dostrzegać poszczególne części ciała oraz kontrolować ich ruch  dokonując odkrycia własnego „ja”. Stopniowo także rozpoczyna świadomie odbierać otaczającą go przestrzeń, by po kilku tygodniach wspólnych zabaw nauczyć się współpracować z większą grupą osób. W wyniku tak prowadzonej stymulacji, u dziecka powstaje naturalna zdolność do porozumiewania się i nawiązywania nowych kontaktów z rówieśnikami. Ułatwia to w późniejszym czasie np trudne pierwsze dni w przedszkolu czy szkole. Należy jednak postępować uważnie i z umiarem pozwalać dziecku na uzewnętrznianie własnych przeżyć. Ponieważ nadmiar pochwał oraz brak karności często doprowadzają do uzależnienia od ciągłej akceptacji innych i powstania nierealnego obrazu samego siebie.


Wspólna aktywność ruchowa oparta na naturalnych potrzebach naszych pociech buduje również poczucie bezpieczeństwa zarówno w relacji z rodzicami jak i grupą osób biorących udział w zabawie. Dziecko w taki sposób stopniowo zaczyna ufać sobie i swojemu ciału podczas wykonywania zadań, a następnie uczy się wzajemnego zaufania do innych. Pozwala to w pełni zaangażować się w prowadzoną aktywność i przezwyciężyć wstyd oraz brak odwagi towarzyszący wspólnym ćwiczeniom. Natomiast panująca radosna i przyjacielska atmosfera wyzwala u najmłodszych „pokłady” twórczości, spontaniczności i kreatywności co z łatwością możemy wykorzystać podczas kolejnych zadań.

 


Prowadzone zajęcia ruchowe nie tylko oddziałują wieloprofilowo  na rozwój dziecka, ale również mają ogromny wpływ na samych rodziców czy opiekunów. Nie mówimy tu tylko o częstym zmęczeniu fizycznym występującym podczas wykonywania zadań czy uczuciu powrotu do własnego dzieciństwa, ale o nawiązaniu relacji zarówno z dziećmi jak i rodzicami. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy wielu z nas nie ma możliwości wspólnego wyjścia na spacery czy rodzinne wycieczki. Dlatego ta alternatywna forma spędzania wolnego czasu początkowo opiera się głównie na wzajemnym poznaniu, nauce zaufania, rozumienia potrzeb i możliwości partnerów. Natomiast później przekształca się w pełną zaangażowania współpracę i wzajemną pomoc w osiąganiu wspólnego celu zarówno na zajęciach jak i podczas czynności w domu.
Dlatego zanim ponownie w zaciszu domu będziecie bawić się ze swoją pociechą zorientujcie się czy wokół nie ma innych rodziców, którzy tak jak Wy chcą spędzić czas na wspólnej aktywności fizycznej. A wówczas będzie to nie tylko miło spędzona zabawa, ale również szansa na wspólne odkrycie dodatkowej roli ruchu w rozwoju waszych dzieci.


Autor: Magister fizjoterapii Karolina Wójcik, Centrum Rehabilitacji dla Dzieci i Dorosłych.
Miejsce prywatnej praktyki: Centrum Rehabilitacji Feel Better w Krakowie http://www.fbrehab.com/

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć