Warszawa

Prowadzenie domu

Prowadzenie domu

Prowadzenie domu, czyli inaczej mówiąc zarządzanie domem to bardzo trudna rzecz. Właściwe zarządzanie daje nam przewagę nad innymi, nie poukładanymi osobami. Rutyna i dobry, elastyczny plan to główne składniki właściwego zarządzania domem.


Jak napisać dobry plan? Czasem takiego po prostu nie ma i bez pomocy specjalisty się nie obędzie, ale czasem nie taki diabeł straszny.
Dobry plan to nie taki w komputerze. Potrzebujemy kartki i pisaka. Im większa kartka – tym lepiej. Najlepiej taka, żeby była widoczna zawsze i wszędzie. Przydadzą się też karteczki samoprzylepne.


Zaczynamy od wypisania na papierze listy rzeczy do wykonania. Mogą to być nasze obowiązki codzienne, miesięczne albo roczne. Co kto woli. Przy każdej z tych czynności można oszacować sobie czas, jaki nam pochłoną. To świetny początek planu.


Kartkę wieszamy w widocznym miejscu, tak by ją zawsze widzieć i tak, by móc wykreślać rzeczy zrobione.


Następnie podkreślamy te rzeczy, które są naprawdę ważne i o których zapomnieć, bądź ich pominąć, nie możemy. Teraz trzeba zakreślić sobie w jakiś inny sposób te rzeczy, które są wyjątkowo żmudne, trudne i pracochłonne. Po tych czynnościach musimy nie zapomnieć, by sprawić sobie jakąś przyjemność. Za wykonaną pracę należy się zapłata taka, która daje satysfakcję, a więc przyjemność.


Te trudne, żmudne i pracochłonne rzeczy (domowe) najlepiej jest planować sobie w trakcie dnia wolnego, ale też nie na cały dzień!  Trudne, czasochłonne sprawy zawodowe zostawiamy na czas spędzany w pracy.


Jeśli mamy do wykonania czynność czaso- lub pracochłonną – wyłączmy telefon i telewizor (jeśli takowy jest włączony). Nie zajmujmy się sprawami, które będą nas tylko rozpraszać i wydłużać czas do wykonania tej czynności. Obowiązki i rzeczy do zrobienia ważne też zasługują na poświęcenie im całkowitej uwagi. Po wykonaniu tych czynności dobrze jest sprawić sobie sowitą przyjemność, tak dużą jak duże były rzeczy, które zrobiliśmy.


Nie zapominajmy o przyjemnościach. Przyjemności, nawet te najmniejsze są bardzo ważne w naszym życiu. Dają motywację i radość. Dzięki nim możemy uciec od stresów dnia codziennego. Dzięki nim także możemy spojrzeć na problemy świeższym okiem bądź z innej perspektywy.


Mając uwzględnione wszystkie czynności i sprawy do wykonania, przechodzimy do wykonania szkicu planu, czyli próby „wtłoczenia” ich w istniejący w naszym życiu mniej lub bardziej zorganizowany harmonogram dnia. Uwzględniając  czas wykonywania naszych punktów planu – możemy w przybliżeniu oszacować, gdzie i kiedy jest największe prawdopodobieństwo wykonania tejże rzeczy.
Karteczki samoprzylepne przylepiamy w miejscach, gdzie konkretnie dana rzecz ma być zrobiona. Jeśli np. mamy umyć wannę, to przylepiamy karteczkę gdzieś w jej okolicach. Jeśli natomiast dziecko ma wywiadówkę bądź przedstawienie szkolne albo ma przynieść na następny dzień „owoce jesieni”, to przyklejamy karteczki do drzwi, na szafie bądź na swojej torebce – stosownie tam, gdzie zwykle patrzymy najczęściej.

 

 

 


Oczywiście należy pamiętać, żeby z karteczkami nie przesadzać, bo nie chodzi tu o oklejenie całego domu karteczkami. Nie mamy tworzyć nowego stylu designerskiego tylko pomóc sobie i zmotywować się do wykonania danej rzeczy mniej lub bardziej praco- lub czasochłonnej.


Trzeba tez pamiętać, że nie zawsze da się zrobić wszystko. Doba ma tylko 24 godziny i więcej mieć nie będzie. Bynajmniej nie w najbliższym czasie i nie na tej planecie. Według zasady Pareto 20% zaplanowanego czasu pracy da nam 80% efektów tej pracy. Warto więc chyba tworzyć plany? Skoro dają aż tak niesamowite efekty. Zasada Pareto nie donosi się tylko do czasu. Można o niej mówić także w kontekście innych spraw np.: 20% tekstu pozwala zrozumieć 80% treści, 20% klientów przynosi 80% zysku, itd.


Nie da się żyć bez granic. Granice ustalane są wszędzie; w postaci regulaminów, kodeksów, wreszcie planów różnego rodzaju. Należy zastanowić się, gdzie leży granica miedzy tym co mogę zrobić, a tym czego nie mogę. A może jest coś, co umie zrobić ktoś inny?


Metodą prób i błędów – w końcu nasz elastyczny plan będzie dopasowany do waszych potrzeb jak żaden inny!!


Metod organizacji czasu jest sporo i każdy, kto choć raz był na jakimś szkoleniu związanym z tematem, wie, że każda ma w sobie coś. Tak jak i każda nie jest idealna.


Dobra organizacja czasu uwzględnia czas na:
- pracę i to nie tylko pracę zawodową, ale także nad sobą, swoim wyglądem i edukacją
- Porządki czyli prowadzenie domu, gotowanie, zajmowanie się domowym budżetem, aranżowanie i dekoracja własnego kąta
- Przyjemności, czyli hobby, spotkania z przyjaciółmi, zabawa, wszystko to, co zapewnia nam dobry humor
- Sen, czyli poduszka, czyli relaks, pobycie z samym sobą.


Na te cztery czynniki składa się reguła ¾ P.  te czynniki występując łącznie i przeplatając się wzajemnie gwarantują perfekcyjną organizację czasu i znalezienie go na wszystko. Reguła ta jako jedyna jest dopasowana do rodzin.
Opracowuję się ją najczęściej indywidualnie do każdej osoby, uwzględniając jej życie prywatne i zawodowe oraz wartości i potrzeby.
Dobę dzieli się na części i wstawia każde P we właściwe miejsce bazując na wartościowaniu rzeczy i czynności do zrobienia.


Taki plan może być stosowany zarówno w firmach, jak i w domu. Sprawdza się w każdej sytuacji i każdej branży, dlatego warto go stosować.
Ale prowadzenie domu to nie tylko dobry plan, to także wiedza, o tym, co trzeba robić, aby właściwe tym domem zarządzać. Jakie obowiązki ciążą na nas jako na osobie prowadzącej dom?

 

 

 


Otóż prowadzenie domu – to jak ktoś już kiedyś zauważył – jak prowadzenie własnej firmy. Jednak jest to o tyle trudniejsze, że w domu musimy zając się wieloma branżami. Musimy prowadzić restaurację, hotel, pralnię, kółko hobbystyczne i dekoratorskie, kółko wyrównawcze, szkołę, przedszkole, żłobek, biuro księgowe, porady prawne, psychologiczne, kółko aktorskie, bibliotekę, łaźnię, kawiarnię, pub i lokal publiczno-artystyczny.


Dlatego tak ważne jest ustalenie sobie planu uwzględniającego priorytety do wykonania oraz czas, jaki możemy na to poświęcić.


Do czynników mających wpływ na prawidłowe prowadzenie domu zaliczamy:

- Prowadzenie finansów domu
-  Porządkowanie i aranżacja przestrzeni
- Gotowanie i zarządzanie menu
- Pranie i dobór garderoby
- Organizacja przyjęć i kameralnych spotkań towarzyskich


Do tych wszystkich czynników nie zapominamy dodać pracy zawodowej, opieki nad dziećmi oraz zainteresowanie mężem i – co najważniejsze – samorealizację i relaks.


Autorką artykułu oraz reguły ¾ P jest Zuza Frynuk. Właścicielka firmy Zuza Frynuk’s oraz autorka poradnika dla kobiet pod tytułem: „Szkoła przetrwania dla Mam, Żon i Singielek”

 

Zapraszamy również do przeczytania artykułu poniżej

http://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,29884a3.html

 

Komentarze

"Bynajmniej" nie znaczy "przynajmniej"! Może należałoby poznać podstawy własnego języka, zanim zacznie się produkować publicznie?

dodany: 2013-02-03 19:40:57, przez: Kredka

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć