Strefa rodzica » Artykuły » Poradnik na dni smutku i rozstania

Poradnik na dni smutku i rozstaniapowiększ

Poradnik na dni smutku i rozstania

Artykuł na podstawie fragmentów książki Poradnik na dni smutku i rozstania Mechthild Schroeter-Rupieper wydawnictwa WAM.

 

 

Nikomu, a tym bardziej żadnemu dziecku nie życzy się smutnych doświadczeń na jego życiowej drodze. Nikt jednak nie może sobie sam ułożyć historii swego życia. Jest w niej radość, są łzy, jest słońce i deszcz, życie i śmierć. W mojej pracy z rodzinami dotkniętymi smutkiem jedno stało się dla mnie jasne: dzieci, które przeżywają ból, ale mogą przeżyć go w sobie i doznają w tym wsparcia, wychodzą często z tej sytuacji jako ludzie silni. Ochrona dzieci w okresie smutku nie polega na tym, aby chronić je przed tym, co smutne, lecz aby im towarzyszyć i pomagać znaleźć własny wyraz dla ich uczuć.

„Mam nadzieję, że wkrótce wszystko będzie znów tak, jak dawniej”, mawiają często osoby dotknięte smutkiem. Tymczasem sytuacja rozstania wszystkich zmienia. Pozostaje się samotnym, bez tego drugiego – wszystko jedno, czy się owego człowieka kochało, czy nie. W każdym razie nie będzie już tak, jak dawniej. Może być podobnie, ale właśnie inaczej. Zmienia się nie tylko sytuacja: również ludzie, którzy odeszli, i ci, którzy pozostają, stają się wskutek tego doświadczenia inni – na zawsze. Ci, którzy pozostają, nie zmieniają swojej osobowości, ale zmieniają niekiedy swoją postawę i zawsze wiąże się to z nowymi doświadczeniami. Spotkanie z ludźmi zmienia człowieka – i zmienia go też rozstanie z ludźmi.

 

Aby mogło być wprawdzie inaczej, ale znowu dobrze, trzeba smutek wewnętrznie przepracować. I właśnie dla rodzin jest rzeczą ważną nauczyć się wspólnie radzić sobie ze stratą, rozstaniem i śmiercią, i znajdować różne sposoby dawania temu wyrazu. W mojej praktyce nie słyszę od dzieci i nieletniej młodzieży, jakimi świetnymi „metodami” posługują się w tym celu ich rodzice. Ich najważniejszym oczekiwaniem wobec rodziców jest to, by byli oni z nimi i słuchali, kiedy ich dzieci chcą im coś opowiedzieć. Często nie mówią oni wprawdzie o tym z rodzicami, potrzebują jednak wewnętrznej pewności, że gdyby chcieli, mogliby to zrobić.

I druga sprawa: ten, kto pyta, już coś wie. Może to oznaczać, że ten, kto nie pyta, potrzebuje informacji albo w danym momencie nie chce nic o tym wiedzieć. Aby się zorientować, jak to jest w konkretnym przypadku, trzeba zadawać pytania zachęcające do rozmowy, ale także wskazywać przykłady czy możliwości. Lepiej więc nie czekać, aż dzieci same będą w stanie pytać, lecz samemu dawać impulsy do rozmowy albo zadawać pytania związane z tematem.

 

 „Ale co mam powiedzieć?” – Poinformować dzieci w porę

Wszystko jedno, jaki wiek, jaka ułomność czy, w starszym wieku, jaki stopień demencji: każdy człowiek ma prawo do uczciwej, stosownej informacji. Niemal wszyscy ludzie przeżyli już następującą sytuację: „Czy coś się dzieje?”, pytamy matkę, ponieważ czujemy, że jest „jakaś inna”. „Nie, nic się nie dzieje”, słyszymy odpowiedź, która jednak nas nie uspokaja. Dzieci czują, kiedy odmawia im się informacji, że w rodzinie jest jakaś tajemnica. To je niepokoi, napawa lękiem, wywołuje w nich poczucie winy i irytuje je. Kiedy chce się je przygotować na przewidywany fakt śmierci i żałoby, ważne są rozmowy i – jeśli one sobie tego życzą – kontakt cielesny. Dzięki temu czują, że są traktowane poważnie, że poświęca się im uwagę. Działa to na nie uspokajająco, jeśli nawet przyczyną takiego zachowania rodziców jest coś smutnego.

 

 

Czytaj dalej na

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 największych lęków najmłodszych więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Moda xxl - przygotuj się na lato!

Moda xxl - przygotuj się na lato!

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego to ostatni dzwonek, by uzupełnić letnią garderobę. Nawet sukienki, spódnice, szorty, topy i koszulki przydadzą się każdej kobiecie bez względu na wiek i tuszę. więcej »
Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka - Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę. więcej »
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Ten kto ma brata lub siostrę dobrze wie, że posiadanie rodzeństwa jest niezwykle piękne i cenne. Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju. więcej »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci. Przytulanie ich, zabieranie ze sobą podczas podróżowania czy nawet rozmawianie z ulubioną maskotką ma spory wpływ na to jak będą się rozwijać. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Nowość na Czasie

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019