Strefa rodzica » Artykuły » Poradnik na dni smutku i rozstania

Poradnik na dni smutku i rozstaniapowiększ

Poradnik na dni smutku i rozstania

Artykuł na podstawie fragmentów książki Poradnik na dni smutku i rozstania Mechthild Schroeter-Rupieper wydawnictwa WAM.

 

 

Nikomu, a tym bardziej żadnemu dziecku nie życzy się smutnych doświadczeń na jego życiowej drodze. Nikt jednak nie może sobie sam ułożyć historii swego życia. Jest w niej radość, są łzy, jest słońce i deszcz, życie i śmierć. W mojej pracy z rodzinami dotkniętymi smutkiem jedno stało się dla mnie jasne: dzieci, które przeżywają ból, ale mogą przeżyć go w sobie i doznają w tym wsparcia, wychodzą często z tej sytuacji jako ludzie silni. Ochrona dzieci w okresie smutku nie polega na tym, aby chronić je przed tym, co smutne, lecz aby im towarzyszyć i pomagać znaleźć własny wyraz dla ich uczuć.

„Mam nadzieję, że wkrótce wszystko będzie znów tak, jak dawniej”, mawiają często osoby dotknięte smutkiem. Tymczasem sytuacja rozstania wszystkich zmienia. Pozostaje się samotnym, bez tego drugiego – wszystko jedno, czy się owego człowieka kochało, czy nie. W każdym razie nie będzie już tak, jak dawniej. Może być podobnie, ale właśnie inaczej. Zmienia się nie tylko sytuacja: również ludzie, którzy odeszli, i ci, którzy pozostają, stają się wskutek tego doświadczenia inni – na zawsze. Ci, którzy pozostają, nie zmieniają swojej osobowości, ale zmieniają niekiedy swoją postawę i zawsze wiąże się to z nowymi doświadczeniami. Spotkanie z ludźmi zmienia człowieka – i zmienia go też rozstanie z ludźmi.

 

Aby mogło być wprawdzie inaczej, ale znowu dobrze, trzeba smutek wewnętrznie przepracować. I właśnie dla rodzin jest rzeczą ważną nauczyć się wspólnie radzić sobie ze stratą, rozstaniem i śmiercią, i znajdować różne sposoby dawania temu wyrazu. W mojej praktyce nie słyszę od dzieci i nieletniej młodzieży, jakimi świetnymi „metodami” posługują się w tym celu ich rodzice. Ich najważniejszym oczekiwaniem wobec rodziców jest to, by byli oni z nimi i słuchali, kiedy ich dzieci chcą im coś opowiedzieć. Często nie mówią oni wprawdzie o tym z rodzicami, potrzebują jednak wewnętrznej pewności, że gdyby chcieli, mogliby to zrobić.

I druga sprawa: ten, kto pyta, już coś wie. Może to oznaczać, że ten, kto nie pyta, potrzebuje informacji albo w danym momencie nie chce nic o tym wiedzieć. Aby się zorientować, jak to jest w konkretnym przypadku, trzeba zadawać pytania zachęcające do rozmowy, ale także wskazywać przykłady czy możliwości. Lepiej więc nie czekać, aż dzieci same będą w stanie pytać, lecz samemu dawać impulsy do rozmowy albo zadawać pytania związane z tematem.

 

 „Ale co mam powiedzieć?” – Poinformować dzieci w porę

Wszystko jedno, jaki wiek, jaka ułomność czy, w starszym wieku, jaki stopień demencji: każdy człowiek ma prawo do uczciwej, stosownej informacji. Niemal wszyscy ludzie przeżyli już następującą sytuację: „Czy coś się dzieje?”, pytamy matkę, ponieważ czujemy, że jest „jakaś inna”. „Nie, nic się nie dzieje”, słyszymy odpowiedź, która jednak nas nie uspokaja. Dzieci czują, kiedy odmawia im się informacji, że w rodzinie jest jakaś tajemnica. To je niepokoi, napawa lękiem, wywołuje w nich poczucie winy i irytuje je. Kiedy chce się je przygotować na przewidywany fakt śmierci i żałoby, ważne są rozmowy i – jeśli one sobie tego życzą – kontakt cielesny. Dzięki temu czują, że są traktowane poważnie, że poświęca się im uwagę. Działa to na nie uspokajająco, jeśli nawet przyczyną takiego zachowania rodziców jest coś smutnego.

 

 

Czytaj dalej na

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Pomoce naukowe online dla każdego ucznia więcej » x
Zobacz » Artykuły
Pomoce naukowe online dla każdego ucznia

Pomoce naukowe online dla każdego ucznia

Żyjemy w czasach, w których Internet i urządzenia elektroniczne, takie jak laptop, tablet czy smartphone, które pozwalają na podłączenie się do sieci są w codziennym użyciu - zarówno przez dorosłych, młodzież, jak i dzieci. więcej »
Wonderland Festival - Baśniowe Kraje
Patronat CzasDzieci.pl

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
więcej »
Ferie z dzieckiem

Ferie z dzieckiem

Sprawdź, jak w łatwy sposób spakować siebie i dziecko. Spakowanie na ferie całej rodziny to nie lada wyzwanie. więcej »
Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa: Dogman, numer #1 na liście bestsellerów New York Timesa. więcej »
Mia i Biały Lew
Patronat CzasDzieci.pl

Mia i Biały Lew

Wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa... więcej »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę. Warto więc, aby w takich momentach podziękować im za to kim dla nas są, za to jacy są i za to, że po prostu są. więcej »
Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat ma przyjść ich dziecko zaczynają istny szał zakupów. W sklepach z akcesoriami dla maluchów oferta jest tak bogata, że łatwo wydać fortunę. Tylko czy na pewno wszystko się przydaje? więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Mimo iż rośnie w Polsce rynek sprzedaży nowych samochodów, większość społeczeństwa szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nie tylko przeglądając oferty sprzedaży w Polsce, ale też importując je z zagranicy. więcej »
5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków. Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta
Dziadków. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Ferie na Czasie

Warszawskie lodowiska

Warszawskie lodowiska

Póki zima trwa, korzystajcie z warszawskich lodowisk! Jest ich naprawdę sporo, a przy niektórych wstęp i wypożyczenie sprzętu bezpłatne.  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019