Strefa rodzica » Artykuły » Poradnik na dni smutku i rozstania

Poradnik na dni smutku i rozstaniapowiększ

Poradnik na dni smutku i rozstania

Artykuł na podstawie fragmentów książki Poradnik na dni smutku i rozstania Mechthild Schroeter-Rupieper wydawnictwa WAM.

 

 

Nikomu, a tym bardziej żadnemu dziecku nie życzy się smutnych doświadczeń na jego życiowej drodze. Nikt jednak nie może sobie sam ułożyć historii swego życia. Jest w niej radość, są łzy, jest słońce i deszcz, życie i śmierć. W mojej pracy z rodzinami dotkniętymi smutkiem jedno stało się dla mnie jasne: dzieci, które przeżywają ból, ale mogą przeżyć go w sobie i doznają w tym wsparcia, wychodzą często z tej sytuacji jako ludzie silni. Ochrona dzieci w okresie smutku nie polega na tym, aby chronić je przed tym, co smutne, lecz aby im towarzyszyć i pomagać znaleźć własny wyraz dla ich uczuć.

„Mam nadzieję, że wkrótce wszystko będzie znów tak, jak dawniej”, mawiają często osoby dotknięte smutkiem. Tymczasem sytuacja rozstania wszystkich zmienia. Pozostaje się samotnym, bez tego drugiego – wszystko jedno, czy się owego człowieka kochało, czy nie. W każdym razie nie będzie już tak, jak dawniej. Może być podobnie, ale właśnie inaczej. Zmienia się nie tylko sytuacja: również ludzie, którzy odeszli, i ci, którzy pozostają, stają się wskutek tego doświadczenia inni – na zawsze. Ci, którzy pozostają, nie zmieniają swojej osobowości, ale zmieniają niekiedy swoją postawę i zawsze wiąże się to z nowymi doświadczeniami. Spotkanie z ludźmi zmienia człowieka – i zmienia go też rozstanie z ludźmi.

 

Aby mogło być wprawdzie inaczej, ale znowu dobrze, trzeba smutek wewnętrznie przepracować. I właśnie dla rodzin jest rzeczą ważną nauczyć się wspólnie radzić sobie ze stratą, rozstaniem i śmiercią, i znajdować różne sposoby dawania temu wyrazu. W mojej praktyce nie słyszę od dzieci i nieletniej młodzieży, jakimi świetnymi „metodami” posługują się w tym celu ich rodzice. Ich najważniejszym oczekiwaniem wobec rodziców jest to, by byli oni z nimi i słuchali, kiedy ich dzieci chcą im coś opowiedzieć. Często nie mówią oni wprawdzie o tym z rodzicami, potrzebują jednak wewnętrznej pewności, że gdyby chcieli, mogliby to zrobić.

I druga sprawa: ten, kto pyta, już coś wie. Może to oznaczać, że ten, kto nie pyta, potrzebuje informacji albo w danym momencie nie chce nic o tym wiedzieć. Aby się zorientować, jak to jest w konkretnym przypadku, trzeba zadawać pytania zachęcające do rozmowy, ale także wskazywać przykłady czy możliwości. Lepiej więc nie czekać, aż dzieci same będą w stanie pytać, lecz samemu dawać impulsy do rozmowy albo zadawać pytania związane z tematem.

 

 „Ale co mam powiedzieć?” – Poinformować dzieci w porę

Wszystko jedno, jaki wiek, jaka ułomność czy, w starszym wieku, jaki stopień demencji: każdy człowiek ma prawo do uczciwej, stosownej informacji. Niemal wszyscy ludzie przeżyli już następującą sytuację: „Czy coś się dzieje?”, pytamy matkę, ponieważ czujemy, że jest „jakaś inna”. „Nie, nic się nie dzieje”, słyszymy odpowiedź, która jednak nas nie uspokaja. Dzieci czują, kiedy odmawia im się informacji, że w rodzinie jest jakaś tajemnica. To je niepokoi, napawa lękiem, wywołuje w nich poczucie winy i irytuje je. Kiedy chce się je przygotować na przewidywany fakt śmierci i żałoby, ważne są rozmowy i – jeśli one sobie tego życzą – kontakt cielesny. Dzięki temu czują, że są traktowane poważnie, że poświęca się im uwagę. Działa to na nie uspokajająco, jeśli nawet przyczyną takiego zachowania rodziców jest coś smutnego.

 

 

Czytaj dalej na

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Praca jako opiekunka do dzieci więcej » x
Zobacz » Artykuły
Praca jako opiekunka do dzieci

Praca jako opiekunka do dzieci

Wielu rodziców pracuje do późnych godzin wieczornych i szuka osoby, która na stałe lub w niektóre dni i godziny zajęłaby się ich dziećmi. Taka praca jest popularna zarówno w Polsce, jak i za granicą, choć ma tam nieco inną specyfikę. więcej »
Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Dynamiczny i stały rozwój technologii zdominował wiele różnych aspektów naszego życia. Dobrym przykładem takiego technologicznego rozwoju w naszej codzienności są czytniki e-book oraz audiobooki, które coraz częściej zajmują miejsce klasycznych, papierowych książek. Ten wynalazek nie bez powodu pochwalić się może rosnącą z roku na rok coraz większą rzeszą fanów. Jednym z niewątpliwych plusów, o jakich należy powiedzieć w przypadku audiobooków, jest ich kompatybilność. Sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach, a stale zwiększająca się liczba osób, które korzystają z nich już na co dzień, decyduje się też pokazać taką możliwość poznawania fikcyjnego świata literackiego swoim pociechom. Jest to idealne rozwiązanie, aby maluch mógł posłuchać bajki w łóżku, a starszak zapoznał się z lekturą szkolną, której nie ma ochoty przeczytać. Poniżej dowiesz się, jak można zadbać o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom. więcej »
Bajkowe przeboje MiniMini+

Bajkowe przeboje MiniMini+

"Bajkowe przeboje MiniMini+" to najnowszy album zawierający melodyjne i skoczne piosenki z uwielbianych przez dzieci bajek: "Myszka w pask", "Dzielny Lew Eryk" oraz "Księżniczka Hania i Grymasek". więcej »
"Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!" "Władcy przygód" - film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje!
Patronat CzasDzieci.pl

"Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!" "Władcy przygód" - film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje!

?Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!? ?Władcy przygód? ? film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje! więcej »
Wyjątkowe, weekendowe „Poranki w Multikinie"

Wyjątkowe, weekendowe „Poranki w Multikinie"

To już kolejny weekendowy poranek w Multikinie. Nasze najmłodsze pociechy maja okazję obejrzeć film z ich ulubionymi bohaterami, miło spędzić czas, a w wybranych kinach skorzystać z dodatkowych atrakcji. więcej »
7 sposobów na wypracowanie dobrych nawyków odrabiania pracy domowej

7 sposobów na wypracowanie dobrych nawyków odrabiania pracy domowej

Zadania domowe pozwalają dziecku nie tylko rozwijać przedmioty szkolne, ale także uczą odpowiedzialności. W artykule znajdziesz kilka wskazówek jak skutecznie wesprzeć swoje dziecko.
więcej »
Polski film inspirowany "Super 8" i "Stranger Things".
Patronat CzasDzieci.pl

Polski film inspirowany "Super 8" i "Stranger Things".

Już 21 marca na ekrany kin wejdzie polski film familijny "Władcy przygód. Stąd do Oblivio", który młodego widza zabierze do innego wymiaru, a rodzice przeżyją powrót do przeszłości spod znaku amerykańskiego kina przygodowego. więcej »
Jak słonik polubił chodzenie do przedszkola. Słuchowisko
Patronat CzasDzieci.pl

Jak słonik polubił chodzenie do przedszkola. Słuchowisko

Dzieci 3 - 4 lata
Projekt stworzony specjalnie z myślą o trzylatkach adaptujących się do rzeczywistości przedszkolnej. więcej »
Korzyści płynące z lekcji muzyki

Korzyści płynące z lekcji muzyki

Nauka gry na instrumencie może pomóc Twojemu dziecku uwrażliwić ucho na dźwięki oraz uwydatnić jego umiejętności, a co za tym idzie ożywić relacje między rówieśnikami. więcej »
Nowe modele obuwia marki Memo

Nowe modele obuwia marki Memo

Memo - buciki dla Twojego dziecka więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Kino na Czasie

To już kolejny weekendowy poranek w Multikinie. Nasze najmłodsze pociechy mają okazję obejrzeć film z ich ulubionymi bohaterami, miło spędzić czas, a w wybranych kinach skorzystać z dodatkowych...  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Wideoprezentacja na Czasie

Pola mówi - nowa seria dla najmłodszych

Pola to bohaterka nowej serii dla najmłodszych czytelników. Dziewczynka mierzy się z wszystkimi wyzwaniami codzienności, z jakimi spotykają się małe dzieci. Zobaczcie jak wyglądają przygody Poli!  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019