Strefa rodzica » Artykuły » Zabawa a rozwój dziecka

Zabawa a rozwój dzieckapowiększ

Zabawa a rozwój dziecka

I śmiech niekiedy może być nauką, mawiał Ignacy Krasicki i miał w tym sporo racji. Zarówno śmiech, jak i zabawa stanowią niezbędny element prawidłowego rozwoju dziecka.

 

Ruch to zdrowie
Ruch to bardzo ważny element w życiu każdego człowieka, a już w szczególności w życiu dziecka. To właśnie często niedoceniana zabawa daje wiele okazji do stymulowania rozwoju m.in. w sferze emocjonalno-społecznej. Podczas zabaw ruchowych dziecko nabiera świadomości własnego ciała oraz orientacji w przestrzeni i działania w niej, co z kolei sprzyja prawidłowej pracy układu nerwowego i mózgu. Dynamiczne zabawy pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy i sylwetki, wpływają na odpowiednią kondycję fizyczną oraz zapewniają odprężenie. Zabawa ruchowa pobudza układ mięśniowy, ale również serce i płuca, co ma szczególne znaczenie w okresie dzieciństwa, kiedy nasz maluch szybko się rozwija – mówi psycholog Pani Agnieszka Kostrzycka.

 

Czym więc jest odpowiednia aktywność fizyczna, co to oznacza?
To kluczowe pytanie, na które trudno odpowiedzieć tak, by dać proste narzędzie pomiarowe rodzicom, które służyć będzie obiektywnej ocenie poziomu aktywności fizycznej ich dzieci. Pośrednim i najważniejszym miernikiem jest tutaj prawidłowy rozwój fizyczny dziecka (np. odpowiednia masa i wysokość ciała, skład ciała, sprawność fizyczna, w tym odpowiednia wydolność organizmu). Pomocne mogą być także, przygotowane w oparciu o badania naukowe, rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia, które można sprowadzić do następującego komunikatu: Dzieci i młodzież w wieku od 5 – 17 lat, w celu budowania potencjału zdrowia i zapobiegania chorobom powinny prawie każdego dnia (5 x w tyg.) być min. 30 minut aktywne fizycznie, tak by obciążyć układ sercowo – naczyniowy np. szybki marsz, zabawy biegowe, gry zespołowe, pływanie, jazda na rowerze, zabawy w centrum rozrywki. Obrazowo mówiąc, musi to być długotrwały wysiłek podczas którego pojawią się wyraźne zmiany fizjologiczne w postaci przyspieszenia tętna, zwiększenia wentylacji płuc, zaczerwienia na twarzy i potu na czole. Dodatkowo zalecane są trzy razy w tygodniu ćwiczenia gibkościowe i wzmacniające mięśnie. Nie można także zapominać o codziennej aktywności fizycznej związanej ze stylem życia: przemieszczanie się, pomoc w pracach w domu, ogrodzie czy zakupach. Podane powyżej zakresy aktywności fizycznej są minimalnymi poziomami dla dzieci, dlatego należy również zwrócić uwagę na aktywność częstszą i dłuższą, trwającą ponad 60, 90 czy 120 minut. Taka aktywność zmusza układ krążeniowo – oddechowy do zwiększonej pracy i przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne dzieciom i młodym ludziom. Jeśli mamy dopełnić budowanie potencjału zdrowotnego dziecka, to jako rodzice powinniśmy  wychowywać i dbać o wpisanie potrzeby ruchu na stałe w życie naszego dziecka – jutro dorosłego i odpowiedzialnego za siebie człowieka. Będzie możliwe to tylko wtedy, kiedy pomożemy dziecku odnaleźć taką formę aktywności fizycznej, która będzie dla niego źródłem radości i zadowolenia. Mówi Pan Marek Jankowski-Dyrektor Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku. Czy możemy podarować dziecku coś cenniejszego niż zdrowie – dodaje.

 

Zabawa idealna
Nie ma przepisu na dobrą zabawę. Każde dziecko jest inne, ma różne zainteresowania, rozmaite potrzeby oraz specyficzny temperament. Wszelkiego rodzaju aktywności powinniśmy dobierać indywidualnie, mając na myśli przede wszystkim dobro własnej pociechy. Najciekawsza zabawa to ta najbardziej spontaniczna. Warto czasem odłożyć na bok zabawki i posłuchać próśb dziecka – może się okazać, że wspólnie uda nam się ciekawie wykorzystać czas. Podwórko oraz plac zabaw – to miejsca, gdzie dzieci realizują swoją fantazję i spotykają się z rówieśnikami. Pozwalając pociechom na taką formę spędzania czasu, możemy zaobserwować, jakich bodźców szukają, czego pragną i jak realizują swoje potrzeby. To wspaniała okazja do poznania własnych dzieci.
Rodzice powinni starannie dobierać swoim podopiecznym poziom oraz trudność zabaw, tak, by maluch nie nudził się zbyt szybko i nie zniechęcał. Zdarza się, że dziecko nie podejmuje pewnych aktywności, ponieważ wydaje mu się, iż przekraczają one jego umiejętności. Dlatego też zaproponowana mu zabawa może mieć pewien stopień trudności – taki akcent zaciekawi malucha. Należy jednak przy tym pamiętać, że zabawa ta musi być na tyle łatwa, by dziecko mogło jej sprostać. Ważne by zakończyć daną aktywność lub grę przy pojawieniu się pierwszych symptomów znudzenia, tak, by dziecko nie odczuło znużenia daną czynnością.
Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na rozwój dziecka został udowodniony naukowo. Aktywny styl życia (odpowiedni poziom aktywności fizycznej) przynosi dzieciom fundamentalne korzyści zdrowotne: kształtuje sprawność krążeniowo – oddechową (wzmacnia serce i płuca), wzmacnia narząd ruchu (kości, stawy i mięśnie), usprawnia koordynację nerwowo – mięśniową i kontrolę ruchu oraz ułatwia utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Krótko mówiąc buduje potencjał zdrowotny dziecka, z którym wejdzie ono w dorosłe życie – dodaje Pan Marek Jankowski-Dyrektor Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku.
Jako rodzice powinniśmy zapewnić dzieciom bezpieczne warunki do zabawy, a także starać się wygospodarowywać każdego dnia jak najwięcej czasu do wspólnych działań. Należy przy tym pamiętać, że nieocenioną rolę odgrywa tu także grupa rówieśnicza. To właśnie w niej dziecko może porównać swoje możliwości oraz nauczyć się odpowiedzialności i współpracy. To MY i rówieśnicy naszych pociech powinniśmy być w wolnych chwilach najatrakcyjniejszymi kompanami zabaw, a nie zabawki, czy gry komputerowe, telewizja i Internet. Pamiętajmy, że zdrowie i zabawa w codziennym wspólnym funkcjonowaniu odgrywa największą rolę. To właśnie wtedy kiedy rodzice i dzieci bawią się razem, rodzice mają satysfakcję, że u ich dzieci pojawił się uśmiech, co powoduje, że jesteśmy jego beneficjentem – dodaje Mikołaj Jędrzejkowski, Dyrektor największego w Polsce Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World.
Pamiętajmy! Aktywność fizyczna nie tylko wpływa na rozwój fizyczny dziecka, ale także jej wielowymiarowe efekty dotyczące innych obszarów. Dziecko dzięki aktywności fizycznej poznaje otaczający świat i rządzące nim reguły, poznaje możliwości swojego ciała. Aktywność fizyczna pomaga w rozwoju społecznym poprzez zapewnianie możliwości wyrażania siebie, budowanie pewność siebie, stwarzanie warunków do interakcji społecznej i integracji. Gry i zabawy zespołowe uczą współpracy i poszanowania reguł. Współzawodnictwo to doskonała lekcja przeżywania zwycięstw i radzenia sobie z porażkami – wielka życiowa umiejętność. Aktywny styl życia wpływa na stan dobrego samopoczucia i zmniejsza ryzyko zaburzeń nerwicowych i (co może kogoś zaskoczyć) wspomaga osiąganie lepszych wyników w nauce –  dodaje Pan Marek Jankowski-Dyrektor Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku.


Zdobyta podczas eksplorowania otoczenia świadomość własnego ciała i przestrzeni, będzie podstawą kształtowania się złożonych czynności psychoruchowych, takich jak mowa, czytanie, pisanie, czy liczenie. Jednymi z ważniejszych ruchów są ruchy naprzemienne, które dziecko wykonuje przy okazji wchodzenia po drabinkach, czołganiu się przez tunele. Powodują one szybszą i bardziej zintegrowaną komunikację pomiędzy dwiema półkulami mózgowymi. Jest ona potrzebna między innymi do myślenia przyczynowo – skutkowego. Poziom tych kompetencji często  decyduje o uzyskiwanych postępach w nauce szkolnej. Postępy w nabywaniu umiejętności nie zależą wyłącznie od głowy, ale i ciała. W okresie wczesnoszkolnym rozwój psychiczny dziecka jest bardzo ściśle połączony z jego rozwojem ruchowym, a zaburzenia sfery ruchowej mogą powodować zaburzenia w sferze poznawczej i emocjonalnej. Właśnie dlatego drodzy rodzice nie czekajcie zbyt długo, dbajcie o rozwój fizyczny swoich dzieci.

 

To dla ich dobra!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Już 19 sierpnia najmłodsi widzowie kanału Boomerang poznają lokatorów szalonego londyńskiego ZOO. Nie zabraknie beatboxujących żółwi, śpiewających surykatek, lwów i pingwinów oraz rozrabiających lemurów... więcej »
Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"
Patronat CzasDzieci.pl

Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"

Są bohaterowie ze stali, są bohaterowie niezniszczalni, ale naprawdę niewielu mieści się w pudełku z dziesięcioma innymi figurkami... więcej »
Kino Dzieci o wychowaniu - cykl warsztatów i wykładów dla dorosłych

Kino Dzieci o wychowaniu - cykl warsztatów i wykładów dla dorosłych

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci kontynuuje serię wydarzeń Kino Dzieci o wychowaniu skierowaną do dorosłych uczestników: rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów. więcej »
Szkolny LOOZZ z Biedronką

Szkolny LOOZZ z Biedronką

Doskonale rozumiejąc potrzeby młodych odbiorców i wymagania rodziców, firma St. Majewski wprowadza na rynek nową markę artykułów tekstylnych o nazwie ?LOOZZ?. Produkty z tej linii to m.in. plecaki, piórniki oraz saszetki, których głównymi zaletami są: funkcjonalność, jakość, modne wzornictwo i atrakcyjna cena. WyLOOZZowana kolekcja dostępna będzie wyłącznie w ofercie sieci sklepów Biedronka od dnia 5 sierpnia br. więcej »
Powiększanie piersi, czyli sposób na jędrny biust po karmieniu dziecka

Powiększanie piersi, czyli sposób na jędrny biust po karmieniu dziecka

Chociaż operacje plastyczne piersi nie należą do zabiegów tanich, wiele kobiet z nich korzysta. Szczególnie dotyczy to matek, których piersi na skutek ciąży i karmienia utraciły swoją objętość, kształt i jędrność, a na skórze pojawiły się rozstępy. więcej »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. więcej »
Książki na czasie - Lipiec 2019

Książki na czasie - Lipiec 2019

Jeśli myślicie, że wydawcy w wakacje odpoczywają? to chcemy Was zaskoczyć. Choć pewnie część z nich udała się właśnie na zasłużony odpoczynek to pomyśleli o nas - miłośnikach czytania i dzięki temu zapraszamy Was na nasze podsumowanie lipca. Miłej lektury! więcej »
Jak wybrać drugi fotelik

Jak wybrać drugi fotelik

Pierwszy rok za Wami. Nosidełko robi się powoli zbyt ciasne, czas więc pomyśleć o zmianie fotelika. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem drugiego fotelika i nie wiesz od czego zacząć, zacznij od naszego krótkiego poradnika, który przygotowaliśmy... więcej »
Jak udekorować tort urodzinowy dla dziecka?

Jak udekorować tort urodzinowy dla dziecka?

Tort dla dziecka rządzi się swoimi prawami. Nie wystarczy, żeby dobrze smakował - musi też znakomicie się prezentować! więcej »
Prawidłowe nawadnianie organizmu

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Tegoroczne lato przywitało nas falą upałów. Piękna, słoneczna pogoda to idealne warunki do odpoczynku nad wodą lub w ogrodzie. Jednak wysokie temperatury zobowiązują do szczególnego zadbania o zdrowie swoje i dzieci. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Konkurs na Czasie

Podzielcie się z nami swoimi sposobami na "rodzicielskie problemy" i weźcie udział w naszym konkursie "Złote rady dla młodych rodziców"! Do wygrania zestaw herbatek ziołowych Herbi Baby by Premium...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019