Strefa rodzica » Artykuły » Przełom Białki – Perełka w śmietniku

Przełom Białki – Perełka w śmietnikupowiększ

Przełom Białki – Perełka w śmietniku

Podczas tegorocznych wakacji wybrałam się z dzieckiem do pamiętanego przeze mnie z czasów dzieciństwa wspaniałego miejsca w okolicach Białki Tatrzańskiej – do Przełomu Białki.


Wycieczka nie obyła się bez problemów, bo pomimo tego, że już tam kiedyś byłam, nie potrafiłam trafić.


Miejsce nie jest w żaden sposób oznakowane. W okolicy rezerwatu nie ma żadnych drogowskazów. Nie pomogło nawet wertowanie map w sklepie z pamiątkami w Białce Tatrzańskiej. Rezerwatu nie było na żadnej mapie!
Co dziwne mało kto z miejscowej ludności wie gdzie to jest i jak pokierować turystę. Zanim tam trafiliśmy pytałam kilkanaście osób. Najśmieszniejsze, że o jego istnieniu nie wiedzieli nawet ludzie, którzy pluskali się w rzece w okolicy mostu kilkaset metrów dalej.


W końcu trafiłam jednak na sprzedawczynię oscypków, która wiedziała.
- To tam gdzie kręcili Janosika?
- Możliwe że tak - uśmiecham się.
- Pani kochana, to nie w Białce tylko przed. Jadąc od nas na rozwidleniu w prawo i potem znów w prawo.
- Skąd będę wiedziała, że trafiłam skoro nie ma żadnych oznaczeń?
-Oznaczeń nie ma. Jak zobaczy pani parking otoczony drewnianą zagrodą i siedzącą tam starą babcię, to będzie pani wiedzieć, że trafiła.


Było dokładnie tak jak powiedziała moja informatorka. Tak blisko drogi na Białkę, a tak daleko, że nikt o tym miejscu nie wie…


Drewniana zagroda w połowie zapełniona samochodami. Starsza, miła i gadatliwa kobieta kasująca 4 zł za parking. Dopiero tam tablica informacyjna z mapką. Wchodzimy na ścieżkę. Od razu widać, że raczej nikogo to miejsce nie obchodzi. Nie to zapamiętałam z czasów dzieciństwa.


Ziemia wokół terenu zryta kołami traktora, błoto, chwasty, śmieci. 
Nie zrażając się brniemy jednak dalej. Skałki! Są, jednak się ostały. Jaskinia w której kiedyś robiłam sobie zdjęcia zabezpieczona taśmą. Wstęp wzbroniony – wykopy. Dalej napotykamy amatorów wspinaczki eksplorujących ściankę i jamę, w której również pełno śmieci. Dalej bagienko pełne traszek, żab i unoszących się nad nim ważek. W trawie jaszczurki. Czarne z żółtymi plamami – czyżby to salamandry? Po spacerku po skałkach idziemy w stronę rzeki. Od skałek prowadzi do niej kamienista plaża, która w okresie deszczowej pogody pewnie też zalewana jest rzeczną wodą. Żeby pobyć tu dłużej trzeba wziąć karimatę i jakie koce, bo trudno wysiedzieć dłużej na kamieniach.

 

Ciąg dalszy na drugiej stronie

 

 

Czytaj dalej na

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do szkoły

Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do szkoły

Każdy przejechany przez drużynę CCC Team kilometr może zmienić los wielu dzieci. "Wykręcone" na rowerach szosowych kilometry są szansą na budowanie szkół oraz pomoc w najbiedniejszych krajach świata. "Edukacja to klucz do wolności, demokracji i rozwoju, to najlepsza inwestycja w przyszłość następnych pokoleń" - słowa Nelsona Mandeli nie tracą na aktualności. więcej »
Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Chcesz zachęcić dziecko do częstszego sięgania po książki, ale nie wiesz jak to zrobić? Jak sprawić, by czas spędzony na czytaniu był przyjemnością? więcej »
Letnia Akademia LiveKid

Letnia Akademia LiveKid

Dziewięciu wyjątkowych prelegentów, setki zapisanych Gości, 540 minut edukacyjnych spotkań dla Rodziców. więcej »
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019