Warszawa

Mamy z Pragi polecają

Mamy z Pragi polecają

Kolejna odsłona naszego wakacyjnego cyklu "Mamy polecają..." Tym razem zapraszamy na Pragę, Północ i Południe.

 

Park Skaryszewski

Najpiękniejszy park w całej Warszawie. Największy zabytkowy park prawobrzeżnej Warszawy, zajmuje teren o powierzchni ponad 55 hektarów, zlokalizowany pomiędzy Al. Zieleniecką, ul. Międzynarodową, Al. Jerzego Waszyngtona, i jeziorem Kamionkowskim. W parkowy krajobraz wkomponowano przedwojenne rzeźby, pomniki oraz pamiątkowe głazy. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w parku jest przepięknie ukształtowane rosarium obsadzone ogromną ilością róż wraz z umiejscowioną w jej centralnej części rzeźbą Stanisława Jackowskiego „Tancerka”. Kolejnym godnym polecenia miejscem jest jeden z ciekawszych punktów widokowych znajdujący się na wzniesieniu Stawu Łabędziego, tuż obok innej rzeźby - „Kąpiąca się” Olgi Niewskiej. Do obowiązkowo odwiedzanego miejsca szczególnie upatrzonego przez najmłodszych należy kaskada wodna zrobiona z głazów, jak i okolica rzeźby Henryka Kuny „Rytm” oraz oczywiście pogrodzony plac zabaw dla dzieci, położony niedaleko uroczej kawiarni. Dla spragnionych ruchu do dyspozycji są, kajaki, rowery wodne, stadnina koni, kort tenisowy, sekcja łucznicza i piłkarska. Dużo otwartych terenów zielonych na opalanie, pikniki czy grę w piłkę.

 

 

Park Praski

Położenie pomiędzy: Al. Solidarności, ul. Ratuszową, ul. Wybrzeże Helskie i ul. Jagiellońską. Jest najstarszym parkiem publicznym Warszawy.

Park posiada ogrodzony plac zabaw, muszlę koncertową, w której obecnie funkcjonuje knajpka i szereg rzeźb ogrodowych (najbardziej charakterystyczna jest metalowa żyrafa oraz popiersie pisarki Elizy Orzeszkowej). W bezpośrednim sąsiedztwie parku, przy Al. Solidarności znajduje się wybieg dla niedźwiedzi brunatnych (popularnie zwany "Miśki") administrowany przez ZOO. Wchodząc do parku wejściem od strony ul. Solidarności alejka poprowadzi was przez cały park wprost do wejścia głównego do ZOO.

 

 

Plaże nad Wisłą

Po tej stronie Wisły funkcjonują aż trzy ogólnodostępne plaże (praska - przy ZOO, poniatowska - przy Stadionie Narodowym i saska - przy moście Łazienkowskim). Można na nich korzystać z bezpłatnych leżaków, parasoli, grilli, boisk do siatkówki i plażowej piłki nożnej. Wyposażenie na plażach wydawane jest we wszystkie dni wolne od pracy od godz. 12 do godz. 20.

W sąsiedztwie plaży saskiej i praskiej ustawiono nowe urządzenia do zabaw dla dzieci, m.in. huśtawki i zjeżdżalnie.

Piasek czysty i przyjemny, choć nie taki jak na plaży w Sopocie. Nieprzyjemnych zapachów z wody brak, za to widoki bardzo ciekawe.

 

Ścieżka rowerowa i spacerowa

Plaże łączy ścieżka wśród drzew na odcinku ponad 8 kilometrów - od mostu Łazienkowskiego do mostu Grota Roweckiego. Usytuowana w nadwiślańskich laskach i krzaczkach. Nawierzchnia - ubity piasek, po bokach urokliwe, niskie płotki z przeplatanych gałęzi. Jedzie się bardzo łatwo, szybko i przyjemnie.

 

Przeprawy promowe

Przez Wisłę pasażerów wożą bezpłatnie trzy promy. Z Podzamcza do zoo pływał "Turkawka", z przystanku w pobliżu mostu Poniatowskiego przed Stadion Narodowy – "Pliszka", a z Cypla Czerniakowskiego na Saską Kępę – "Słonka".
Każdy prom może zabrać na pokład 12 osób i 12 rowerów. Promy będą kursowały do 31 sierpnia w soboty, niedziele i święta i w dni powszednie. W soboty, niedziele i święta promy będą pływały aż 30 razy dziennie, a w dni powszednie – 14 razy.

 

Stara Praga - spacer

Wybierzcie się koniecznie na spacer ulicami starej Pragi. Zacząć możecie od ul. Targowej przy Bazarze Różyckiego. Możecie skierować się w ul. Ząbkowską, zwiedzić malowniczą Brzeską podziwiając prawdziwy praski folklor. Ząbkowską dojdziecie do Wytwórni Wódek Koneser, na teren której jest wstęp wolny. Druga opcja to spacer z ul. Targowej w ul. Kłopotowskiego do Pomnika Kapeli Praskiej (orkiestra w nocy jest kolorowo podświetlona, a po wysłaniu sms-a można wysłuchać jednej ze 100 piosenek), potem brukowana ul. Floriańska ze stylowymi latarniami - pastorałkami, która doprowadzi was do Parku Praskiego.

 

 

Zapraszamy na Pragę!

 

 

Magdalena Kurowska

redaktor portalu czasdzieci.pl, mama 3 letniej Irenki i mieszkanka Pragi

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć