Strefa rodzica » Artykuły » Aby przedszkolak mówił więcej

Aby przedszkolak mówił więcejpowiększ

Aby przedszkolak mówił więcej

Trzeci rok życia dziecka to niebywały wzrost słownictwa. Charakterystyczna miękkość głosek  , jak np. „śanki, ćapka” powoli powinna ustępować i zamieniać się na głoski przednio-językowo-zębowe [ s, z, c, dz ], np. „sanki, capka”. W wymowie brak jeszcze głosek dziąsłowych [ sz, ż, cz, dż ] oraz głoski [r], choć niektóre dzieci  realizują je nawet  w wieku trzech lat....jednak co robić, gdy naszego „małomównego” trzylatka nikt nie może zrozumieć?


Pamiętajmy, że każde opóźnienie mowy wymaga konsultacji z logopedą w celu ustalenia przyczyny i zaplanowania terapii logopedycznej. Powszechna opinia, że dziecko samo się „ rozgada”  jest mylna. Owszem maleństwo będzie mówiło coraz więcej, lecz ryzyko, że w mowie dziecka pojawią się błędy artykulacyjne utrwalające  się jako wady wymowy, jest bardzo duże. Należy również zwrócić uwagę, że każde opóźnienie mowy może powodować późniejsze problemy z czytaniem oraz pisaniem.


Jak więc wspomóc trzylatka? Ulubioną zabawą dzieci jest „szukanie” literek (samogłosek ). Chowamy samogłoski umieszczone na kartoniku do woreczka... na początku dwie, potem trzy i więcej, dziecko wyjmując powtarza za nami kolejno nazwy literek. Jeśli maluch będzie rozpoznawał samogłoski, to może sam je wkładać do woreczka i nazywać. Aby zabawa była ciekawsza, każdą literkę można dziecku wizualizować w dowolny sposób, lecz zawsze taki sam. Samogłoski są doskonałym narzędziem do ćwiczenia warg, które są niezbędne przy artykulacji większości głosek. Ciekawą zabawą, często stosowaną w gabinetach logopedycznych, jest słuchowe rozpoznawanie wyrazów dźwiękonaśladowczych, które pod względem artykulacyjnym są bardzo zróżnicowane. Nasza pociecha może zarówno dobierać obrazki do usłyszanych dźwięków, jak również próbować je powtarzać.

 


Doskonałą zabawą z trzylatkiem są zagadki. Stawiamy na stole kilka przedmiotów, które dziecko potrafi nazwać, następnie opisujemy dany przedmiot...aż dziecko zgadnie co to jest. W takiej zabawie należy używać prostych określeń, np. duży, mały, z niego pijemy....itp. Zachęcając dziecko do nazywania różnych przedmiotów, można posłużyć się książeczkami dla najmłodszych. Czytając dziecku bajeczki prosimy je o nazwanie wskazanego elementu zadając pytania: „Kto to jest? Co to jest? Gdzie misiu? Co trzyma lala?”


Wspaniałym ćwiczeniem logopedycznym jest dmuchanie na różne przedmioty...mogą to być piórka, skrawki papieru lub małe piłeczki. W czasie spaceru można ze swoją pociechą wąchać kwiatki ( wdech nosem, wydech ustami ), w domu rozpoznawać różne zapachy kuchenne, a słomką przenosić skrawki papieru na drugą stronę kartki. Takie ćwiczenia zwiększają pojemność płuc, wydłużają fazę wydechową oraz stanowią doskonały trening dla warg, tak niezbędnych przy artykulacji głosek.


Przedstawione propozycje stanowią zaledwie wycinek zabaw rozwijających mowę dziecka. Aby dodatkowo wspomóc prawidłowy rozwój artykulacji  naszego maleństwa pamiętajmy, aby unikać smoczków, butelek oraz niekapków z długim dzióbkiem. Pilnujmy, aby nasza pociecha w czasie snu oddychała przez nosek, w ciągu dnia dużo gryzła, np. marchewki, jabłka lub gruszki... i nie dajmy sobie wmówić, że nasze dziecko z opóźnionym rozwojem mowy, samo się „rozgada” nie potrzebując  naszego wsparcia!


Izabela Malicka
logopeda

www.gabinetmowy.com.pl
www.supelek.eu


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Nowe przygody Stasia Pętelki! więcej » x
Zobacz » Artykuły
Nowe przygody Stasia Pętelki!

Nowe przygody Stasia Pętelki!

"Mamo, Tato, chciałbym mieć pieska!" - to zdanie, który słyszał prawdopodobnie prawie każdy rodzic. Dzieci chętnie wyobrażają sobie jak wspaniale byłoby mieć pupila. A co się dzieje, gdy pies naprawdę zamieszka z przedszkolakiem i jego rodziną? Przekonali się o tym Staś Pętelka i jego młodsza siostra Jadzia. więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Kiedy para stara się o dziecko to współżyje w okresie płodnym. Jest to w sumie około 7 dni w miesiącu, z czego najbardziej płodny jest dzień owulacji i dzień przed nim. Czy istnieje sposób, by dowiedzieć się dokładnie, kiedy dziecko zostało poczęte? Jak to obliczyć? Podpowiadamy. więcej »
Jak wybrać idealną spacerówkę?

Jak wybrać idealną spacerówkę?

Wybór idealnej spacerówki to spore wyzwanie dla rodzica ? maluch spędza w niej naprawdę sporo czasu. Wózek musi sprostać więc jego wymaganiom, ale także wymaganiom rodzica. więcej »
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Twój pomysł na wystrój wnętrza

Twój pomysł na wystrój wnętrza

Wystrój wnętrza to wizytówka domu. Urządzając mieszkanie lub remontując pomieszczenie, zależy nam na estetyce wykonania i solidnych materiałach. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  

Wydarzenie Na Czasie

Europa w Polsce

Europa w Polsce

Europejski Maraton Artystyczny to międzynarodowy projekt w formie warsztatów. Zajęcia skierowane są do osób, które zajmują się edukacją dzieci  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019