Strefa rodzica » Artykuły » Aby przedszkolak mówił więcej

Aby przedszkolak mówił więcejpowiększ

Aby przedszkolak mówił więcej

Trzeci rok życia dziecka to niebywały wzrost słownictwa. Charakterystyczna miękkość głosek  , jak np. „śanki, ćapka” powoli powinna ustępować i zamieniać się na głoski przednio-językowo-zębowe [ s, z, c, dz ], np. „sanki, capka”. W wymowie brak jeszcze głosek dziąsłowych [ sz, ż, cz, dż ] oraz głoski [r], choć niektóre dzieci  realizują je nawet  w wieku trzech lat....jednak co robić, gdy naszego „małomównego” trzylatka nikt nie może zrozumieć?


Pamiętajmy, że każde opóźnienie mowy wymaga konsultacji z logopedą w celu ustalenia przyczyny i zaplanowania terapii logopedycznej. Powszechna opinia, że dziecko samo się „ rozgada”  jest mylna. Owszem maleństwo będzie mówiło coraz więcej, lecz ryzyko, że w mowie dziecka pojawią się błędy artykulacyjne utrwalające  się jako wady wymowy, jest bardzo duże. Należy również zwrócić uwagę, że każde opóźnienie mowy może powodować późniejsze problemy z czytaniem oraz pisaniem.


Jak więc wspomóc trzylatka? Ulubioną zabawą dzieci jest „szukanie” literek (samogłosek ). Chowamy samogłoski umieszczone na kartoniku do woreczka... na początku dwie, potem trzy i więcej, dziecko wyjmując powtarza za nami kolejno nazwy literek. Jeśli maluch będzie rozpoznawał samogłoski, to może sam je wkładać do woreczka i nazywać. Aby zabawa była ciekawsza, każdą literkę można dziecku wizualizować w dowolny sposób, lecz zawsze taki sam. Samogłoski są doskonałym narzędziem do ćwiczenia warg, które są niezbędne przy artykulacji większości głosek. Ciekawą zabawą, często stosowaną w gabinetach logopedycznych, jest słuchowe rozpoznawanie wyrazów dźwiękonaśladowczych, które pod względem artykulacyjnym są bardzo zróżnicowane. Nasza pociecha może zarówno dobierać obrazki do usłyszanych dźwięków, jak również próbować je powtarzać.

 


Doskonałą zabawą z trzylatkiem są zagadki. Stawiamy na stole kilka przedmiotów, które dziecko potrafi nazwać, następnie opisujemy dany przedmiot...aż dziecko zgadnie co to jest. W takiej zabawie należy używać prostych określeń, np. duży, mały, z niego pijemy....itp. Zachęcając dziecko do nazywania różnych przedmiotów, można posłużyć się książeczkami dla najmłodszych. Czytając dziecku bajeczki prosimy je o nazwanie wskazanego elementu zadając pytania: „Kto to jest? Co to jest? Gdzie misiu? Co trzyma lala?”


Wspaniałym ćwiczeniem logopedycznym jest dmuchanie na różne przedmioty...mogą to być piórka, skrawki papieru lub małe piłeczki. W czasie spaceru można ze swoją pociechą wąchać kwiatki ( wdech nosem, wydech ustami ), w domu rozpoznawać różne zapachy kuchenne, a słomką przenosić skrawki papieru na drugą stronę kartki. Takie ćwiczenia zwiększają pojemność płuc, wydłużają fazę wydechową oraz stanowią doskonały trening dla warg, tak niezbędnych przy artykulacji głosek.


Przedstawione propozycje stanowią zaledwie wycinek zabaw rozwijających mowę dziecka. Aby dodatkowo wspomóc prawidłowy rozwój artykulacji  naszego maleństwa pamiętajmy, aby unikać smoczków, butelek oraz niekapków z długim dzióbkiem. Pilnujmy, aby nasza pociecha w czasie snu oddychała przez nosek, w ciągu dnia dużo gryzła, np. marchewki, jabłka lub gruszki... i nie dajmy sobie wmówić, że nasze dziecko z opóźnionym rozwojem mowy, samo się „rozgada” nie potrzebując  naszego wsparcia!


Izabela Malicka
logopeda

www.gabinetmowy.com.pl
www.supelek.eu


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić,... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Większość współczesnych rodziców zdaje sobie sprawę, że język obcy jest narzędziem, bez którego ciężko wyobrazić sobie przyszłość ich dzieci. Rozważają tylko kiedy rozpocząć naukę, no i przede wszystkim: gdzie?... więcej »
Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka w Grajewie

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka w Grajewie

Po wakacyjnej przerwie, 7 września Krówka Matylda spotkała się z najmłodszymi mieszkańcami Grajewa i okolic w ramach ogólnoeuropejskiego projektu Europejskie Dni Dziedzictwa. więcej »
Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Piękna, animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. więcej »
EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS to magazyn dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, który w przystępny i nietuzinkowy sposób rozwija kompetencje językowe najmłodszych. więcej »
Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Pora na dawkę śmiechu z nowymi boomerangowymi bohaterami. Poznajcie Migthy Mike?a! Największym marzeniem tego malucha jest siedzieć w wygodnym fotelu i rozkoszować się ciszą przy lekturze porannej gazety. więcej »
Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Dzisiejsze dzieci, niestety od najmłodszych lat, są przebodźcowane. Tablet, telefon, krzykliwe kreskówki są ich codziennością. My dorośli coraz chętniej sięgamy po filozofię slow w jedzeniu, życiu, podróżach - pomóżmy zatem także dzieciom wprowadzić ją do ich życia! więcej »
Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się między 8. a 13. rokiem życia. To czas, kiedy dojrzewają jajeczka i dochodzi do ich uwolnienia. Rozpoczyna się produkcja estrogenu, który sprawia, że ciało Twojej córki się zmienia. Po to, żeby w przyszłości mogła zostać matką. Jakie zmiany będzie przechodziła Twoja córka? Jak rozmawiać o dojrzewaniu, o czym mówić swojej nastolatce i w jaki sposób? więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. MFF Kino Dzieci to nie tylko filmy. Sprawdźcie najważniejsze wydarzenia nadchodzącego festiwalu! więcej »
Jak zamówić kuriera?

Jak zamówić kuriera?

Obecnie zakupy przez internet to codzienność - każdy na pewno otrzymał kiedyś przesyłkę kurierską. Zamówienie kuriera jest równie proste. Całość zajmie co najwyżej parę minut. Przejdź zatem z nami proces zamawiania krok po kroku. więcej »
Przegląd fotelików RWF

Przegląd fotelików RWF

Mity dotyczące wożenia maluchów tyłem do kierunku jazdy ciągle funkcjonują. Foteliki typu RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy wciąż jednak zwyciężają w testach bezpieczeństwa. Jakie foteliki tego typu proponują nam światowi producenci? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Dzieci Recenzują

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019