Strefa rodzica » Artykuły » Dlaczego wspinanie się to fajna forma spędzania czasu?

Dlaczego wspinanie się to fajna forma spędzania czasu? powiększ

Dlaczego wspinanie się to fajna forma spędzania czasu?

Luźne przemyślenia „mamy spod ściany”, czyli o wspinaniu się okiem laika

 

Parę tygodni temu otworzyliśmy najbardziej rozwiniętą ścianę wspinaczkową w Krakowie, jak nie w Małopolsce. Wysokie 12-metrowe ściany, możliwość trenowania wszystkich trzech rodzajów wspinania, tj. z liną, na czas i na boulderach, dodatkowo obiekt czysty (świeżutkie szatnie, toalety, prysznice), jasny (piękne świetliki w dachu i wielka "dziura światła" w postaci otwieranej latem i wiosną bramy transportowej), z przestrzenią dla wspinaczy, zarówno na ścianach, jak i pod ścianami. Na miejscu sklepik z napojami, miejsce do odpoczynku, internet bezprzewodowy. Łatwy dojazd z centrum komunikacją miejską.

 

Środowisko wspinaczkowe – grupa wysportowanych dwudziestokilkulatków wspinających się regularnie i intensywnie już o nas wie – większość z nich z niecierpliwością czekało na otwarcie, by w trakcie zawodów własnymi rękami dotknąć świeżutkich chwytów.

 

 

Ale my od początku chcieliśmy dotrzeć także do nieco innej grupy ludzi… przyświeca nam idea odczarowania wspinaczki jako sportu bardzo wymagającego, wręcz wyczynowego, a przy tym niebezpiecznego, zarezerwowanego wyłącznie dla wąskiej grupy "młodych i silnych".

 

Chcemy promować wspinanie rekreacyjne - zainteresować tym sportem ludzi takich jak my, w wieku 35+, z dziećmi, marzy nam się, aby odwiedzały nas całe rodziny, które w ten sposób mogą aktywnie spędzić razem czas.

 

Wspinaczka to nietypowy sport zespołowy, gdzie ludzie walcząc w pojedynkę pozostają w bliskości z innymi. Potrzebujesz zaufanego kumpla do asekuracji. Przyda Ci się dopingujący głos z dołu, zachęcający do walki ze ścianą i z sobą. A gdy już zjedziesz na dół, chętnie podzielisz się swoimi emocjami z przyjaciółmi. Odpoczywając przed kolejnym wyjściem znajdziesz chwilę na krótką rozmowę i obejrzenie innych wspinaczy w akcji.

 

Wspinaczka to także sport dający możliwość dopasowania rytmu i tempa do człowieka. Osobiście nie cierpię sportów akordowych, czyli takich, przy których ktoś lub coś mnie pogania, np. biegania czy zajeżdżania na rowerze na czas i na maxa. We wspinaczce możesz biegać na czas, ale nie musisz. Możesz spokojnie zdobywać kolejne trasy, przemyśleć każdy kolejny krok, doskonalić, wręcz delektować się techniką, stopniowo przygotowywać swoje ciało do kolejnych wyzwań. Masz czas, aby skupić się na sobie.

 

 

Wspinaczka to sport dla wszystkich – kobiet, mężczyzn, dzieci i osób dojrzałych. Miłość do tej dyscypliny bądź rozczarowanie nią objawia się u nowicjuszy w sposób kapryśny. Nie ma znaczenia płeć, wiek, waga czy aktualna kondycja. Musisz spróbować, żeby wiedzieć czy Cię to kręci. 

 

Wspinaczka to także adrenalina(!), na którą składają się wysokość, wysiłek, konieczność zaufania drugiej osobie, satysfakcja ze zdobycia szczytu, doświadczenie strachu lub braku kontroli, gdy odpada się od ściany. 

 

Wreszcie wspinaczka to świetny sport ogólnorozwojowy. Rozgrzewka przed wspinaniem to rozciąganie i wzmacnianie wszystkich podstawowych partii mięśniowych, żadnych skomplikowanych ćwiczeń, wręcz szkolny wuef, a jakże pozytywnie odczuwalny przez nasze ciało. Twój kręgosłup pokocha Cię za tych kilka prostych ćwiczeń, ale za to poprawnie wykonanych, bo pod czujnym okiem wyszkolonego trenera. Samo wspinanie to spokojny wysiłek dla całego ciała wspomagający koordynację, zwinność, budujący wytrzymałość i siłę, dobra alternatywa ruchowa w zimie, jako uzupełnienie innego rodzaju treningu.

 

Nigdy wcześniej nie próbowałam wspiąć się na jakąkolwiek ścianę. Już nie tak młodej (trzydziestokilkuletniej), pracującej mamie trójki dzieci w ogóle nie przyszło to do głowy. Myślałam, że sobie nie poradzę – w końcu sport ekstremalny, a do tego wymagający niebywałej siły rąk. Tymczasem z dawnych lekcji wuefu pamiętałam, że rączki mam raczej jak wierzbowe gałązki: długie, chude, wiotkie i słabe. Ale zaskoczyła mnie reakcja kilku moich koleżanek, które, choć w podobnej sytuacji życiowo-rodzinnej, bardzo chciały spróbować.

 

I tak to się zaczęło – spróbowałyśmy! I osiągnęłyśmy sukces! Satysfakcja, że się nam udało wspiąć. Duma z tego, że wciąż jeszcze dajemy radę. Radość z nowych doznań, z faktu że poznajemy coś nowego (większość z nas dawno się niczego zupełnie nowego nie uczyła). Uczucie wolności. Poczucie elitarności – w końcu nie jest to zwykły aerobik. Wysiłek, ale i odprężenie dla naszego zmęczonego dziećmi i biurkami ciała. Zastrzyk energii – adrenalina i endorfina razem wzięte.

 

 

I tym sposobem ruszyła kobieca (nie mówimy tu o 20-letnich studentkach) sekcja wspinaczkowa o znamionach klubiku towarzyskiego i może nieco feministycznym zacięciu. To ostatnie w dużym cudzysłowie, bo generalnie kochamy nasz domowy kieracik, tym bardziej, jeśli możemy o nim na chwilę zapomnieć.


Bardzo przypadło mi do gustu wspinanie się. Człowiek ostro się namęczy, aby osiągnąć zamierzony punkt, a satysfakcja z dotarcia na szczyt  jest niepowtarzalna. Wszystkie mięśnie ostro pracują, a tego mi najbardziej potrzeba, ruchu dla siebie po całym dniu zabiegania dla innych - mówi Anna Gąsienica, mama 7-letniego Jasia i 5-letniego Piotrka.

 

Jeżeli w swojej codzienności szukacie szybkich, mocnych i niezwykłych przeżyć, przyjdźcie na ściankę!

 

Autor: Magdalena Plewniak, współwłaścicielka ściany wspinaczkowej Avatar, zapracowana mama trójki dzieci, życiowa optymistka, zapalona pływaczka, miłośniczka opery i włoskiego jedzenia, wyznawczyni dewizy: zrób to dziś bo jak nie zrobisz tego teraz, to nie zrobisz tego nigdy.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Magda, bardzo fajny artykuł i oddaje świetnie także moje odczucia. Dodam, że jestem jedną z pań należących do kobiecej sekcji wspinaczkowej 35+. Dokładanie to: "adrenalina i endorfina". Najpierw emocje, kiedy stajesz pod ścianą i zastanawiasz się, czy podołasz, potem "w trasie" totalna koncentracja i walka z organizmem, by dosięgnąć do chwytu, a na koniec szczęście i radość, kiedy z wrażenia, że przeszłaś, padasz na materac z trzęsącymi się, jak galareta nogami i "zbułowanymi" rękami. Ewa, bąbli 6, 2 w domu, 4 na dłoniach :)

dodany: 2012-05-31 14:04:24, przez: Ewa


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wyruszcie szlakiem "Polskich Księżniczek" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wyruszcie szlakiem "Polskich Księżniczek"

Wyruszcie szlakiem "Polskich Księżniczek"

Historia nie jest waszym konikiem? A może jest zupełnie na odwrót i to wasza mocna strona? W obu przypadkach z pewnością pokochacie nauczyciela jakim jest Historiusz ? skrzat, który zabierze was w podróż w czasie. A jaką trasą? Szlakiem polskich księżniczek! więcej »
Już w lipcu złożycie wniosek o 500+ na pierwsze dziecko

Już w lipcu złożycie wniosek o 500+ na pierwsze dziecko

Od tego dnia nie obowiązuje już kryterium dochodowe, świadczenie będzie zatem wypłacane na wszystkie dzieci do 18 roku życia. więcej »
Czas na spotkanie - 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci już we wrześniu!
Patronat CzasDzieci.pl

Czas na spotkanie - 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci już we wrześniu!

Już po raz szósty, między 21 a 29 września, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci - filmowe święto dla młodych i najmłodszych widzów. więcej »
Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci potrzebują odpowiednich narzędzi czyli zabawek, by mogły realizować swój kreatywny potencjał. Nie muszą to być wcale skomplikowane zabawki. Wystarczy spojrzeć na klocki, by zobaczyć, jak proste przedmioty otwierają drogę do wielu godzin inspirującej zabawy. więcej »
Trampoliny ogrodowe

Trampoliny ogrodowe

Jak wiadomo skakanie daje dużo radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Z nadejściem wiosny, kiedy dzień staje się dłuższy, każdy szuka rozrywki poza domem... więcej »
"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

Wywiad z Dorotą Piwowarczyk ? specjalistką ds. edukacji w Bramie Poznania/CTK TRAKT. więcej »
Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Okres od marca do czerwca to czas, w którym częstotliwość pojawiania się kleszczy jest zwiększona. Jak zatem skutecznie chronić przed kleszczami siebie i swoich najbliższych? więcej »
Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Dzieciństwo jest okresem, kiedy to mały organizm, w tym układ immunologiczny, są w trakcie ciągłego rozwoju. Z tego powodu bardzo często okazuje się, że odporność dziecka jest wciąż niewystarczająca, aby obronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dochodzi wówczas do rozwoju różnego rodzaju alergii.
więcej »
Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Czas spędzony przed komputerem stają się produktywny i rozwijający. Dzieci są wciągnięte w świat języka angielskiego i nie mogą oderwać się od nauki. więcej »
Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Dajcie się ponieść ponadczasowym piosenkom, które zachwyciły miliony dzieci i dorosłych na całym świecie! Album zawiera piosenki w polskiej wersji językowej! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Konkurs dla przedszkoli

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie, czyli jak wprowadzam pojęcie czasu - konkurs dla nauczycieli przedszkolnych!  

Wydarzenie na Czasie

Król Maciuś jedzie na wakacje - finisaż wystawy

Król Maciuś jedzie na wakacje - finisaż wystawy

Tylko do 1 lipca możecie oglądać wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019